Po update na F28, přihlášení, dotaz na přejmenování adresářů a konec

Zdravím, mám problém po update na F28. Update z F27 na F28 jsem provedl s použitím příkazového řádku podle https://fedoramagazine.org/upgrading-fedora-27-fedora-28/. Po update nastal restart, přihlásil jsem se a dostal jsem dotaz, zda přejmenovat adresáře (home, pictures, …) podle aktuálního jazyka. Odpověděl jsem ponechat původní názvy a nezatrhl jsem, že nechci být znovu dotazován. Počítač zatuhl, po delší době jsem ho “natvrdo” vypnul. Znovu jsem spustil, systém se natáhl, přihlásil jsem se a dialog se objevil znovu (pod oknem tohoto nového dialogu byl znovu ten z prvého přihlášení). Tentokrát jsem odpověděl opačně - adresáře přejmenovat. Opět počítač zatuhl, opět jsem PC vypnul. Nyní při dalších startech se po přihlášení objeví jen šedá obrazovka s kurzorem a PC je dále zatuhlé. Mám jen jednoho uživatele, takže nemohu zkusit se přihásit pod jiným jménem. Prosím o radu, co dělat?
Poznámka: Předchozí update na F27, F26, … podle obdobného návodu proběhly bez problémů.

Po přihlášení si projděte volby v Nastavení - Region a jazyk. Vyberte a opětovně uložte Jazyk - čeština, Formáty - Česko. Jinak nejenže se přejmenují adresáře, ale budete mít i jinou jazykovou verzi, třeba japonskou …

Problém je v tom, že po přihlášení už nic nemohu dělat. Po zadání jména a hesla se po chvíli objeví šedá obrazovka s kurzorem, počítač zatuhne a už nic nemohu zadávat. Nedalo by se to nějak řešit např. pomocí Live CD?

Jo dalo, ale je potreba najit pricinu - treba to ze vam nefuguje Gnome na Waylandu na vasem HW. Pri prihlasen zkuste vybrat Gnome na Xorg nebo tak neco, prenuti do textove konzole taky nejde (Alt+F2)?

Nemůže to být tento problém? Už jsem problém s nastavením locale po upgradu na F28 taky někde zahlédl.

Tak jsem na stejný problém narazil i po upgradu taťkova počítače. Po prvním přihlášení po upgradu jsem byl dotázaný, jestli chci změnit názvy složek, což jsem neudělal. Nicméně systém dál fungoval a mohl jsem s ním pracovat, tak je otázka, jestli to zatuhnutí není nějaký jiný problém.

Každopádně mi ten problém s lokalizací pomohlo vyřešit nainstalování balíčku langpacks-cs, který doinstaluje všechny balíčky s českou lokalizací. Myslím, že stěžejním je glibc-langpack-cs, který byl asi během upgradu odinstalovaný a bez jsou problémy, pokud má člověk z předchozí Fedory nastavenou češtinu.

UPDATE: jedná se o chybu, na kterou odkazuji v předchozím příspěvku. Instalace Langpacků pro daný jazyk ho řeší, což potvrzují i další uživatelé.

Po naběhnutí systému můžeš přejít na příkazovou řádku stiskem Ctrl-Alt-F3 a tam se příhlásíš svým standardním uživatelským jménem. Protože nepůjdeš přes grafiku, tak nastavení gnome nebude mít na přihlášení vliv.

Až budeš přihlášený, doinstaluješ si příslušný balíček, jak píše pan Sešívaný, tedy sudo dnf install langpacks-cs a pro jistotu můžeš restartovat příkazem reboot.

Pak už by ses měl normálně přihlásit.

Mimochodem, na čisté instalaci F27 se mi nepodařilo problém zreprodukovat. Takže to asi bude souviset s nějakým uživatelským nastavením v minulosti, těžko se to bude debugovat proč by k odinstalaci balíčku mělo docházet.

Zdravím,
děkuji všem za rady a odkazy na řešení problému. S Vaší pomocí jsem problém vyřešil takto:

  1. Ctrl-Alt-F3 a přihlášení v textovém režimu
  2. sudo dnf install langpacks-cs (toto ještě nestačilo)
  3. sudo dnf install glibc-langpack-cs
  4. reboot
    Chyba odstraněna. Po přihlášení do grafického prostředí jsem znovu dostal dotaz:
    “Aktualizovat standardní složky pro aktuální jazyk?”, po odpovědi už systém “nezatuhl”
    Ještě jednou
    DÍKY VŠEM