Po aktualizacích zabírá systém 16 GB místa na HDD. Lze systém nějak vyčistit zmenšit?

Po aktualizacích zabírá systém 16 GB místa na HDD. Lze systém nějak vyčistit zmenšit?

Podíval bych se, které adresáře zabírají nejvíc místa, např. v aplikaci Baobab (pod názvem Analyzátor využití disku). Jestli je to něco ve /var/cache, dá se to “vyčistit”. PackageKit dříve zapomínal odstranit staré balíčky z cache, nevím, jestli to pořád platí, ale pokud je adresář /var/cache/PackageKit velký a jsou tam adresáře starších verzí Fedory, může se to promazat.

Pak se musí sáhnout do balíčků. Můžete zkusit sudo dnf autoremove, který odstraní všechny automaticky nainstalované a už nepotřebné závislosti. Tady je ale potřeba dávat pozor na to, co to odinstalovává, aby to nebylo něco, co potřebujete.

1 Like

Děkuji za tip.
Jsem úplný začátečník co se týká linuxu. Nainstaloval jsem ho na LENOVO IDEPAD, který má pouze 30 GB HDD. Proto tento dotaz. Jde sice rozšířit SD kartou, ale Windovs, který z 8 šel na 10 a začal se aktualizovat, tak zaplnil celý HDD a aktualizace se cyklila, protože se na daný HDD nevešla.
Fedora mne nadchla, všechny aplikace, které jsem v přenosném LENOVU používal, tady běží také a dokonce se mi podařilo rozchodit tiskárnu BROTHER dcp T500 W. Takže zatím spokojenost. A nyní se v tom začínám ďoubat.
Ještě jednou děkuji za odpověď.

1 Like