Plank (dock) se nespustí

Ahojky, potřebovala bych poradit. Používám napodobeninu docku z macOS jménem Plank, ale ve Fedoře 25 se nespustí (když Fedoru spustím na xorg, tak to ovšem funguje). Je nějaká možnost jak Plank přesvědčit, aby na waylandu běžel? Děkuji.

PS: jaký je vlastně rozdíl mezi xorg a wayland? A jaké jsou výhody a nevýhody jednoho a druhého?

Měl jsem o tom přednášku na OpenAltu, tak doufám, že je to tam slušně shrnuté: https://www.superlectures.com/openalt2016/na-ceste-k-waylandu

Podle všeho ten Plank Wayland nepodporuje. Běžné aplikace můžou běžet na XWaylandu, ale těžko říct u něčeho jako dock. Může tomu chybět něco, co sezení na Waylandu neposkytuje.
Pokud jsi na to zvyklá a používáš to, tak normálně používej GNOME na Xorgu.

Dobře, děkuji. Právě jsem zvyklá na dock z macOS a Plank je mu nejpodobnější. Pak je ještě celkem fajn Cairo Dock, ale ten má některé věci, které mi vadí, jako třeba že vytvořím zástupce Chrome/Chromium a po spuštění se objeví ještě jeden zástupce, který zase po ukončení zmizí… Plank je jednoduchý, moc toho neumí, ale to co umí dělá perfektně.

Tak na Xorg běží Plank relativně normálně, ale v Nastavení/Doplňky nic není a já jsem zvyklá mít v docku koš a nemůžu ho tam dostat. Zkusila jsem to v OpenSUSE a tam ty doplňky normálně jsou. Ale pro změnu nejde připnout Chromium. Přitom verze Plank je v obou systémech stejná. V čem může být problém?

https://drive.google.com/open?id=0B1E5SgzJzZt5Z2RPeS04cGV1Rkk
https://drive.google.com/open?id=0B1E5SgzJzZt5aWFORktqSklYZXM

Těžko říct. Ideálně nahlásit správci balíčku jako chybu. Dívám se, že Plank je přepis Docky. Vím, že Docky bylo ve Fedoře upravené, aby neporušovalo patenty, ale toto by se toho zrovna týkat nemělo.
Jednou z patentovaných věcí je třeba ten efekt zvětšení ikony, když se na ni najede myší.

Děkuji, kdo ale je správce balíčku a jak mu to mám nahlásit?

Jak je vůbec možné, že v jedné distribuci je všechno v pořádku (Elementary OS), v druhé nefungují doplňky a ve třetí doplňky fungují, ale nejde připnout jeden konkrétní program? Vždyť Fedora a OpenSUSE jsou na tom stejně jako třeba Mint a Elementary OS (obě vycházejí z jedné distribuce). Nebo je v nich větší rozdíl?

Jinak se snažím dotáhnout Fedoru k dokonalosti, tak snad se to podaří, ale stále postupně objevuji věci, které nefungují nebo zlobí. Ale *buntu jsem opustila, to je ve verzi 16.04 takový nedodělek že tomu není rovno…

Fedora a openSUSE rozhodně nevycházejí z jedné distribuce. Sice používají stejný balíčkovací systém - RPM, ale jsou to distribuce, které vznikají zcela samostatně.

Fedora a openSUSE Tumbleweed jsou tzv. původní distribuce, vznikají tedy zcela “od podlahy”. openSUSE Leap je potom postaveno na SUSE Enterprise Linuxu a rozšířeno o balíčky z openSUSE projektu.

Mint a elemantaryOS jsou odvozené od Ubuntu a to je odvozené od Debianu, takže tam společný základ je.

Proč to funguje rozdílně? Pokud jsou to stejné verze, tak se to může lišit v tom, co je tam zapnuté a nastavené (správce balíčku může měnit parametry pro sestavování nebo měnit výchozí nastavení), případně některé části z nějakého důvodu nezahrnout vůbec nebo naopak aplikovat nějaké vlastní patche, pokud ho k tomu něco vede (např. funkcionalita, kterou chtějí uživatelé, ale upstream ji odmítá přijmout). Downstreamovým patchům se ale snažíme ve Fedoře vyhýbat.

Aha, tak to jsem nevěděla, omlouvám se. Já jsem právě myslela, že Fedora a OpenSUSE vycházejí z nějaké jedné distribuce jako je tomu u Ubuntu a jeho odvozenin.

Ty jo, to je na mě moc složité, jsem jen uživatelka :slight_smile:

Tady je takový košatý strom distribucí, jen tak pro přehled: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Linux_Distribution_Timeline.svg

Páni ::o To mě ani ve snu nenapadlo, že jich je tolik.

Tak jsem se odhodlala zkusit místo Plank Cairo Dock a je tu stejný problém, dock na Waylandu nefunguje, není vidět. Na X je to bez problémů. Je nějaká šance jak to rozběhnout? Nebo prostě mám i nadále používat X? Tam je ale problém, že když si nastavím automatické přihlášení (fakt mě nebaví neustále zadávat heslo na počítači, kde žádná důležitá data nejsou), tak se spustí Wayland.

Zkus napsat autorum/spravcum tech aplikaci - treba to ani nevi, nebo ti napisou ze je wayland nezajima aspon budes vedet na cem ses.

To bych mohla zkusit, děkuji. Snad najdu nějaký kontakt na ně.

Našla jsem kontakt na autora Cairo Dock, ovšem ten mi neodpověděl. Na autora Plank jsem kontakt nenašla. Chtěla bych se tedy zeptat, nevíte někdo o docku, který funguje s Waylandem? Zvykat si na “jiné ovládání” se mi příliš nechce, zvláště když řešení existuje a vypadá skoro jako macOS a pokud je Wayland opravdu budoucnost, tak nevidím důvod, proč to nepoužívat. Navíc kombinace Wayland a nefunkční dock mi znemožňuje používat automatické přihlášení, protože se spustí právě Wayland, i když mám vybraný X.org v přihlašovacím okně.

edit: našla jsem způsob, jak spustit Cairo dock na Waylandu, ale příliš tomu nerozumím. Co je to Weston? Co je to tty1 a jak přidat sebe do Weston skupiny?


Install the latest build of Cairo-Dock, Wayland and Weston. 
Add your user to the weston-launch group, then go to tty1, and type weston-launch. 
Open a terminal. 
Now start a session bus if not already done (this is not required, but several applets make use of Dbus): 
/usr/bin/dbus-daemon --session --address=unix:path=/tmp/dbus-session-socket&

and export the socket name: 
export DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS=unix:path=/tmp/dbus-session-socket

Finally, launch the dock: 
cairo-dock

Weston je ukazkovy kompozitor ve Waylandu. Kompozitor dela to ze “sklada (komponuje)” okna. Nevim co za kompozitor pouziva Wayland na Fedore, protoze ho nepouzivam. Zmineny postup prilis nechapu, ale podle me to neni nic pro tebe - tedy nic co by si chtela delat pri kazdem startu PC. Kde si ten postup nasla?

Ten postup jsem našla na stránkách Cairo Dock, v jejich wiki. Dělat to ručně při každém startu se mi opravdu nechce, to radši budu používat “staré” X. Dá se nějak nastavit, aby při automatickém přihlášení se to spustilo na X?

Zkus do
/etc/gdm/custom.conf
dat
WaylandEnable=false

Juju, děkuji,