Pivot po startu

Zdravím.
Snažím se o nastavení monitoru na výšku tak, aby bylo výchozí. Přepnout monitor na výšku není problém, ale nedaří se mně to nastavit tak, aby to fungovalo při startu ( alespoň se startem Xek).
Udělal jsem si jednochý skript, třeba s názvem “rotate”, který obsahuje příkaz “xrandr -o 1” (po přihlášení v grafice spolehlivě funguje). Ten jsem umístil do /etc/rc.d/init.d a na něj vytvořil symlink S01rotate v /etc/rc.d/rc5.d
Toto ale nefunguje, někde je něco špatně a už nevím co zkusit.

FC5, 2.6.16-1.2080_FC5. Díky za každou radu.

I když se mi to podaří, nevím jestli u toho nastavení zůstanu, protože pozorovací úhly při otočení na výšku jsou velkým zklamáním, a to myslím mám slušný monitor.

Není to žádná provokace nebo tak, jenom se jako lajk ptám - ehm, jaký smysl má otočení plochy na výšku? (pokud to chápu správně tak o 90 stupňů). Nedovedu si totiž představit žádný dost dobrý důvod.

Pochopitelně na filmy to není. U fotek je to jedno, některé jsou na výšku, některé na šířku. Ale třeba při prohlížení internetu to má velkou výhodu, nemusíš tolik, a na některých stránkách vůbec, rolovat. Na ostatní už je to pak asi jedno. Já si monitor otáčím na výšku a vyhovuje mně to víc, až na ty úhly teda. Kdybych si chtěl někdy pustit film, jednorázové otočení zabere 5 sekund.

Problem je minimalne s tim cislem S01. Sluzby z init.d se spousti postupne po cislech. ten link bys tedy musel udelat az pote co se ti spusti Xka. Tedy napr. S99. Ani to ale asi nebude fungovat, protoze X server se spousti z inittab.

Za nejlepsi bych povazoval, poohlednou se po nejakem nastaveni do xorg.conf (tedy primo konfigurak Xek) aby se Xka rovnou starovala otocena a nemuselo se nic dodatecne otacet.

Jinak by si totiz tento prikaz musel pridat nekam do skriptu /etc/X11/prefdm nebo /etc/X11/xinit/*.

Dík za nakopnutí :slight_smile: Ta správna cesta je editace xorg.conf a přidání řádku
Option “Rotate” “CCW”