Photo album server

Zdar všetci. Mal by som otázku, existuje niečo také pre fedoru ako photo album server, aby som vedel zálohovať fotky a robiť albumy z hociktoreho miesta s pripojením. Vďaka za podnety.

V přímo v repozitářích najdeš lazygal, což je generátor statické webové fotogalerie. Existují další, které si můžeš do Fedory doinstalovat, stačí pohledat “open source web photo gallery”, např. Piwigo.

Já osobně používám Nextcloud, který nabízí celou platformu pro webové aplikace, z nichž jedna je i fotogalerie. Získáš tím docela robustní řešení, které umí access management (různé galerie pro různé uživatele, sdílení přes odkaz, chránění heslem…) apod. Provozuji ho na Fedoře už tři roky a naprostá spokojenost.

Super ďakujem za poradenie. Tie piwigo a ostatné som pozeral len som úplne nerozumel že ešte najprv musím webový server inštalovať. Skúsim tie z repozitarov.

Ešte taký dotaz ten Nextcloud, je to zložité nainštalovať a nastaviť pre bežného používateľa? Lebo to vyzerá na kompletné riešenie pre moje potreby.

Ahoj! Není to zase tak složité, chce to ale dělat všechno s rozmyslem a opatrně. Návodů je na internetu spoustu. Jde ale samozřejmě i o to nastavení webového serveru.

Teoreticky je k dispozici i docker image, který by mělo být velmi jednoduché spustit:
https://hub.docker.com/_/nextcloud/

Hodně štěstí!

Podľa toho čo som pozeral na stránke nextcloud, a ak som to správne pochopil, musím stiahnuť ten Nextcloud server nainštalovať, nastaviť (ak správne chápem tak obsahuje aj webový server), a doinstalujem jednotlivé rozsirenia

Pokud člověk použije ten Docker image, tak už by měl mít všechno nainstalované a nastavené. Já to mám přímo v systému. V mém případě to vyžadovalo nějaké nastavování (web server, certifikáty atd.) na začátku, ale dál už to je víceméně bezúdržbové.

Instalace samotných aplikací v Nextcloudu je potom na jedno kliknutí. Zrovna galerie je myslím i předinstalovaná.

Mimochodem pokud si chceš osahat Nextcloud, tak je možné si spustit demo instanci - https://demo.nextcloud.com/

Jsou tam přednahrané nějaké fotky, člověk si může hned vyzkoušet, jak to funguje a vypadá.

Vďaka vyskúšam to Demo, po študujem a potom sa na to vrhnem. Dám potom vedieť ako som dopadol.

No zrovna nedavno jsem chtel nextcloud ve Fedore instalovat, ale zjistil jsem ze balik, ktery tam je uz je davno EOL coz je teda ostuda:
https://fedoraproject.org/wiki/Nextcloud
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1722246

Bohužel ano. Ale Nextcloud má integrovaný updater. Nevím, jestli je i v té verzi v balíčcích, ale je možné, že jde dál aktualizovat na novější verze skrze něj. Každopádně Nextcloud z repozitářů Fedory nedoporučuju. Už před těmi třemi lety vývojáři Nextcloudu říkali, že nemají dobré zkušenosti s udržováním jejich softwaru v distribucích a že si to mají uživatelé instalovat oficiálními způsoby přímo od nich. To jsou: archiv (manuální instalace), Docker a snap.

Dobre vedieť, tak radšej ani nebudem skúšať ten balíček. Skúsim potom tu manuálnu inštaláciu.

Já osobně využívám tenhle docker image společně s jwilder/nginx-proxy a jrcs/letsencrypt-nginx-proxy-companion/. Pěkně to funguje už snad od první verze nextcloudu. Chodí mi to přes docker-compose, takže jen občas docker-compose pull a docker-compose up -d a je zaktualizováno.

Před tím jsem provozoval owncloud (jehož je nextcloud forkem) přímo na ubuntu serveru a co chvilku se mi to rozbilo, když s velkým zpožděním slavně dorazila systémová aktualizace a de-facto downgradovala nextcloud, který tohle moc nezvládl.

Vďaka, ešte pár dní a dostanem sa konečne k tomu to vyskúšam, dám potom vedieť ako som dopadol

Tak vyskúšal som to, zabralo mi to dve noci a niečo sa tam teraz pokaslalo. Tak som sa rozhodol, tento stroj dostane syn ako htpc, a kúpim hotové riešenie NAS. Moje znalosti nie sú na takej úrovni aby ma to nestálo veľa času, a čas radšej budem s rodinou. Workstation na laptopoch zostáva. Ďakujem všetkým za rady a podnety.

To je rozumné řešení. Náš čas je dost drahý a občas je prostě lepší pořídit si hotové řešení. Já si provozuju vlastní server s Nextcloudem hlavně za účelem toho, abych se udržoval v linuxové administraci. Jinak bych asi šel do Nextcloudu jako služby.