Pevná IP

Zdravíčko,

nepřišli jste někdo na to, jak ve F15 jednoduše nastavit statickou IP? Gnome config center, nebo jak se jmenuje to nastavovadlo všeho, mě jako uživatele nepustí do “Options…” a při spuštění “Network Connections” nemůžu konfiguraci uložit.

Jasně, z příkazové řádky, ať přes ip/ifconfig nebo system-config-network to jde, ale není to moc user friendly a jestli to nejde nějak jednoduše opravit, tak jim to rozmáznu jako bug…a basta.

Díky.

Hm? Buď tedy nechápu problém, nebo nevím co, ale statickou IP nastavím de facto stejně jako ve Fedoře 14 nebo 13 (no prostě ve všech od doby NetworkManageru)? Nechceš specifikovat? :wink:

Reknu to takle: bud pouzijes NetworkManager a pak by na to melo byt klikatko - co hledas najdes idealne pod “system connection”.
Ne proste vemu editor

vi /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
a tam vyplnim prislusne parametry a pridam
NM_CONTROLLED=no

PS: Pokud mas cistou F15 mozna se budou rozhrani jmenovat jinak. V F15 by mela byt nejaka novinka “persistentni pojmenovani sitovych zarizeni”, kterou jsem zatim jeste nezkousel.

čekal jsem, že mi bude fungovat klik na ikonku sítí vpravo nahoře, Network Settings a tam si to vyklikám - ať jako uživatel nebo jako root - a to nejde. Nastavit si to ručně není problém, jen jsem si chtěl zaklikat :slight_smile:

Ale vždyť to stačí, když na ní klikneš, tak ti vyjede popup okno a dole je nastavení síti nebo tak nějak (jsem teď v práci ještě u Fedory 14). Ale včera jsem to speciál pro tebe zkoušel v pohodě to šlo. Heslo pro roota to tuším chtělo, jen když se tam zaškrklo, že je to síťové nastavení přístupné pro všechny.

Tak to nechápu, co dělám špatně :slight_smile: Já se k žádnýmu klikání nedostanu, ale jestli to jinak funguje, jak má, tak to vem čert a uzavřeme to… :slight_smile:

Já se doma ještě podívám, protože to není možné :wink:

No me to funguje. Pevnou IP mam nastavenou pres klikatko. Neco jako takhle http://dl.dropbox.com/u/123005/net.png

Pokud nemas vpravo nahore v liste ikonu NetworkManageru tak by melo stacit doinstalovat, spustit

systemctl start NetworkManager.service
zkontrolovat
systemctl status NetworkManager.service

Pak samozrejme u zarizeni nesmis mit napsano “Unmanaged” :).

Zdravím,
nezakládám nové téma, protože tento topic je nejblíže mému problému. V podstatě se také snažím o nastavení statické IP adresy. Používám Fedoru 15.

V souboru /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-Wired_Static mám toto:

DEVICE=em1
TYPE=Ethernet
BOOTPROTO=static
ONBOOT=yes
BROADCAST=192.168.1.255
NETWORK=192.168.1.0
IPADDR0=192.168.1.2
PREFIX0=24
GATEWAY0=192.168.1.1
DEFROUTE=yes
IPV4_FAILURE_FATAL=yes
IPV6INIT=no
NAME=“System Wired_Static”
UUID=17f9af2f-9299-e977-a416-76dc07b77b7b

Tuto konfiguraci jsem vytvořil přes nm-connection-editor (až na BOOTPROTO, které bylo none, tak jsem upravil na static), protože přes ikonu NM a následně Nastavení sítě, tak u Drátového připojení mám tlačítko Volby zašedlé. Zaktivní se pouze při připojení k DHCP.

Ale poté když napíšu:

service network restart
nebo:
/etc/init.d/network restart

tak jediné co se mi viditelně restartuje je wifina, ale vykonání toho příkazu trvá asi 5 minut a následně obdržím následující hlášení:

Starting network (via systemctl): Job failed. See system logs and ‘systemctl status’ for details. [FAILED]

Následny výpis systemctl:

network.service loaded failed failed LSB: Bring up/down networking

A konkrétně systemctl status network.service:

network.service - LSB: Bring up/down networking
Loaded: loaded (/etc/rc.d/init.d/network)
Active: failed since Sat, 01 Oct 2011 15:16:03 +0200; 2min 22s ago
Process: 3610 ExecStart=/etc/rc.d/init.d/network start (code=killed, signal=TERM)
CGroup: name=systemd:/system/network.service
├ 2531 /bin/bash ./ifup Auto_JACK_ie boot
├ 2539 nmcli con up uuid 28736254-e384-4121-94cc-c1d85ac64d2c
├ 3020 /bin/bash ./ifup Auto_JACK_ie boot
├ 3028 nmcli con up uuid 28736254-e384-4121-94cc-c1d85ac64d2c
├ 3339 /bin/bash ./ifup Auto_JACK_ie boot
├ 3347 nmcli con up uuid 28736254-e384-4121-94cc-c1d85ac64d2c
├ 3729 /bin/bash ./ifup Auto_JACK_ie boot
└ 3737 nmcli con up uuid 28736254-e384-4121-94cc-c1d85ac64d2c

PS: Nevím proč to píše Auto_JACK_ie. To je wifi síť přítelkyně, ale k té vůbec nejsem připojen.
Netuší někdo jak dál?

Tak pánové, omlouvám se a celej post beru zpět! Chyba byla na mé straně. Jelikož jsem to propojoval s relativně starým PC (cca 10 let), tak pro spojení PC-PC u starých síťovek bylo potřeba použít křížený kabel (dnes už je to jedno). A já samozřejmě zkoušel jenom různé nekřížené a asi po 4 hodinách konfigurace a googlení mi došlo, že operuji s celkem starým PC a že bych mohl použít kříženej kabel a samozřejmě síťová komunikace hned začala fungovat. To je pro mě typické…nejdřív do poslední chvíle řeším problém softwarově a vždycky jako poslední mě napadne nějaká hardwarová věc! :smiley: