Pár problémů - Fedora 27

Ahojky, nechci zaplevelovat fórum a zakládat pro každý problém vlastní téma, tak je dám tady do jednoho a doufám, že se to podaří vyřešit, předem děkuji.

  1. VLC má kravsky veliké ovládací prvky, jak to mohu vrátit na normální velikost?

VLC

  1. i když mám povoleno automatické přihlášení, tak se to zastaví na zadání hesla a dokud heslo nezadám, nic se neděje.

Přihlašování

  1. jak poznám, jestli mám nainstalované opravdové Nvidia ovladače a ne tu open napodobeninu? Mám tam teď tohle:

Nvidia

  1. poraďte prosím nějaký App Store (nevím jak to jinak nazvat, prostě správce a instalátor programů), který uvidí všechny programy ve všech repozitářích, ten co je předinstalovaný nevidí skoro nic a instalovat programy z repozitáře je otravné a nepřehledné.

App Store

Předem moc děkuji.

  1. těžko říct, VLC není poskytované Fedorou. Můžeš zkusit VLC z Flathubu. Ve Flatpaku je aplikace odstíněná od zbytku systému a měla by se chovat tak nějak předvídatelněji.

  2. to je věc, která v Linuxu platí roky. Můžeš se automaticky přihlásit, ale automaticky se ti neodemkne klíčenka, kterou aplikace používají, proto ti vyskočí okno, abys heslo zadala. Dá se to obejít tak, že si v klíčence nastavíš prázdné heslo.

  3. třeba příkazem: glxinfo | grep -i render
    Pokud je jako renderer MESA, máš otevřené ovladače, pokud tam bude něco začínající GeForce, máš ovladače od Nvidie.

  4. Na to už jsem odpovídal tady: https://forum.mojefedora.cz/read.php?5,28681,28684#msg-28684
    pokud tam chceš mít víc aplikací, můžeš si přidat Flathub, který má momentálně asi 200 aplikací, z nichž některé se s Fedorou překrývají a některé Fedora nemá (Steam, Skype, Spotify, Viber,…).

  1. ve Fedoře 26 to bylo v pořádku. Ale zkusím ten Flatpak ať už je to co je to :slight_smile: Kde to vůbec seženu a jak se s tím pracuje?

  2. proč to tedy v OpenSUSE, Ubuntu a Mintu funguje? Nejde o klíčenku, jde o přihlášení do systému, na plochu. V klíčence mám samozřejmě prázdné heslo, ale to automatické přihlášení do systému tady prostě nefunguje.

  3. děkuji.

  4. jenže jsi vlastně neodpověděl. V Ubuntu se v Gnome Software taky nic neukazuje, ale stačí nainstalovat Synaptic a najednou tam je všechno. Jenže ve Fedoře Synaptic nefunguje, nevidí vůbec nic. Jak tedy mám nainstalovat program, který je v externím repozitáři, nevím jak se jmenuje a třeba ani nevím že existuje a objevila bych ho procházením kategorií? Prostě chci grafický klikací program na instalaci programů ze všech repozitářů, jako je třeba ten Synaptic nebo třeba Yast v OpenSUSE, ten taky ukazuje všechno, co je ve všech přidaných repozitářích.

  1. Více info tady: https://flathub.org/ stačí stáhnout ten .flatpakrepo soubor, otevřít ho (v GNOME Software) a nainstalovat, při dalším obnovení databáze aplikací v GNOME Software se tam objeví i všechny aplikace z Flathubu včetně VLC. Dá se to vynutit restartem procesu gnome-software nebo restartem počítače.

  2. Divné, já mam v TV systému, kde mám Fedoru 27 s GNOME, taky nastavené automatické přihlášení a normálně se mi to nabootuje do plochy.

  3. Ale vždyť to tam píšu: dnfdragora. To je program, který je Synapticu nejblíž. Pracuje se všemi balíčky všech povolených repozitářů. Člověk tam může z balíčků přepnout na skupiny a procházet si balíčky po skupinách: https://mojefedora.cz/dnfdragora-graficky-spravce-balicku/