Par dotazu.

Zdravím všechný.
Koupili jsme si nove pc pro sledovaní kameroveho systemu.
Nechceme sponzorovat mrvosoft a poto jsme se rozhodlí pro linux.
Jsem uplný začatečník a prosím o pomoc.
Soft pro kamery se mi už povedlo nainstalovat a rozjet.

Mam probloem s terminalem.
Ve fedoře je to ok.
Jelikož je fedora v češtíně, mam problem s diaktrikou přes putty.

PĹĂ­kaz
PodobnĂ˝ pĹĂ­kaz je:

Dale bych potřeboval doporučít nějaky program, k přihlašení k vzdalene ploše do fedory s windows.
Pomužete prosím?

Záleží na tom, jaké prostředí máte ve Fedoře nainstalované. Jedná-li se o standardní Fedora Workstation (prostředí GNOME), tak stačí jít do Nastavení->Sdílení a tam povolit sdílení obrazovky. Akorát je potřeba přímá viditelnost IP adresy, nebude to fungovat za NATem. Pro připojení stačí ve Windows třeba program TightVNC.

Lze se připojit i přes RDP, kdyby VNC nevyhovovalo. Akorát by bylo potřeba nainstalovat buď xrdp nebo freerdp a nastavit si to.

Pokud byste se k tomu chtěl připojovat odkudkoliv z Internetu, tak je dobrý třeba nástroj TeamViewer.

Děkují moc.
Až se dostanu k PC, hned vyzkouším.
Mame puvodní GNOME.
Proč nebude fungovat za natem?
Stačí snad v routru přesměrovat porty, ne?
A co ta diaktrika v češtině.(openssh)
Instaloval to znamy.
Da se to odinstalovat a nainstalivat zpět jen v EN, bez češtiny?

Systémový jazyk lze normálně změnit v /etc/locale.conf.
Předpokládám, že tam jako LANG budete mít nastavený cs_CZ.UTF-8. Stačí tam dát en_US.UTF-8 a budete to mít v angličtině. Případně to jde nastavit přímo pomocí: localectl set-locale LANG=en_US.UTF-8

Nechcí měnít systemový jazyk.
Počitač bude na vratnicí.
EN by duchodcí nedalí…
Jen aby terminal byl v EN ?
Ubuntu je take v češtině a terminal jede v EN.

Stačí si nastavit, aby se přebíralo locale z klienta a ne z hosta. V openssh na Linuxu to je tak většinou nastavené defaultně, nicméně nastavit by to mělo jít i v Putty.

Ale problém spíš vidím v tomto:
"There are a lot of character sets to choose from. The ‘Received data assumed to be in which character set’ option lets you select one. By default PuTTY will attempt to choose a character set that is right for your locale as reported by Windows; if it gets it wrong, you can select a different one using this control. "
(z dokumentace PuTTY)

Zkuste si s tím nastavením znakových sad a locale v Putty pohrát.

Je to s nejvetsi pravdepodobnosti nastavenim putty - podle toho prikladu ma na pevno nastavene spatne kodovani, je potreba v zalozce Translation zmenit na utf8.

Za natem samozrejem VNC pujde pokud protunelujete spravne porty, tusim to je 5900.

Tak to bylo fak putým - vyřešeno…

Problém však je stou vzdálenou plochou.
V nastavení - sdílení ji mam aktivovanou.
Ale jen pod účtem uživatele.
Když se přepnu v graf. prostředí jako root, aktivovat to nejde.
Zkoušel jsem TightVNC Viewer a také vncviewer a nic.
Zkouším to ve vnitřní sití.
Mij PC s Win na 192.168.1.100
Fedora na 192.168.1.254
Port na pc s windows by měl byt ok.
Mam ve sklepě raspberry s raspbianem a lezu do něj přes x11vnc.

A instalace xrdp dopadla take neuspěšně.

[root@pc vratnice]# apt-get install xrdp
Reading Package Lists… Done
Building Dependency Tree… Done
PANIC: unprotected error in call to Lua API (attempt to index a nil value)
Neúspěšně ukončen (SIGABRT) (core dumped [obraz paměti uložen])

Xrdp používám na tom raspberry a nefunguje mi ctrl+c a ctrl+v.
Je to problém raspbiana nebo Xrdp?
Funguje to ve Fedoře?

Le_Ze napsal(a):

Xrdp používám na tom raspberry a nefunguje mi
ctrl+c a ctrl+v.
Je to problém raspbiana nebo Xrdp?
Funguje to ve Fedoře?

V korporaci se na wokna připojuji pomocí xfreerdp a parameterem +clipboard
Schránka se přenáší mezi lokálem i připojeným desktopem.

Nemohu sloužit s ostatními.

Jelikož jsem lama, jak nainstalovat xfreerdp jsem nenašel.
Tady je xrdp
http://www.scottalanmiller.com/linux/2013/08/18/installing-xrdp-on-fedora-19/
Instal bez jakékoliv chyby a také to nefunguje.

Do mého raspberry jsem zadal sudo apt-get install xrdp a jede to.
Už jsem vyzkoušel vše.
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:vzdalena_plocha#pripojeni_pomoci_vnc

Problém bude určitě na straně fedory.
Nenajde se tu nějaký profík, který pomůže tento problém vyřešit?
Snad po tomto systému zas tak moc nechci a když jsem si vybíral mezí ubuntu a fedorou, víc se mi libil tento system a rad bych u něj zůstal.

Nebude problém že to vše instalují s pravý roota přes su?
Když chci přes sudo tak to chce heslo.
Po zadaní hesla mi to vypiše.
Le_Ze is not in the sudoers file. This incident will be reported.

dnf provides xfreerdp
Using metadata from Mon Mar 16 21:21:54 2015
freerdp-1:1.2.0-0.6.beta.1.fc21.2.x86_64 : Free implementation of the Remote Desktop Protocol
                                         : (RDP)
Repo        : @System
freerdp-1:1.2.0-0.2.beta.1.fc21.x86_64 : Free implementation of the Remote Desktop Protocol (RDP)
Repo        : fedora
freerdp-1:1.2.0-0.6.beta.1.fc21.2.x86_64 : Free implementation of the Remote Desktop Protocol
                                         : (RDP)
Repo        : updates

Dnes ráno jsem to přeinstaloval a zkusil rdesktop.
http://www.tecmint.com/how-to-use-rdesktop-in-redhat-centos-fedora/
yum -y install rdesktop
firewall-cmd --add-port=3389/tcp
firewall-cmd --permanent --add-port=3389/tcp

http://www.fastimages.eu/images/deskop.png

Take nefunkční.

Graficke prostredi se NIKDY nepousti jako root, to dela jen uzivatel Windows. Prava roota lze kdykoli ziskat prikazem su/sudo - su pozaduje heslo roota, sudo pozaduje heslo uzivatele ale uzivatel musi byt pridat do skupiny sudoers, coz muze udelat jen root, nebo to musi byt zadano pri instalaci.

Co tady dela to apt-get?

rdesktop je utilita ke vzdalenemu pripojovani k Windows nebo jinym serverum s RDP, nikoli RDP server.

Ono jako vzdy cokoli bezhlave zkouset je nesmysl, ale bohuzel je to taktika obvykla v mistech, kde lide museji prebirat tuny balastu, aby nasli neco funkcniho. V repozitarich je software ktery ve vetsine pripadu funguje, takze pokud nefunguje v tve konfiguraci je potreba hledat chybu predevsim tam.

  1. firewall vypni na fedore uplne
  2. ujisti se, ze mas pristupny dane adresy mezi sebou (ssh, telnet…)
  3. ujisti se, ze bezi sluzba serveru, at uz je to jakakoli
  4. pouzij hlavu a tcpdump abys zjistil, zda vubec tvuj pozadavek dojde na spravny port na fedore
  5. sdileni plochy je jen pusteni aplikace “vino” (resp. to tak aspon byvalo https://ask.fedoraproject.org/en/question/35616/how-do-i-connect-remotely-to-a-fedora-desktop/), faktem je, ze na F21 jsem to nezkousel a nevim jak je to tam dobastlene s temi wayland udelatky, takze bych zkusil i jine prostredi
  6. kdyz pisu ze neco nefunguje, musim napsat co presne nejde a co presne delam - vubec se to nespoji, pripojim se, ale nezobrazi se mi login, zobrazi se login ale nejde se prihlasit atd.

Zrovna jsem to zkoušel. Na zprovoznění RDP serveru na Fedoře stačí tyto dva příkazy:

yum install xrdp
systemctl start xrdp.service (pak ještě systemctl enable xrdp.service, pokud chce mít člověk perzistentní)

Po těchto dvou příkazech jsem byl schopen se k systému přihlásit přes RDP. Na Fedora Workstation není potřeba nijak nastavovat firewall, je dostatečně benevolentní, aby toto pustil. Do účtu root se člověk samozřejmě nepřihlásí, protože to každý rozumný systém a nástroj nepovolí.

Osobně bych spíš zůstal u toho původního řešení, které jsem doporučoval. Přijde mi to jednodušší a taky výkonnější. V mém případě se ta obrazovka přes RDP překreslovala zoufale pomalu, přes VNC to bylo docela OK.

Sešívaný napsal(a):

Zrovna jsem to zkoušel. Na zprovoznění RDP
serveru na Fedoře stačí tyto dva příkazy:

yum install xrdp
systemctl start xrdp.service (pak ještě
systemctl enable xrdp.service

Co mate za verzí fedory?
http://www.scottalanmiller.com/linux/2013/08/18/installing-xrdp-on-fedora-19/
netstat -a

Vůbec tam ten port 3389 nevidím

Na obou počítačích je Fedora Workstation 21. Ten návod, který uvádíte, je pro Fedoru 19, kde byl jinak nastavený firewall a bylo potřeba ten port otevřít. Ve FW 21 to už potřeba není. Každopádně se dá firewall vyloučit tím, že se na chvilku zakáže: systemctl stop firewalld.service

Opravdu jsem provedl je ty dva výše zmíněné příkazy a k počítači se připojil přes RDP protokol pomocí nástroje Remmina, ale nemyslím si, že klient by hrál v tomto případě nějakou roli.

Úplně jiný počítač.
Nainstalovaná Fedora 21.
Nainstalováno openssh
Vypnut firewall systemctl stop firewalld.service
Nainstalovano xrdp
yum -y install xrdp
systemctl start xrdp.service
systemctl enable xrdp.service

A nic.
Nebyl by někdo ochotný kouknout přes putty, a řic mí, kde dělám chybu?
Zas taková lama nejsem, abych tak jednoduchou věc nezvadl.

netstat -a
Vůbec ve vypsaném seznamu nevidím port 5900 pro VNC a 3389 pro RDP
jak pišou tady http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:vzdalena_plocha

Le_Ze napsal(a):

A nic.

Co logy? journalctl -u xrdp mlčí?

Tady z těch by někdo třeba pomoct mohl: http://install.linux.cz/

– Logs begin at Po 2015-03-23 07:50:27 CET, end at Po 2015-03-23 13:33:57 CET. –

Tak to zkusíme ještě jednou a lépe: pustil jsi to jako root (správně) nebo uživatel (špatně)? Jestli to pořád nic nepíše, tak zkus v jednom okně pustit journalctl -f a ve druhém zkusit nastartovat xrdp.