Paměťová karta-neznámý soubor typu Ex-fat

Dobrý den,
při připojení k SD kartě mi F32 píše hlášení

Zkusil jsem příkaz https://askubuntu.com/questions/364270/mount-error-unknown-filesystem-type-exfat a odpověď systému je . Ví někdo jak nainstalovat utilitu pro otevírání tohoto typu souborů?
Děkuji

Ve fedore se nepouziva prikaz ‘apt’ ale ‘dnf’. Jmena balicku jsou obvykle taky jine.

Protoze exfat drivery jsou zatizeny patenty, tak nejsou dostupne v zakladni distribuci ale jenom rpmfusion. To je potreba povolit prikazem:

sudo dnf install rpmfusion-nonfree-release rpmfusion-free-release

A pak uz lze exfat doinstalovat takto:

sudo dnf install exfat-utils fuse-exfat

Musíte si napřed povolit repozitář rpmfusion a potom nainstalovat balíčky exfat-utils a fuse-exfat:

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm
sudo dnf install exfat-utils fuse-exfat

(Ve Fedoře nemohla být podpora exFAT zařazena do “normálích” zdrojů softwaru kvůli patentům. To se nedávno změnilo, ale balíček jsme ještě přidat nestihli.)

Mnohokrát děkuji, vše dle postupu proběhlo hladce. vyskytl se ovšem další problém u jiné SD karty (32GB) nová ve fotoaparátu funguje bez výhrad, ale fedora ji neumí načíst-vůbec ji nezobrazí. Co s tím?
Děkuji za radu.

  1. umi s ni pracovat HW ctecky kterou pouzivas?
  2. tusis jaky souborovy system na ni fotak vytvari? (napr. nektere samsung televize take delali nejaky jejich vlastni bast aby se disk v nicem jinem precist nedal)

1-Čtečka je integrovaná v ntb acer travelmate B113 a ostatní SD karty i z jiných fotoaparátů načte, je to první co nenačte. 2- nevím jaky souborový systém foto SONY na ní vytváří a budu ji mít opět k dispozici až 9.7.2020 a pak to zkusím zjistit.
Díky