pad systemu - tvrdy restart, jak najit pricinu?

je tomu par minut, co mi naprosto neuveritelne vyhnil pocitac.

vesele si pracuji (netbeans), flejmuji (firefox) a posloucham muziku (xmms)… kdyz v tom, bez jakehokoliv upozorneni se pocitac vyrestartoval.

snazil sem se prochazet log, ale moc sem toho nenasel… secure, xorg a jine toho moc nerekly…

v patek jsem si na notebook nainstaloval 64b fedoru; mam 4GiB RAMky (ktera je doufam v poradku - asi jeste udelam nejaky memtest); pouzivam Compiz-fusion …

Ze by se mi linux takle vyresetoval to se mi este na funkcnim HW nestalo. V zasade ale neni moc kde co zjistis. maximalne posledni hlasky v /var/log/messages pred novym startem, ale moc bych na to nesazel.

:frowning: tak to tedy doufam, ze ty RAMky, ktere jsem si poridil, nejsou nejake nemocne. … i tak diky za mesaz :slight_smile:

Přesně, tohle by se fakt Linuxu nemělo stát, pokud není vadný hw. Za celou dobu co používám Linux (5-6 let) se mi také nic podobného nestalo. Zkus ty paměti projet nějakým memtestem, i několikrát, že to napoprvé nic nenajde ještě nic neznamená, možná bych se juknul na zoubek i disku, ale spíše ty paměti. I když ono to může být cokoliv, zdroj, deska… zažil sem už hodně divných chování u počítačů =)

memtest bezel 8 hodin a nic…

kazdopadne dnes rano (pred par minutami) opet to same. zapnu pocitac, jeste se ani nerozkoukam a restart… no vzhledem ke klidu vsude kolem jsem slysel takove divne cvaknuti kolem disku… jen jestli to byla pricina restartu, nebo nasledek.
jak mohu otestovat hw funkcnost disku?

btw: s instalaci 64b Fedory jsem si usmyslel, ze pouziji ext4 … to na to mit vliv nemuze?

tak po chvilce hranisi a zoufani jsem mozna nasel uplne jinou pricinu - kdyz jsem vytahoval napajeni z prodluzky, dostal sem docela komickou ranu :wink: mozna je na vine nejake prepeti v siti ci co X-( i kdyz sem mel za to, ze takovehle veci trafickem do notebooku nedotecou.

No to nevypada dobre. Pri chybach pameti vetsinou nedochazi ke tvrdemu restartu, ale nejdriv se system ruzne zblazni, vypisuje do logu chyby o nemoznosti cist z nejake casti pameti apod. Urcite zkus vypnout compiz, ale ani tak bych nevidel moznost takle nahleho resetu jako chybu SW. Samozrejme muzes zkusit jiny OS…

V práci používáme na test disků HDD Regenerator, celkem super utilita. Pokud ti to dělá pravidelně, zkus jet na nějakou dobu z baterie, aby si mohl vyloučit tu el. síť.

covex: OS to nebylo urcite - jako svestky padaly i Visty (a ty teda padaj i bez jakekoliv HW chyby :D)

vain: uz jedu 2 hodiny z jine zasuvky a vsecko je v pohode… takze uz sem reportoval bug v prodluzovacce / zasuvce, a snad se dockam nejakeho udrzbare :smiley: a take sem navrhl porizeni prodluzek s prepetovou ochranou…

takze doufam, ze disk je OK :slight_smile: … a ten HDD Regenerator - to je toto: http://www.dposoft.net/ ? za tech 40USD :frowning: ?

tak bohuzel siti to nebude :frowning: podobny osud me cekal kdyz sem prisel domu… hnedka asi 3 restarty po sobe… udelal sem test S.M.A.R.T. ale bez chyby (snad sem to vycetl spravne).

restartovalo se to i jen s baterkou - takze i traficko si muzu vyskrtnout…

jeste nejake napady, co by mohlo byt takhle brilantne pokazene, ze to vyrestartuje komp bez jedineho pismenka v logu? :((

Nerad bych aby to znelo spatne, ale pokud se ti to stava cim dal casteji, pak bud rad, protoze to vypada, ze neni daleko doba, kdy se to pokazi definitivne. Kdyby to bylo porad jen jednou za dlouho, tak by te to akorat dlouho stvalo. Pokud by ses tomu chtel fakt venovat, tak proste okuchej notebook na naproste minimum - vyndej pridane pameti, povypinej efekty, odpoj vsechny serepecitky apod. Pokud to bude pokracovat - servis. Treba u Dellu s tim nedelaji velke okoly, vymenej desku a je casto po problemu (ono to je vymeneny skoro cely notebook ze.).

covex: ono zda se zalezi na pocasi, konjunkci planet a kdo vi na cem… dnesek byl bez problemu :stuck_out_tongue: a pracoval sem na tom uplne stejne jako predchozi den, kdy to padalo temer porad…

a kez bych mel dell… mam lenovo, a jeste z … ti by to poslali do ceskeho servisu… a to by znamenalo byt mesic bez pocitace :slight_smile: a jeste ho dostat zpet se slovy, ze “zavada se neprojevila” :stuck_out_tongue:

inu, nevyhnu se tomu…

zkusil sem vratit puvodni pameti - nepomohlo
zkusil sem do notebooku dat druhy disk,ktery mam - nepomohlo

system pada pri bootu fedory, windows vista, windows 7 ale… vlastne jednou to padlo nez se uplne spustil grub.

takze :smiley: mohl bych Vas pozadat o radu, jak vse zazalohovat? data si presunu jinam, ale precejen instalovany system bych chtel zachovat.
instalovat windoze i fedoru odznovu se mi moc nechce.

v linuxu me napada reseni - zazalohovat /home + dalsich par tweaku v /etc
windows - snad jen image disku…

?

kdepak vypatram nejaky soubor, v kterem je obsazeno, co vse mam ve fedore nainstalovane? (rpm …) pro vypis pouzit asi nemuzu, kdyz do oddilu s fedorou stracham z nejakeho live cd na druhem pocitaci…

Pokud mas dva stejne disky, (nebo vetsi na zalohovani) a muzes je dat do jednoho pocitace, tak proste udelej kopii 1:1 (prikaz dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=512 - modifikuj podle tveho umisteni disku).

Nainstalovane balicky ti vypise prikaz

rpm -qa | sort

z LiveCD to samozrejme jde po prikazu

chroot /mnt/sysimage

(lepsi to kdyztak delat ze zachranneho modu, protoze liveCD ti nepripoji do systemu na disku proc sys a dev, coz jde udelat rucne, ale chce to vedet uz trochu vic)

covex: pomoci dd jsem si udelal obraz linuxiho oddilu
dd if=/dev/sdd1 of=/dev/sdc1/lin.img bs=512

taktez sem si zazalohoval MBR (pomoci dd)

na NTFS jsem pouzil “ntfsclone” a opet vsecko poslal do obrazu.

a pro jistotu sem si jeste vse “zkopiroval” pomoci gparted na jiny disk (bohuzel mensi, takze jsem nemohl pouzit naklonovani pomoci dd)

… diky za pomoc. notebook uz se vali v servisu :stuck_out_tongue: jsem zvedavej, co mi vratej :slight_smile:

No co… závada se neprojevila jak je jejich zvykem :wink:

jeste bych mel drobnou otazku :slight_smile:

system na notebooku je 64b … desktop, v kterem nyni mam disk, na ktery sem presunul oddily z toho disku z notebooku je vsak pouze 32b.

stahl jsem si F11 Live, nabootoval… zjistil sem, ze oddil s Fedorou z notebooku je sdc6 … mountul jsem ho - respektive pres GUI naklikal a sam se mountnul do /media/

no… a tim jsem v podstate skoncil :stuck_out_tongue:
neni nejaka moznost, nebo existence nejakeho “registru” nainstalovaneho (a odinstalovaneho - ne vse co je ve vychozi instalaci F si ponecham) softwaru? krome tedy yum.log …
zaloha linuxiho oddilu je v mem pripade v podstate pouze o zaloze filesystemu :((

rovnou me napadlo, ze bych si seznam aplikaci vytahl, a na desktop nainstaloval take Fedoru (OpenSUSE s yastem me docela tankuje :D)


jeste me to privadi k otazce - pokud uz nejaky seznam sw ziskam. jakym zpusobem ho pak aplikuji na nove instalaci systemu / pri instalaci systemu?

Jak uz jsem psal - seznam baliku jde zjistit pres rpm -qa, ale pouzit 32b liveCD na 64b system nepujde. To je bohuzel problem ktery si neumim predstavit jak jde prekonat, krom zkouset to na 64b pocitaci se 64b liveCD.

Jinak presneji by se seznam baliku dal zjistit


rpm -qa --queryformat '%{NAME}\n'| sort > puvodni_baliky

Stejne baliky po instalaci by slo teoreticky doinstalovat nejak takto


rpm -qa --queryformat '%{NAME}\n'| sort > soucastne_baliky
diff puvodni_baliky soucastne_baliky | grep "^<"| cut -d\  -f2| xargs yum -y install

Netvrdim ze to je idealni reseni, ale mohlo by fungovat. Jinak existuje jeste moznost udelat primo konfiguracni soubor instalatoru (kickstart) a nainstalovat presne dane baliky.

:frowning: no… asi si to cely nainstaluju znova, snad to dam do kupy… a dle navodu na webu fedory si pro priste udelam nejaky kickstart file :stuck_out_tongue: - doufam, ze notebook vydrzi dele jak 14 dni od instalace systemu :smiley: X-(