Ovladač pro staré Nvidia GPU

Chtěla jsem si nainstalovat na externí SSD Fedoru a používat ji na svém novém MBP 2016 a zjistila jsem, že to nejde, žádný Linux na tyto nové MacBooky prý nejde nainstalovat. Tak jsem nainstalovala Fedoru na starý Mac Mini 2009 a potřebovala bych tam dostat normální ovladače grafické karty, což je Nvidia 9400M GT 256 MB. Zatímco El Capitan běží naprosto plynule a přehraje bez problémů fullHD video, tak ve Fedoře se o plynulosti moc mluvit nedá a fullHD video se seká. Grafika má prý ovladače nějaké Gallium 0.4 on NVAC. Jakým způsobem můžu nainstalovat normální Nvidia ovladače? A hlavně jakou verzi? A nakonec hlavně tak, aby se to nerozbilo :slight_smile: Děkuji.

Příručka budiž pomocníkem: https://wiki.mojefedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_amd_ati

Děkuji. Nainstalovala jsem ovladač Nvidia a po restartu mi to řeklo chybu, nespustilo se grafické rozhraní. Naštěstí to stačilo pouze odinstalovat a zase restartovat. Co se týče akcelerace, tvrdí mi to tu třetí možnost (Gallium 0.4 on llvmpipe). Dá se s tím vůbec něco dělat?

Nvidia delat to, ze z ovladacu vyhazuje podporu starych grafik, ktere uz pro ni nejsou “trzne” zajimave… je to stejne pro Windows i Linux, takze na stary pocitac leda starou distribuci, nebo se smirit s tim, ze grafika bezi jen ve “vesa” rezimu…

Podle všeho by ale měla být podporovaná i podle Nvidie. A navíc ve Windows je pro 9400 podpora i v nejnovějších ovladačích. Ale něco se tam nepovedlo a nerozběhlo se grafické rozhraní. Naštěstí stačilo to jen odinstalovat. Každopádně v Ubuntu 16.04 mi to nabídlo uzavřený ovladač, který po instalaci a restartu normálně funguje. Problém je, že Ubuntu si moc nerozumí s Macy zatímco Fedora pro ně má zřejmě přímo podporu. Ale zase nefungují ovladače GPU… To je buď jedno nebo druhé, proč nemůže být obojí?

Kterou verzi ovladače nVidie jsi instalovala? Ono to tady úplně nezaznělo. Ta 9400 je už ten legacy ovladač. Jen pro upřesnění, jestli není chyba zrovna tady.

Aha, vidíš to :slight_smile: Instalovala jsem 340xx.