otevirani mechaniky

trosku mi rozum stoji nad tim, jak mi ve F11 pracuje mechanika…

1. vlozim disk… prehravam atd.
  2. chci disk vyjmout, zmacknu tlacitko na mechanice… a nic

pro uspesne vysunuti mechaniky musim zapnout terminal a napsat “eject cdrom”. takoveto ovladani HW mi prijde nanejvys kuriozni. lze to nekde nastavit, aby to reagovalo uz na to tlacitko na mechanice?

Me vysouvani mechaniky tlacitkem funguje dobre, jen nesmim mit otevrenou slozku na tom cd/dvd nebo pusteni program, ktery na tu mechaniku pristupuje.

Otevírejte přes pravé tlačítko na ikonce zařízení nebo připojeného svazku a přes výběr volby Vysunout svazek. Pokud byste zvolil Odpojit svazek, tak vám potom poběží i vysouvací tlačítko.

Ono za velké problémy cd/dvd mechanik by měly být ve Fedoře hlavně odpovědné balíčky udev a DeviceKit-disks. Ve Fedoře 10 se zdálo v této souvislosti vše v pořádku. Dokonce i vysouvací tlačítko na všech mechanikách zázračně fungovalo. Zavřelo se okno s otevřenou složkou, odpojil se svazek, mechanika se otevřela a dokonce zůstala otevřená. To by ale ve Fedoře 11 nesměl přijít zase nějaký výrazně inovativní balíček jako je tentokrát DeviceKit-disks. Takže se zase někdy médium automaticky namountuje a jindy ne a ke všemu někdy i udev pro jistotu zruší celé zařízení. Nové (zřejmě opravené) verze udev a DeviceKit-disks zůstávají už jen v rawhide (jelikož závislosti dalších závislých balíčků vedou až k nové verzi glib) a do update se dostane tak leda nějaký podělaný patch, který to ještě více rozdrbe. Takže si teď užíváme s tím, že:

• se mechaniky automaticky uzavřou bezprostředně po jejich otevření,
  • nevypalovací mechaniky po vyjmutí média (pokud ho stihnete vyndat než vám ho mechanika zase sebere) hlásí že je v nich prázdné médium,
  • nedetekuje se audio cd (a pokud přelezete na nižší verzi udev, tak ho stejně nepřehraje rhythmbox),
  • o vysouvacím tlačítku ani nemluvě.

Viz tez https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=453095

Já vím že je to hlášené. Ale z té diskuze se člověk jen nasere. Zkusil jsem si ještě jednou pro Fedoru 11 sestavit potřebné a závislé balíčky z rawhide. Narazil jsem jen u balíčku polkit, který jsem musel vzít ve starší verzi (a tak se mně nedařilo jen řídit přístupy pro běžné uživatele ke scanneru). A ona opravdu většina problémů zmizela. Takže on se autor opravdu hodně snaží a v tomto směru teď právě rawhide běží lépe než stabilní verze, ale podělal to patchista, který do udev vzal polovinu opravy a tu druhou do DeviceKit-disks nedal.

Oprava je následující (jak už jsem někde psal):

v /lib/udev/rules.d/60-persistent-storage.rules
vyhodit:
KERNEL==“sr*”, ENV{ID_CDROM_MEDIA}=="?", IMPORT{program}=“vol_id --export --skip-raid --offset=$env{ID_CDROM_MEDIA_SESSION_LAST_OFFSET} $tempnode”
místo něj přidat:
KERNEL=="sr
", ENV{ID_CDROM_MEDIA_TRACK_COUNT}=="?*", IMPORT{program}=“vol_id --export --skip-raid --offset=$env{ID_CDROM_MEDIA_SESSION_LAST_OFFSET} $tempnode”

Pokud dále máte nějakou jen čtecí mechaniku (například u mne /dev/sr1), tak:
do /lib/udev/rules.d/60-cdrom_id.rules
přidat na konec:
ENV{DEVPATH}=="*sr1", ENV{ID_CDROM_MEDIA_STATE}==“blank”, ENV{ID_CDROM_MEDIA_STATE}=""

Dále je docela vhodné sestavit celé udev bez Patch4, což zase řeší problém s načítáním CD-audio médií.

Celkově se dá pomoci takto (pro x86_64):

stáhnout a provést upgrade z:
http://jx.dts-soft.cz/Fedora/JX/11/x86_64/udev-141-5.01JX.fc11.x86_64.rpm
http://jx.dts-soft.cz/Fedora/JX/11/x86_64/libudev0-141-5.01JX.fc11.x86_64.rpm
http://jx.dts-soft.cz/Fedora/JX/11/x86_64/libvolume_id-141-5.01JX.fc11.x86_64.rpm

pokud máte nějakou jen čtecí mechaniku, tak následně ručně v /lib/udev/rules.d/60-cdrom_id.rules
odkomentovat poslední řádek
místo otazníku doplnit číslo čtecího zařízení

:smiley: no, nechci byt nevdecny… ale :smiley: tohle ma k “user-friendly” hodne daleko, sakrys X-( … chapu, ze fedora je takova distribuce, na kterem se zkouseji nove featury, ale obcas je to trosku prepiskle :frowning:

To ano. Občas se takové věci ve Fedoře stanou. Pokud se jim chcete vyhnout, je podle mých zkušeností vhodné využívat aktuální verzi až tak cca 4 měsíce po jejím vydání. Do té doby raději zůstat u minulé verze. Ona teď zrovna desítka verze běží docela hodně hezky.