Ostre fonty na F14

Ahoj,

na ubuntu jsem mel jednoduse zapnuty ostre fonty. Dle me se jednalo predevsim o nastaveni fonts.conf. I kdyz googlim a zkousim, tak se mi nedari. Udavane soubory mi zpusobuji zobrazeni obdelnicku misto pismen.

Ma nekdo prosim nastavene ostre fonty tak jako na nasledujicim obrazku ?

Dik Mila

Podle diskuse a obrázků v odkazu jsou “ostré” fonty dost příšerné. Pravdou na druhou stranu je, že antialiasing je ve Fedoře přehnaný. Ale dle mého lze lepšího efektu dosáhnout správným nastavením v System-Appearance-Fonts a také zvolením vhodného dpi.

Ahoj,

dekuji ti za prispevek. Akorat, ze to je informace, ktera je jaksi mimo muj zajem. Potrebuji poradit, jak dosahnou t tohoto vzhledu a ne, zda se ostatnim libi.

M.

Ostre fonty jsou podle me mozne dosahnout jen v takovem dpi a rozliseni, ve kterych je primo font nakreslen a tedy primarne pro fonty bitmapove. Proto take Windows neumely skalovat fonty libovolne. Kazdopadne to co je v odkazovanem navode funguje ± i ve Fedore - v podstate staci vypnout vsechny subpixel rendering/hinting/antialiasing a musis mit spravne rozliseni, spravne DPI a pro toto DPI i font v tomto DPI. V navode je pouzita MS Tahoma, ktera neni volne ke stazeni a zmeny jsou zafixovane editaci lokalniho .fonts.conf a .gtkrc.

Kdysi jsem se s tim taky trapil: http://sandbox.cz/~covex/linux/mozifonty.html ale je to jen otazka zvyku.

Rádo se stalo. Odpověděl jsem na otázku dle svého nejlepšího vědomí. Nechápu, proč je pro tebe mimo zájem. Nastav si správně DPI a rendering, nainstaluj si font, který ti vyhovuje a dosáhneš požadovaného vzhledu. Kostičky místo fontů jsou výsledkem toho, že se ti ne/substituuje font, který nemáš nainstalovaný. Příště si pečlivě přečti, co ti ostatní radí.

Můžeš zkusit http://www.abclinuxu.cz/blog/standardni_vystup/2010/12/subpixelove-vyhlazovani-a-fedora-14