Opravný příkaz

Zdravím
Včera jsem si vyladil systém, nainstaloval programy a všechno v pohodě, odhlásil jsem se, vypnul jsem… Ráno jsem zapnul počítač, nechal načíst systém, přihlásil se a spustil jsem si Skype a takové podobné blbůstky. Asi po půlhodině mi celý systém zamrznul a nereagoval ani kurzor myši, snažil jsem se nějak šetrně restartovat systém, ale moje snaha byla marná. Resetoval jsem proto celý počítač, všechno standartně nabíhalo, ale při načítání systému to při kontrole souborového systému hodí podrobný výpis načítání a začne počítat nějakou kontrolu, chvilku počítá, potom napíše že chce heslo správce a po zadání čeká na příkazy.
Nevíte někdo, jaké příkazy zvolit pro opravu systému? Předem dík, nemůžu se kvůli tomu vůbec dostat do systému.

Skus použít příkaz

setup

A dál ,už to pochopíš…

Pro opravu systému souborů se používá příkaz fsck. Nápovědu k příkazu získáte pomocí


info fsck

Základní syntaxe příkazu je následující


fsck -t ext3 /dev/oznaceni_diskoveho_oddilu

Zaměřte se na parametry -a (potvrzuje všechny volby za uživatele), -c (kontrola vadných bloků) a -v (podrobné informace).

Macky

Ok dík, napřed jsem zkusil ten setup, ale v tom jsem mic užitečného nenašel, tak jsem to resetoval a zkusil zadat příkaz fsck, já jsem teda konkrétně napsal

fsck -t ext2 /dev/hds

Chvilku jsem čekal, po chvilce se mě zeptalo na co jsem jaksi tak úplně nepobral, ale dal jsem “y” následoval výpis a pak jsem odešel ukončením, při dalším startu systém naběhl jak má :slight_smile: