OpenVPN server nestartuje

Z nějakého důvodu mi na Fedoře 27 přestal startovat OpenVPN server, píše to: Failed to start openvpn-server@.service: Unit name openvpn-server@.service is missing the instance name.

Netušíte někdo, co to může být za problém?

Jakým commandem to startuješ?
Správně by se to mělo startovat nějak takto:
sudo systemctl start openvpn-server@server.service
Edit:
Záleží zda chceš startovat klienta nebo server a taky jak vypadá složka /etc/openvpn/ u tebe.

Unit skript pro openvpn-server bere konfig jako argument prikazu. Zmena oproti F26, pokud se dobre koukam je, ze hleda konfigy v /etc/openvpn/server misto /etc/openvpn (prip. /etc/openvpn/client pro klienta). Tam by si mel mit konfigurak s nastavenim. Sluzbu potom spustis systemctl start openvpn-server@<jmeno_konfigu_bez_pripony_conf>.service

Napr. mam-li tyto dva konfigy,
[user@fedora] ls -1 /etc/openvpn/server/*conf
/etc/openvpn/server/openvpn-htpc.conf
/etc/openvpn/server/openvpn-server.conf

pak sluzbu nastartuju:
[user@fedora] sudo systemctl start openvpn-server@openvpn-server.service
nebo
[user@fedora] sudo systemctl start openvpn-server@openvpn-htpc.service

2 Likes

Díky, posunul jsem se dál. Teď mi to selhává s hláškou: openvpn-server@openvpn-server.service: Failed with result ‘protocol’

Ne, že bych na to na dovolené měl nějaký čas. Ale měsíce jsem VPN nepotřeboval, tak jsem si ani nevšiml, že to po upgradu na F27 nefunguje, a najednou bych se rád podíval na fotbal na ČT :slight_smile:

Hm, na to jsem nenarazil - zkusil jsem klient konfig co mi bezi na F26 rozjet na VM s F27 a bez problemu jsem se pripojil na server. Stejne tak i obracene, rozjet server konfig, co mam server na Centos7, na VM s F27 a taky zadny problem. Sluzba nabehla a F26 coby klient se pripojila.

Takze, teoreticky by to melo jet v pohode, zalezi, co rika log. Neco zajimaveho v journalctl -u openvpn-server@openvpn-server.service, prip. jak vypada konfig? Muzou byt nejake obsolete parametry, nebo typos - napr. ‘protocol’ misto ‘proto’.

Doslo mi, ze tohle je RC ze systemd, kdy je problem openvpn nastartovat nez ‘protocol typo’ z openvpn konfigu. Tak jako tak, dobre by bylo mit vypis z journalctl pro vic info. Porad to muze byt nejaky problem v konfigu.

No pockej a nechces startovat openvpn jako klienta spíše než server?

Tak jsem se dopracoval k tomu, že OpenVPN server nastartuje, ale hned zase zdechne. Výpis z journalu:

Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: Exiting due to fatal error
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: openvpn_execve: unable to fork: Resource temporarily unavailable (errno=11)
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: /sbin/ip link set dev tun0 up mtu 1500
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: do_ifconfig, tt->did_ifconfig_ipv6_setup=0
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: TUN/TAP TX queue length set to 100
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: TUN/TAP device tun0 opened
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: ROUTE_GATEWAY ON_LINK IFACE=venet0 HWADDR=00:00:00:00:00:00
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: WARNING: this configuration may cache passwords in memory -- use the auth-nocache option to prevent this
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: Diffie-Hellman initialized with 2048 bit key
Jul 03 15:50:00 vps systemd[1]: Started OpenVPN service for server

Vypada to, ze to pada na teto hlasce - nemuze otevrit novy proces:
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: Exiting due to fatal error
Jul 03 15:50:00 vps openvpn[929]: openvpn_execve: unable to fork: Resource temporarily unavailable (errno=11)

Zkus zakomentovat LimitNPROC uvnitr /lib/systemd/system/openvpn-server@.service jako to doporucuji tady:


prip. tady

1 Like

Super, to zakomentování pomohlo. Provozuji ten server na OpenVZ. Zapisuji si to na seznam věcí, které člověk musí udělat, aby mi to bez problémů fungovalo na OpenVZ. Seznam už je docela dlouhý. Už aby bylo VPSfree.cz na LXC…