odinstalovat Fedoru 7

Jako začátečník (úplný) jsem si nainstalovala Fedoru 7 - přeinstalovala jsem celý původní systém a teď mám v ntb pouze Fedoru7. Chci ji ale opět odinstalovat, potřebuji se vrátit k Win Xp - zatím dočasně, než nastuduji Linuxy podribněji. Jak to udělat? Prosím o podrobný popis co nejdříve! Díky moc! SOS

Snad žádný systém se neodinstalovává, pouze se rovnou maže :slight_smile:

Vložte do notebooku CD s Windows XP, nabootujte z něj. Instalátor se Vás pak zeptá, jak chcete rozdělit disk. Tam prostě smažete stávající oddíl, vytvoří nový a naformátujete ho na NTFS (na všechno se instalátor zeptá). A hotovo, Fedora je pryč :slight_smile:

Problém trochu je, pokud máte na disku nějaká data, která chcete zálohovat. V takovém případě doporučuji zkopírovat je jinam (DVD, externí disk) a provést ten výmaz.

A až budete mít zase chuť, rádi Vás u Linuxu znova uvidíme :slight_smile:

to jsem hned zkoušela - instalační CD Win najede, napíše že zjišťuje konfiguraci a… nic

Tak se zeptejte na podpore Microsoftu, kdyt jste si ten software koupila.:slight_smile:

Tak dobre, pokud teda windows nejsou schopny dany disk prechroupat, pak by asi bylo zahodno ho nejdrive vycistit. Mate zachrannou disketu Windows? Pak nastartujte a spusste program fdisk. V nem smazte vsechny existuji oddily na disku. Pokud namete, pouzijte instalacni cd Fedory, nastartujte do zachranneho modu (viz prirucka nebo navod z hlavicky teto stranky), nenechte ovsem detekovat existujici instalaci Fedory. Pote pusste program fdisk a mackanim pismenka “d” smazte vsechy oddily na disku.

POZOR: Toto vse plati, pokud skutecne chcete smazat cely disk! Pokud na disku stale mate WXP ke kterym se jen nemuzete dostat tak toto rozhodne nedelejte. Pokuste se nejdrive odstranit zavadec Fedory
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f7grub#odstraneni_zavadece_grub
a nahradit jej tim z WXP. Pokud jste pri instalaci Fedory osouhlasila ze chcete cely disk smazat a pouzit pro Fedoru, pak jiz neni co resit a muzete pouzit vyse uvedene mazani.

PS: Linux se mnohem lepe studuje nainstalovany. :slight_smile:

Nevim, jak novy mate notebook, ale na vine by mohly byt oblibene sata disky. Kdyz jsem u kamarada chtel nainstalovat Win XP, musel jsem na zacatku instalace “podstrcit” systemu ovladace pro sata radic (disketa byla soucasti baleni zakladni desky).

Mozna jdu s krizek po funuse, ale jeste bych rad upozornil, ze zavadec GRUB je nastaven tak, ze defaultne spousti Linux. Rada zacinajicich uzivatelu si tak mysli, ze si preinstalovala Win, ale neni to pravda - v prubehu odpocitavani pouze staci stiknout libovolnou klavesu a objevi se i nabidka pro Win XP (obvykle oznaceny jako “Other”).

Pro ohmatani Linuxu bych Vam vrele doporucoval Live CD. Podrobnosti naleznete na http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f7livecd.

Macky