OBS studio

Můj přípěvek bude spíš takové postesknutí.
Měli jsme teď, v sobotu, dělat přímý stream na FB z akce - debaty s kandidáty do senátních a krajských voleb. Na docela svižném novém noťasu (Lenovo) byla F32, k tomu již uvedené OBS studio, přes HDMI (redukce na miniHDMI aby se to vůbec dalo sosat z kamerky) a jakýsi zahřívající se HW převodník z HDMI na USB.
Dále zvuk byl sosán z mixpultu, ze dvou bezdrátových mikrofonů.
Tyto mikrofony, navzdory tomu, že byly v nastavení předvoleny a vnitřní mikrofon noťasu vypnutý, bralo nám to zvuk zásadně z miktrofunu noťasu, a to až do okamžiku, kdy jsme ho stáhli. Od té chvíle bylo na připojeném streamu FB ticho.
Obrázek z kamery nám běhal do okamžiku, kdy jsme spustili “přímý přenos” na FB (a zároveň load na hard). Pak začaly nervy a fiasko. Je tedy zřejmé, že universální multifunkční hračičky tohoto typu jsou spolehlivé tak pade na pade.

Doma jsem si pak OBS studio nainstaloval. Mám děsně starou (dejme tomu 20let) kamerku (s mikrofonem) Logitech, USB. Když spustím Cheese či Kamoso, funguje - sice je to spíš série fotek, ale funguje.
OBS studio jí vůbec nevnímá, což mě děsí. Z těchto dvou katastrofálních zkušeností bych si troufnul usuzovat, že OBS studio je nepodarek. V mém, druhém případě je ještě možné, že tu mou kameru už ani nevnímá jako kameru. Ale ten včerejšek na Palačáku byl fakt na zástavu srdce!

Viděl bych to na jinou cestu: má někdo nápad, jaké jednoúčelové HW zařízení (čilibrž samostatnou škatuli) na mobilní streamování videa by byla vhodná volba? Vstup dejme tomu ze tří kamer a vstup zvuku z mixpultu (a teď je fuk, jestli přes USB či jinou formou) s připojením na net vlastním portem pro dvě či tři SIM karty různých operátorů (pro spolehlivé připojení). Střih mezi těmi třemi kamerami možná v compu - Fedora.
Děkuji velmi zdvořile za každé směrování
Pep
P.S.: zas to nějak samo o sobě dělá větší a bolt písmo - takse omlouvám - nevím proč se to děje.

Ač tedy od konkurence, dělám něco podobného - naposledy představení kandidátky do krajských voleb a upřímně skutečně funkční řešení s milionem “ale” neexistuje. Občas radši live stream vzám, abych měl aspoň záznam :).

Můj aktuální setup je Mevo Plus - krabička přímo dělaná na streamování do internetů (a closed source, budu si dělat něco vlastního open source :D). K tomu mám Mevo Boost díky kterému to na baterku vydrží streamovat cca šest hodin (zvládl jsem skoro celý den na OpenAltu) a přidává USB a Ethernet. Zvuk pak řeším přes USB zvukovku (Creative) a Rode Wireless Go. Pro více účastníků diskuze ho mám v Rode Interview Go nástavci (a musí si tak mikrofon předávat). Stream přes wifi dělal problémy a tak mám Netgear M2 s Ethernetem do Meva a od té doby paráda. Dělám tedy jen jednu kameru, ale umí slušně dělat střih pomocí přiblížení atd. Velká nevýhoda je, že přidávání grafiky do videa live je placená funkce s měsíčním předplatným a dále to pak s předplatným umožňuje multistream ala FB+YouTube… Umí taky RTMP (a tedy Facebook Live API s možností crosspostů, jen to není default FB pluginu). Z největších nevýhod je asi horší světelnost, ale ta je dána obřím FOV (proto s tím jdou točit i konference s plátnem). Pro více Mevo kamer je pak možnost aplikace, bohužel jen pro Windows a propojit jich víc a dělat pak opravdový střih nebo opět OSB.

Výsledek pak může vypadat asi takto https://www.youtube.com/watch?v=BOVtloGG4lA

To o chces je pomerne velky HW orisek. Delal jsem system s nekolika kamerami pro prumysl, ale protoze to muselo byt levne tak pres USB a byla to hruza, protoze klasicky v PC je vic portu proste jen USB hub, takze to sdili pasmo atd. Jedna kamera OK, dve spatny, tri katastrofa. Vyber kamera, vlastni USB HW s nesdilenymi porty, problem se synchronizaci videa a zvuku atd. USB je sice hezky univerzalni ale na video dost nevhodna technologie, bohuzel uz je takova doba ze vsechno je USB. Bohuzel ti tedy neporadim, ale kdyby ses zeptal predtim poradil bych ti abys to nedelal. :slight_smile:

Při akci jsme měli konfiguraci:

  • comp s OSB a konektivitou
  • jedna HDMI kamera
  • zvuk z dvou mikrofonů - výstup z nich USB do compu
    Obrázek jsme měli, zvuk i přes nastavení přes USB si to vynucovalo z compu. Za boha jsme zvuk z mikrofonů nenastavili.
    Nakonec nám zmizel i obrázek, takže spuštění streamu ani loadu na disk nepřicházel v úvahu. Při vědomí, že máš být on-air s tím nenaděláš nic = nervy => průser.

Víme, že diváka moc nebere statická kamera. Proto ta úvaha, že by to chtělo tři kamery. Ale i dvě ok. Nejlíp s jednoúčelovým zařízením, které bude blbovzdorné.

Nicméně i to, co psal Rezza vypadá dost slušně.