Nvidia 8500GT

Po upgrade na F16 běží grafika pouze režimu nouveau. Mohu spustit jen KDE, GNOME s tímto režimem nefunguje. Po instalaci ovladačů kmod-nvidia a xorg-x11-drv-nvidia, úpravy grub.cnf (vymazání parametrů nouveau) a rebuildu jádra se mi po startu X serveru objeví : “Jejda! Něco se pokazilo.”. Při pokusu o vygenerování xorg.conf pomocí X- configure se objeví : (EE) Failed to load module “vmwgfx” (module does not exist). FATAL : Module nvidia not found. Při pokusu o startx se objeví : FATAL: Module nvidia not found. (EE) NVIDIA : Failed to load the NVIDIA kernel module. Stejné hlášky a chování grafiky se objeví i při použití xorg.conf z F15.

No vychrlil jsi tady toho spoustu, až jsem se v polovině ztratil. Zaprvé, GNOME s nouveau určitě běží, vzhledem k tomu, že na něm jedu. Chybu bych hledal při instalaci kmod-nvidia. Situaci kolem tohoto ovladače moc nesleduji (jak už jsem řekl, jedu na nouveau) ale nebylo by lepší nainstalovat akmod-nvidia a nespoléhat při upgradu jádra, že kmod verze bude s jádrem korespondovat?

Z popisu chyby to vypadá, že jsi ke konci bezmyšlenkovitě zkoušel rady, na které jsi narazil na netu.

Po vyplnění hesla pro GNOME vidím smutný počítač s textem “Jejda! Něco se pokazilo. Kontaktujte …”. Takhle se prostředí chová od přechodu na F16! Všechny své “bezmyšlenkovité” zásahy vracím k výchozímu stavu po upgrade.

Já to pochopil, ale rozhodně to není tím, že by to nefungovalo na nouveau, kde se stala chyba při instalaci nvidia blobu je otázka zcela jiná. Chtělo by to víc informací jako například před upgradem jsi ve Fedoře 15 fungoval na nouveau nebo na nvidia ovladačích? Zkoušel jsi vytvořit nového uživatele a přihlásit se pod ním? To se občas po upgradu stává, že v /home adresáři uživatele zůstal nějaký balast v nastavení, s kterým si nová verze prostředí nerozumí a je z toho ta oblíbená chybová hláška GNOME Shellu, že se něco pokazilo.

Prostě postupně s chladnou hlavou, nezkoušej hned montovat nějaké ovladače, editovat grub, xorg a podobně, to si člověk zadělává tak akorát na větší problémy.

Jo a s tím bezmyšlenkovitě jsem tě nechtěl nijak urazit, jen mi to tak přišlo :wink: promiň.

Musim se pridat. Ani me nouveau s F16 nefunguje. Zustal jsem tedy u F15, kde gnome bezi s nouveau bez problemu, ale vseho docasu - novy kernel 2.6.41.1 (3.1.1) zpusobuje vytuhnuti PC v momente, kdy ma nastartovat gdm. Moje karta 8400GS.

Druhy problem je instalace nvidia ovladace. U F16 je doporucovana verze 290.6 z rpmfusion-testing a dalsi upravy.
IPI pise, ze delal rebuild jadra - tady bude asi hlavni problem. Kmod-nvidia musi souhlasit s verzi jadra. Proto Failed to load the NVIDIA kernel module.
Posli vypis toho co mas skutecne nainstalovano:
rpm -qa kernel* kmod* *nvidia*

Mám nainstalováno :
kernel-3.1.0-7.fc16.x86_64
kernel-3.1.1-1.fc16.x86_64
kmod-nvidia-3.1.1-1.fc16.x64_86 verze 1:290.06-1.fc16.2
nvidia-settings.x86_64 verze 1.0-12.fc16
xorg-x11-drv-nvidia.x86_64 verze 1:290.06-2.fc16
xorg-x11-drv-nvidia-libs.x86_64 verze 1:290.06-2.fc16.
Tím termínem “rebuild” myslím příkaz dracut -f jméno jádra

To s tím nouveau se mi nechce nějak věřit. To je nějaká známá chyba? Mám 9800GT a ta snad spadá do stejné kategorie NV50 jako 8400 a přesto funguje bez jediného problému ve Fedoře 16. To si tedy pohledám.

Take bych se snazil vykopat kmod-nvidia a rozchodit Gnome s nouveau, az pote bych se staral o zmenu ovladace. “neco se pokazilo” znamena toliko, ze video chodi, ovsem spatne je spis neco jineho. Takze zkusit zalozit noveho uzivatele, “yum groupinstall GNOME” zda nechybi nejaky dulezity balik a hlavne se po takovem “neco se pokazilo” podivat do ~/.xsession-errors, /var/log/messages a /var/log/Xorg.0.log, pripadne ulozit a smysluplne prezvykane sem pridat.

Když už tady všichni nabádáte k používání nouveau - už umí HW dekódovat H.264? Mám pocit, že jsem to viděl v seznamu projektů na Google summer of code 2011, ale jak to dopadlo nevím. Jeho nepodpora v nouveau je vlastně jediný důvod, proč zůstávám u proprietárních ovladačů od nvidie.

BTW se svou 8600 GT a stejnými balíky jako IPI funguju bez problému.

Nikoho k nouveau nenabadme, jen pokud to nefunguje s nim da se to nahlasit do bugzilly a treba se tomu bude nekdo venovat. S nvidia ovladacema nikdo krom nvidie nic neudela.

Jinak jak se da overit to zda umi dekodovat H.264? Ono to asi taky bude pro ruzne generace nvidia karet…

Po aktualizaci 17.11. poprvé běží i GNOME na F16 v režimu nouveau.

No prakticky to jde vyzkoušet např. v mplayeru zkusíš přehrát video v H.264 s kodekem ffh264vdpau na výstup vdpau, tedy na řádku přidat

-vo vdpau -vc ffh264vdpau

Nebo k tomu jde využít utilitku vdpauinfo.

Musí pro správnou funkčnost být nainstalovaný minimálně libvdpau, nevím jestli ještě něco dalšího…

Nepodporuje. :frowning:

Já jsem podobný problém s nouveau měl také. Gnome chodilo perfektně, což o to ale když jsem od počítače na chvíli odešel tak jsem musel rebootovat. Dnes jsem uviděl na distrowatch Kororaa beta 16, zkusil nainstalovat, užil kmod-nvidia, kupodivu nvidia naběhly a počítač jede jak má. Zřejmě je chyba u vývojářů Fedory, že nedokázali naimplementovat nvidia ovladače do F 16. Kororaa to lehce dokázalo.

Vývojáři Fedory nemají ani zájem implementovat oficiální (nesvobodné) ovladače do Fedory. Je to svobodná distribuce, což tyto ovladače nejsou. Navíc, o to se starají pánové z RPMFusion a odtamtud to bere podle mě i Kororaa, takže problém bude někde jinde, rozhodně ne u Fedory samotné a vývojářů Fedory.

I nvidia ovladace se po vydani nove verze Fedory vetsinou nejak vyviji, pokud je ze strany Nvidie nejaka snaha. Prijde mi divne ze by v Kororaa fungovali a ve Fedore ne, protoze Kororaa je jen remix Fedory. Spis to bude tim, ze puvodni tazatel ma treba jinou grafickou kartu.

I s novým jádrem 3.1.1-2.fc16.x86_64 mi odpovídající ovladače kmod-nvidia a xorg-x11-drv-nvidia nefungují (na černé obrazovce jen “Něco se pokazilo”. …). Mám tuto kartu již několik verzí Fedory a nebyly s těmito ovladači žádné problémy (vyjma případů, kdy bylo k dispozici nové jádro a jen staré verze ovladačů). V logech ~/.xsession-errors, /var/log/messages a /var/log/Xorg.0.log chyby nevidím. Ale hlášky po “startx” (boot init 3, přihlášení jako uživatel-ne root) nevím jak zaznamenat, protože to “havaruje”. Alespoň že v režimu “nouveau” běži desktop KDE a GNOME. Jen mi zatím připadají finance za slušnou grafiku poněkud vyhozené z okna. Ta karta má navíc.

Po vydani nove verze Fedory to vetsinou chvili trva… kazdopadne s tim ale my ani nikdo z Fedory nic neudela. Zkus pohledat a popta v nvnews foru. Sveho casu to i nekdo z nvidie cetl.

myslím že noevau už H264 podporuje, ja som už spúštal filmy v tomto formáte v pohode, mám 9600GT