NTFS driver pre Fedoru Core 6

Pre vsetkych, ktori pouzivali na pristup k NTFS particiam rpm balicek z www.linux-ntfs.org som vytvoril novy balicek pre Fedoru Core 6, kernel 2.6.18-1.2798 (myslim, ze je to standardny kernel 32 bitovej verzie Fedory)
Kedze na stranke www.linux-ntfs.org je este stale len balicek pre Fedoru Core 5, (26.10. 2006 som posielal administratorovi moj rpm balicek, dufam, ze ho zverejni cim skor…) mozete si balicek pre Fedoru Core 6 stiahnut zatial (kym nebude na www.linux-ntfs.org ) z:
http://rapidshare.com/files/752325/kernel-module-ntfs-2.6.18-1.2798.fc6-2.1.27-0.rr.10.0.i586.rpm.html

testoval som to na svojom notebooku, je to funkcne, takze dufam, to pojde aj Vam.

Navody ako namountovat NTFS particiu, ako nainstalovat moj balicek najdete na:
instalacia: http://www.linux-ntfs.org/content/view/127/63/
ako namountovat: http://www.linux-ntfs.org/content/view/127/63/
ako namountovat 2 link: http://wiki.linux-ntfs.org/doku.php?id=howto:mount

Prajem vela uspechov pri mountovani :slight_smile:

emel

Muzu se jen zeptat, jako vyhodu ma tento balik oproti baliku z livna.org pripadne oproti ntfs-3g z extras?

Mne osobne ntfs-3g nefungoval, nezistoval som ale preco, kedze som nasiel na horeuvedenej stranke balik pre FC5. Potom ale vysla FC6 a pre nu este rovnaky balik nie je vydany, tak som si podla navodu urobil vlastny, ktory funguje 100%ne. Takze tym som chcel pomoct ludom, ktori vyuzivali povodny balik pre FC5 ale presli na FC6 a tiez im nefungovalo ntfs-3g. Tento moj balik mne (a dufam, ze aj ostatnym uzivatelom) funguje, takze do hladania problemu s ntfs-3g som sa nepustal a pouzivam svoj balicek.
Nehovorim, ze je najlepsi, ale je to jedna z moznosti. Nikomu ju nenutim, kto chce pouzije, kto nechce, ma na vyber ine moznosti, napr. uz spominany ntfs-3g.

emel

ktore s tych balickov podporuju aj zapis na NTFS?

Pokial ja viem, mal by to vediet aj "moj " balicek (neviem, neskusal som) ale nie je to so zarukou zachovania konzistentnosti particie. Takze ja osobne neodprucam zapis na NTFS particiu pod linuxom. Citanie je na 100% funkcne a nedestruktivne :slight_smile:

emel

Dik za info, ale niekde som cital, ze existuju nejake balicky, ktore to robia (snad korektne) (netusite ktore?)

dovi.

Ano, ntfs-3g podporuje plnohodnotny zapis a nemel by s jeho pouzitim byt problem.

Když jsem zkoušel ntfs-3g tak jsem disk po použití neodmontoval a při vypínání pc jsem zahlédl nějakou chybovou hlášku ( nevím jestli to může něco způsobit). Problém je asi v tom, že se mountuje speciálním příkazem. Když jsem pak zkoušel kmod-ntfs tak uvedený problém nevzniknul. Pravděpodobně proto, že se pro mountování používá standardní mount a při ukončování se asi všechno automaticky odpojí.
Kvalitu obou řešení nedokážu zhodnotit a zápis jsem nezkoušel ani u jedné.

Ano, to mate pravdu, s odpojenim disku by mohly vzniknout problemy, protoze ntfs-3g pouziva jiny zpusob pripojeni disku (fuse). Mel jste pridanou partition ve fstab?

Pokud ntfs nedpojite pri restartu linuxu, muze se stat ze na startu windows se spusti check disk (ci jak se to jmenuje).

Jinak ntfs-3g by mel byt opravdu kvalitnejsi. Do budoucna se uvazuje o implementaci podpor pro jine souborove systemy timto zpusobem, protoze modul, zvlaste pro nedokumentovany NTFS, tak neohrozuje samotny kernel a chyba v modulu pouzitem pres fuse by nemela zpusobit pad kernelu. To je jen jedna vyhoda ntfs-3g. O dalsich se jiste doctete na internetu.

Dobrý den,
nainstaloval jsem Váš ntfs-3g pack. K mému příjemnému překvapení se připojený externí USB disk namountoval automaticky. Po dalším zjištění bohužel pouze pro čtení. Velice bych byl komukoli vděčný za to, kdyby mi napsal návod nebo příkaz přes který bych změnil přístupová práva k tomuto disku.

Děkuji

Podle me balik ktery emel pripravil NENI ntfs-3g ale pouze ntfs a je pouze pro cteni. ntfs-3g si musite nainstalovat z fedora extras normalne yum install ntfs-3g emeluv balik nebo kmod-ntfs doporucuji odinstalovat aby se tam to netlouklo.

A jak se tedy spravne odpojit ntfs disk, ktery jsme pripojil pomoci ntfs-3g ?

Stejne jako jiny disk - umount. Aspon doufam.

To COVEX:
moj balicek je len upraveny balicek pre FC5 ak, aby isiel pod FC6, ale rozhodne to nie je ntfs-3g! Je to len nejaka “posledna moznost” ako si spristupnit NTFS disk na citanie…