ntfs a fedora 4

dobry den,
prosim vas … zkousel jsem jaky koli postup: "/dev/hda1 /mnt/disk_c ntfs ro,defaults,umask=0222 0 0 " , tak vzdy napise pristup odepren, nainstaloval jsem si nejake balicky z ntfs.sourceforge… presne pro moje jadro, ale vzdy stejny vysledek… pristup odepren

kdyz dam /dev/hda … tak mi ho ukaze jakou /dev/hda1 …NTFS

a kdyz dam uname -rm, tak to vypise: 2.6.15.-1.1833_FC4 i686

-dival jsem se do souboru filesystems a tam se ntfs nevyskytuje… :-/ tak nevim
dekuji za jakou koli radu

Neni mi z toho jasne co jste zkousel. Balicek nemate instalovat z ntfs.sourcefoge ale z repozitare livna (rpm.livna.org) a kdyz nic jineho tak musite zkusit

modprobe ntfs
co to pise?
mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/disk_c
co to pise?

Vyčerpávající diskuze na tohle téma je tu na http://forum.fedora.cz/read.php?f=1&i=487&t=487
Odhadoval bych svým laickým okem, že nemáte nainstalován kernel-modul-ntfs:
yum install kernel-module-ntfs-$(uname -r)
Ten se musí nainstalovat po každém upgradu jádra znova pro nový kernel.

Ještě doplněk (pro zajímavost): ve FC 5 je to jinak. V repozitářích livna je kernel modul kmod-ntfs, který se updatuje automaticky zároveň s jádrem. - Tedy, spustí-li se yum update bez specifikace balíčků… :slight_smile:

Příspěvek byl upraven (01-04-06 20:46)

modprobe ntfs
-pise: command not found

jinak uz jsem to rozchodil … muzu konecne cist z ntfs disku :wink:
bylo to zpusobeno tim ze jsem se spletl a naistaloval podporu ntfs pro procesor i586 … a ja mam i686 … takze stacilo odinstalovat balicek a naistalovat z http://www.linux-ntfs.org/
a vse jede … no jen zapisovat nemuzu (o tom uz jsem cet ze je jen experimentalni… zajimalo by me proc a jake ma rizika)… :-/ ale hlavni problem je vyresen :slight_smile:

diky za pomoc!!!

Příspěvek byl upraven (02-04-06 01:17)

Hlavni problem zapisu je ze NTFS je uzavreny nedokumentovany format MS a tudiz nikdo neni schopen napsat 100% spravne fungujici ovladac. NTFS je pomerne komplikovany souborovy system, ktery ma i struktury pro zaznam prav atd. Protoze nikdo nevi jak to vlastne funguje, tezko si troufne na disk neco zapisovat.