Nový Asus K50IJ

Ahoj lidicky. Chtěl bych si koupit notebooka Asus K50IJ. Nevíte někdo zda na něm rozběhnu Linux Fedora 10 bez konfliktu s hardwarem. Pokud ne, poraďte mi prosím na jakém notebooku s podobnou konfigurací by tento systém bezpečně běžel. Potřebuju testovat na tomto systému serverové aplikace WEB server, sdílení s windows, POP3,SMTP servery atp. Potřebuji dobrou podporu hardwaru.
Děkuju předem za každý nápad nebo radu …

p.s.: Jsem začínající uživatel

jelikoz se tenhle model prodava i s linuxem, tak bych rekl, ze je to velmi pravdepodobne… ale osobne moc nechapu, proc te zajima kompatibilita zrovna s F10 (resp. proc chces testovat aplikace konkretne na F10, kdyz priblizne za tyden vyjde F11). Pravdou ale je, ze existuje realtivne vysoka pravdepodobnost, ze v F11 pojede hur nez v F10 (intel grafika)…

F10 mě zajímá proto, protože často nově vydaný systém nebývá zcela odladěn a tak jsem to chtěl zatím rozběhat na F10, kterou už jsem měl na dvou mašinach a kromě wifi na notebooku Asus X51R jsem neměl problém s tím že by třeba nenaběhla nebo tak podobně. Zkrátka něchtěl jsem řešit problémy s tím, že třeba neseženu ovladače na hardware v rpm atp. jsem začátečník a neumím si zatím ani překompilovat ovladače sám pokud to vůbec jde. Je hodně lidí kteří si s tím poradí a proto je jim to třeba jedno. Já se tomu musím ještě hodně věnovat. Potřebuju ryhle otestovat provoz web serveru, pop3 a smtp a to mě taky zabere nějaký ten čas. Nechci platit tísíce za webhosting a mailové služby.

Díky

Myslim, ze pouziti F10 je z tohoto duvodu zcela legitimni, F11 bude hodne velky experiment. :slight_smile:
Podle me by s timto notebookem nemel byt zadny zasadni problem, nejlepsi reference ale poda google na dotaz ve spojeni se slovem linux.

MacHala: ten problém s intel grafikami je u kterých verzí jádra? Já měl za to, že u verze 2.6.30 ve Fedoře 11 je zatím 2.6.29. Tak doufám, že se nepletu, jelikož mám v plánu na notebook (intel grafika) dávat jedenáctku až vyjde =) Tady v práci a doma mám nVidii takže tam mě to moc netrápí.

Jinak k tomu notebooku se přikláním k názoru covexe, ten hw vypadá absolutně v pohodě a nemyslím si, že by mohl být problém s Linuxem, ovšem zkušenosti s tímto typem nemám.

vain:
moje chyba, myslel jsem ze v F11 bude 2.6.28 (u te je to myslim nejhorsi), pak uz to snad ma byt lepsi…

Nakonec jsem tedy koupil Asus F3Q, ted na tom mám rozjetou F10 a běhá to velmi slušně. Dokonce jsem videl ve výpisu “lspci” že identifikoval grafiku intel což mě tedy trochu zaskočilo. Co jsem tady tak trochu četl tak prý F10 má s intel grafikami trochu problém. Můžete mi to někdo objasnit ??

Díky

Problém určitě není s identifikací, spíš s horším výkonem (FPS v glxgears třeba, videa ve vyšším rozlišení apod…), to by mělo být ale v novějších verzích jádra vychytáno. Na notebooku, u kterého se ale nečeká kdo ví jaký 3D výkon si myslím je intel grafika pořád nejlepší volbou. Já mám taky F10 na notebooku s intelem a nemám žádný problém.

Problem s ovladacem intel bude az v F11, protoze doslo k prepsani ovladace na novou architekturu a na nekterych, zvlaste starsich grafikach doslo ke zhorseni aby na novejsich mohlo dojit ke zlepseni. Netyka se to ale F10 kde je starsi verze Xserveru.

Takže mohl by mi už konečně někdo dát jistou informaci? :slight_smile: Od kterého toho jádra to bude teda problém? Každý říká něco jiného a já si do teď stál za jádrem 2.6.30

Nevim ktery presne problem mas na mysli.V F11 je kernel 2.6.29 do neho jsou backportovany nektere zmeny, ktere budou az v jadru 2.6.30. Problem s intel grafikami ale myslim nesouvisi ani tak s jadrem jako s Xorg.
https://fedoraproject.org/wiki/Common_F11_bugs#Miscellaneous_problems_with_Intel_graphics_adapters

Mám na mysli problém s výkonem, tuším že zmínka o tom byla i na rootu v souvislosti s novým Ubuntu, respektive jeho jádrem 2.6.30, proto sem měl i za to, že prostě až bude ve Fedoře jádro 2.6.30, bude s intelovskými grafikami problém. http://www.root.cz/clanky/nove-ubuntu-ma-vazne-problemy-s-grafikami-intel/