Nová instalace na RAID a LVM

Ahoj, z mnoha různých i dobrých důvodů jsem se rozhodl přejít na fedoru, jenže jsem si zvolil asi kapku špatné období, dobu kdy instalator je nová anaconda… Nebudeme to rozmazávat, co chci a nemám tucha, jak toho dosáhnout. Mám dva 1T HDD, které chci provozovat v RAID 1 (mirroring). A nad tímto RAID chci mít LVM. Neplánuji dělat XY partitionů, stačí mi právě jedna 1T velká partitiona na každém z disků…

Zadání zní jasně, na RHEL se starou anacondou je to otázka pár kliků, ale jak toto realizovat ve fedoře 18? Je zde možnost spustit instalaci v textovém modu? Nebo úplně jinak, máte nekdo zkušenost s fake-raidy do 1000Kč?

Ptal jsem se Vráti Podzimka z Ananconda týmu a tento use case Anaconda ve Fedoře 18 opravdu nepodporuje. Jediným řešením je instalace přes Kickstart. Část s rozdělením disku by tam vypadala následovně:

clearpart --all --initlabel --drives=vda,vdb
part raid.01 --size=8000 --ondisk=vda
part raid.02 --size=8000 --ondisk=vdb
raid pv.01 --level=1 --device=md0 --fstype=ext4 raid.01 raid.02
volgroup lvm_on_raid pv.01
logvol / --vgname=lvm_on_raid --name=root_vol --size=7500

První řádek ty disky naformátuje. Je potřeba upravit velikosti a názvy disků a další věci do Kickstartu (klávesnice, jazyk), viz http://fedoraproject.org/wiki/Anaconda/Kickstart . Nastavení, které tam nebude uvedené, se nastaví, jako výchozí.

Rozumim tomu dobre ze instalator nepodporuje instalaci LVM na RAID1? Tak zni to asi zbesile, ale ja bych nainstaloval Fedoru 17 se starym instalatorem a pripadne provedl upgrade na F18. Druha varianta je udelat RAID a LVM rucne a pak - nevim zda to jde - dat pouzit existujici oddil v instalatoru.

Co se tyce fake-raidu tak bych videl jako jistejsi pouzit linuxovy soft mdraid. Je prenositelny a dobre dokumentovany.

Ahoj, jestli to dobře chápu, tak bych si měl prvně připravit kickstart file, který jsem nikdy nepřipravoval, mohu udělat mraky syntaktických chyb a zjistím to až při bootování z CD/USB… pokud se pletu, tak super, jinak to reboot maratonu fakt nejdu…

Co se týče upgrade z F17? Jak moc je to složité a jak moc se liší upgradovaný F18 od čistého F18? Jde mi to, že nechci řešit chyby, které budou vznikat vlivem upgrade…

Napadá mě jedná asi kacířská myšlenka. Co si z LiveCD nastavit RAID a LVM přesně podle vlastních představ a pomocí nějaké bootstrap metody systém do zvolené LV nahrál? Zkoušel jsem udělat RAID + LVM, ale anacunda, to nějak nepochopila…

Pokud udelas minimalni instalaci F17 a upgradujes ji, tak bude rozdil … minimalni. Grafika prostredi pak muzes doinstalovat.

Pripravit si rozdeleni raidu+lvm muzes z cehokoli, jestli na to ovsem nainstalujes F18 to je to co nevim. I v liveCD F18 je nejaka priprava disku a jde to rucne upravit, ale jestli to najde RAID to nevim.