Nová čistá instalace fedory 31

Zdravím Vás, instaloval jsem fedoru místo win 7, smazal jsem celý disk a nechal fedoru vytvořit oddíly. Instalace proběhla dobře a po restartu to nic nedělá… Jen vidím “loading operating systém” a nic se neděje. Četl jsem něco o legacy a uefi. Ale v menu BIOSu nikde uefi nemám. Je to 8 let staré pc… Mám tam dva disky, na druhém jen data, žádný systém.

Ahoj, zkus se podívat do BIOSu, zda SATA řadič pracuje v režimu AHCI. Pokud ne, přepni ho do něj. Režim IDE/Legacy už se moc nepoužívá, ale vadit by neměl. Problematický však bývá režim RAID/Intel RST, a to i když není žádný RAID nakonfigurovaný.

Pokud to tenhle problém není, mohl bych poprosit o model PC, případně základní desky?

Ahoj, diky za podrobnou odpověď a zájem. Já práve ty režimy zkousel měnit, ale AHCI jsem tam nikde neměl. Nicméně je to deska PH67A-D3-B3 už jsem to rozjel tak, že jsem tu první čistou instalaci přeinstaloval znova. Nevím, v čem to pomohlo, ale už to nabehlo. Sláva Linuxu, wokna jsou pryč. :slight_smile:

Ahoj, díky za info. Vypadá to, jako by se při první instalaci nenainstaloval bootloader (GRUB 2). Docela by mě zajímalo proč, teď už to ale stejně nezjistíme. Hlavní je, že už Fedora bootuje :slightly_smiling_face:

Ze zvědavosti jsem si na stránkách výrobce našel (anglický) manuál k desce [0]. Vypadá to, že EFI (str. 43) i AHCI (str. 45) by tam mělo jít nastavit. Realita ale může být docela jiná. Pokud by to ale přece jen šlo, tak bych při případné příští přeinstalaci rozhodně doporučil EFI použít.

Přeji hezký zbytek roku 2019,
Honza.

[0] https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_ga-p67a(ph67a)-d3-b3_e.pdf

Tak tam ta volba v BIOSu asi je, já jsem se asi spatne díval. Díky za čas a podrobné informace. A taky přeju vykroceni správnou nohou do Nového roku.

Ahoj