Notebook nelze vypnout (zatuhne)

Ahoj, minuly tyden jsem si koupil notebook. Zformatoval jsem, nainstaloval Fedoru 28 a chtel zacit pouzivat.

Vse funguje az na to, ze nejde vypnout a ja nevim jak to spravit. Jako prostredi pouzivam Gnome 3.28. Je jedno jak ho vypnu, at uz z GUI a nebo CLI(halt, shutdown -h now, systemctl poweroff).

Pri vypnuti se ukonci prostredi, zcerna obrazovka a tady to skonci. Obrazovka je sice cerna, ale jde videt, ze podsviceni je stale aktivni (i klavesnice je stale podsvicena). Nejde nic delat, na nic to nereaguje. CTRL+ALT+DEL, ALT+Fx, proste jedina moznost jak to vypnout je podrzet power button tak 10s.

Googlil jsem, ale reseni, ktere jsem nasel nepomohlo.

Modifikoval(pridal) jsem do /etc/default/grub:
GRUB_CMDLINE_LINUX=“acpi=force”
GRUB_CMDLINE_LINUX=“apm=power_off”

grub update: grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg

OS: Fedora 28
environment: Gnome 3.28
kernel: 4.17.12

Budu rad za kazde nasmerovani.

Bylo by dobré zjistit, v jaké fázi se to zasekne. Jestli třeba ještě systém čeká na vypnutí nějakých služeb (to asi nebude ten případ, protože systemd na to má timeout) nebo se systém víceméně připraví k vypnutí, jenom se nevypne počítač (v tomto případě by mělo být bezpečné ho vypnout hardwarově).
V logu (journalctl) z doby těsně před vypnutím nic užitečného není?

To je typicky problem s apm/acpi/bios/uefi. Proste system se ukonci, podle me pokud budes koukat na systemove hlasky (vyhodit quiet, plymouth nebo co to tam je) tak uvidis ze to skonci “system halted” nebo neco podobneno, ale notebook se proste nevypne, protoze bios… bud jadro nezna ten magicky prikaz pro vypnuti tohoto HW, nebo soudruzi v cine zprasili ten standardni. Obvykla rada je bios update.

Jeste doplnim - ze temi parametry jadra menis to jak ma jadro pouzit mechanismus, tech moznosti/mechanismu je myslim vicero…