Nenajde se scanner

Vážení přátelé,
už se dva dny zabývám instalací a konfigurací Linuxu, protože mi na Fedoře přestal chodit scanner (a některé další věci, ale to teď ponechme stranou).
Situace je nyní taková, že mám na počítači Fedoru 36 a Mint v dualbootu. Obě čerstvé instalace do volného místa z USB čudlíku.
Tiskárnu (HP_LaserJet_Professional_M1217nfw_MFP) jsem na obou systémech instaloval přes hplip-gui, Tiskárna tiskne, ale na Fedoře se nenajde scanner. Zkoušel jsem takové věci, jako vypnout a zapnout tiskárnu, přeinstalovat driver, přebůtovat tam a zase zpátky… situace je stále stejná, tiskárna tiskne v obou systémech, ale Fedora odmítá skenovat, že prý „Nejsou žádná zařízení“. Tvrdí tak xsane i simple-scan. Firewall je vypnutý. (Tiskárna je síťová).
scanimage -L také nic nenajde, ale vypadá to, že tento program neumí síťová zařízení.
Verze hplip na Mintu je 3.21.8 a na Fedoře 3.22.4.
Tady na fóru jsem našel podobný jeden problém, ale ten se týkal Fedory 15.
Co s tím nadělením? Já se bez scanneru neobejdu.

Oprava 2.7.: scanimage -L umí síťová zařízení a scanner najde. (v Mintu)

Podívej se, jestli ti nechybí balíček sane-airscan.

Ano, nechybí, byl a je nainstalován.

[root@broom rna]# dnf install sane-airscan
Poslední kontrola metadat: před 0:04:03, Út 12. července 2022, 16:41:13.
Balíček sane-airscan-0.99.27-4.fc36.x86_64 je již nainstalován.
Závislosti vyřešeny.
Není co dělat.
Hotovo!

Zvláštní je, že na Mintu instalován není a právě tam to to funguje. :open_mouth:

No, ale airscan-discover něco najde, ale asi to nepovažuje za scanner.
Ten scanner má IP 192.168.70.194.
Z logu:

00:00:00.015: WSDD: HTTP POST http://192.168.70.194/StableWSDiscoveryEndpoint/schemas-xmlsoap-org_ws_2005_04_discovery: OK
00:00:00.015: WSDD: ProbeMatches message received from HTTP:
00:00:00.016: WSDD:   address:    uuid:434e4a38-4642-5731-4d58-9cb65414b3b2
00:00:00.016: WSDD:   is_scanner: no
00:00:00.016: WSDD:   is_printer: yes
00:00:00.016: WSDD:   xaddr:      http://192.168.70.194:3911/
00:00:00.016: zeroconf: found urn:uuid:434e4a38-4642-5731-4d58-9cb65414b3b2
00:00:00.016: zeroconf:   method:    ZEROCONF_WSD
00:00:00.016: zeroconf:   interface: 2 (enp2s0)
00:00:00.016: zeroconf:   name:      -
00:00:00.016: zeroconf:   model:     -
00:00:00.016: zeroconf:   addresses:
00:00:00.016: zeroconf:   protocol:  WSD
00:00:00.016: zeroconf:   endpoints:
00:00:00.016: zeroconf:   device:    0000 (created)

Celé je to tady: [http://rochlice.arehdan.cz/download/airscan-discover-zeroconf.log]

Ahoj,

podle uživatelské příručky (http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01760663.pdf) to vypadá, že zařízení bezovladačový sken neumí, i když umí bezovladačový tisk. Takže bych se zkusil kouknout, zda máš nainstalovaný klasický skenovací ovladač pro HP, libsane-hpaio.

[OT] Jinak pokud bys chtěl, tak vyzkoušej tisk bez ovladačů podle Useful tricks :: Fedora Docs - bohužel zatím pouze v angličtině, ale kdyžtak můžu poradit - v dohledné době (za rok, maximálně dva) se totiž přejde na bezovladačový tisk v Linuxu, takže můžeš zkusit, zda ti pojede tiskárna v pohodě bez ovladače, nebo budeš potřebovat speciální aplikaci (hplip-printer-app), který bude podporovat starší zařízení a jejich ovladače. Tu speciální aplikaci zatím můžeš pouze přes SNAP store, ale bude dostupná v budoucnu i přes klasické Fedora repozitáře.

2 Likes

V tomhle bylo jádro pudlíka. Nebyl tam a po instalaci libsane-hpaio se scanner našel na první pokus. A dokonce i skenuje. Ale nechápu, proč mi to instalace hplip a hplip-gui nenainstalovala též. Protože v FC35 to chodilo až do nějakého upgrade před pár měsíci.

Pánové, děkuji všem za spolupráci, už jsem myslel, že si budu na skenování muset pouštět Wokna ve Virtualboxu. Mimochodem, ve Woknech to také není vůbec jednoduché ten scanner rozpohybovat, standardní ovladače a software, které Wokna rozpoznají a naistalují, nestačí, musí se instalovat dva další softy a k nim všelijaké ty .NET Frameworky, to vše stovky MB až jednotky GB, tzn. kvůli scanneru se musí si zakakat disk gigabajty balastu. Strávil jsem tak den gůglením, hledáním na webu HP a couváním ze slepých uliček. Asi mám už hodně starou tiskárnu.

Ale nechápu, proč mi to instalace hplip a hplip-gui nenainstalovala též.

V F35 tam byla závislost hplip na libsane-hpaio, ale jelikož ne všechny HP zařízení mají i skener a když by ti fungoval bezovladačový sken, tak bys měl v dialogu duplikátní skener, tak jsem tu závislost změnil pouhý návrh závislosti (v rpm je to makro Suggests:), který ten balík explicitně netahá.

Ale teď jsem si porovnal pro (i starší zařízení budou hned vidět po instalaci hplip) a proti (pokud nemáš HP skener nebo ti funguje bezovladačový skener, máš balík navíc v OS a duplikátní skener, který ti - pokud bys ho měl připojený přes USB - nefunguje) závislosti hplipu na libsane-hpaio, tak tu závislost změním na “Recommends:” - protože mi přijde lepší mít “dva” skenery nebo balík navíc, než nevidět skener žádný. Balík se do OS natáhne s hplipem, pokud v dnf nemáš vypnuté slabé závislosti. Komu by vadil balík navíc nebo duplicita, je schopný si ten balík odinstalovat bez toho, abys musel odstranit i hplip.

2 Likes