Nelze nabootovat Fedoru 20

Zdravím,
nainstaloval jsem si Fedoru 20, rozdělil jsem disk podle návodu zde http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:instalace.
Když dám restart tak se Fedora nespustí a spustí se normálně windows.
Mam 2 disky. Na první Windows a na druhem několik logických disků pro windows data a fedoru.
Děkji za pomoc

Zkus v biosu přehodit pořádí bootování z disků. Jestli máš dva, tak je možné, že se grub nainstaloval na jeden společně s fedorou.

Přesně tím to bylo. Díky moc.

Ahoj, já jsem si nainstaloval taky Fedoru, během instalace jsem uvolňoval oddíly na druhém disku, na který jsem to nainstaloval, instalace proběhla úspěšně, ale po restartu mi to taky nenaběhlo, v biosu jsem pak přehodil bootování a furt nic.

Mno, ono je to dost obecné.

Jaké oddíly jsi na druhý disk dával? Máš ponětí, kam se nainstaloval grub? Nabíhá nějaký jiný systém nebo nic? Nebo se to zasekne v nějaké fázi bootování?

Ahoj, já nejsem moc odborník, oddíly jsem uvolňoval během instalace, samo mi to nabídlo jejich uvolnění. Jaké konkrétně nevím. Nevím ani co je grub.
Naběhnou mi normálně Windows.

GRUB je zavadec systemu, windows pouzivaji NTLDR (nebo aspon pouzivaly). GRUB musi nastartovat po BIOSu protoze jinak se ti nezobrazi menu ve kterem si muzes vybrat OS, ktery chces nastartovat. NTLDR to jaksi nedela (i kdyz i ten menu umi).

A jak zjistím, kam se nainstaloval? A jak mám pak postupovat? Děkuji.

To nevim kam se nainstaloval, to zalezi co si zvolil pri instalaci.
Zda je na disku grub lze v linuxu (napr. liveCd zjistit treba takto)
if=/dev/sda bs=512 count=1000 | grep -i grub
Kde /dev/sdXy najdu treba pomoci
cat /proc/partitions

Myslim, ze Covexovi z toho prikazu vypadlo dd:

dd if=/dev/sda bs=512 count=1000 | grep -i grub

kuku.mp3

Ahoj, když napíšu ten tvuj příkaz, vyhodi mi to “dd: failed to open ‘/dev/sda’: Permission denied”.

Jirka1CZ napsal(a):

Ahoj, když napíšu ten tvuj příkaz, vyhodi mi
to “dd: failed to open ‘/dev/sda’: Permission
denied”.

Musíš mít práva roota, takže buď před ten příkaz dáš sudo nebo se první přihlásíš jako root a potom ten příkaz zadáš.

Vyjelo mi tohle:

We trust you have received the usual lecture from the local System
Administrator. It usually boils down to these three things:

#1) Respect the privacy of others.
#2) Think before you type.
#3) With great power comes great responsibility.

1000+0 records in
1000+0 records out
512000 bytes (512 kB) copied, 0.0374238 s, 13.7 MB/s

Ja se fakt omlouvam, jsem v Linuxu uplnej Lama, chtel jsem zkusit neco jinyho nez Ubuntu, se kterym jsem mel problem.
Jaky postup doporucujete, uz bych rad videl nainstalovanou verzi.
Jinak dekuju moc za podporu.

toto značí že vaše už. jméno není v seznamu povolených uživatelů příkazu sudo. Zapisuje se to v souboru /etc/sudoers jednodušší je v tomto případě použít příkaz su po zadání hesla rootu se přepnete v dotyčném terminalu na uživatele root. Indikuje to znak na začátku řádku (dolar běžný uživatel, mřížka root) jinak na fedora.cz je pěkně sepsana příručka určitě bych doporučil k nastudování.

Můžete mi prosím poradit, jak ji odinstalovat? Lze to z live.cd? Na mě je to opravdu moc složité a zkusím opět Ubuntu. Děkuji.

Já jsem chtěl pouze poradit, jak ji spustit po zapnutí počítače. Instalace proběhla v pořadku. Nechci řešit nějaké dílčí problémy s root adresářem.

škoda, no když se vám nezobrazuje úvodní obrazovka grubu (najedou rovnou win) tak stačí jen zrušit diskové oddíly (partitions) fedory toto lze v libovolném správci disku včetně toho ve win. Jen pozor aby to byly ty správné.

Děkuji, pokusím se. Karm.

Kolega nema pravdu a vy hned hazite flintu do zita - ten vypis znamena, ze na /dev/sda grub neni. Pokud je to disk ze ktereho bootujete, tak jste pri instalaci zvolil, ze nechcete nainstalovat zavadec systemu, nebo mate nejake dalsi disky a nainstaloval jste ho tam.

Jak to zjistím. Já používám disky 2. Zkoušel jsem koukat na ty oddíly (Start/Počítač/spravovat/správa disků), mám tam normálně 2 disky, u jednoho mám rezervováno 5.13 GB, což je myslím to místo, které jsem uvolnil během instalace Fedory.