Nejde naintalovat Fedora 29

Dobrý den. Marně se snažím nainstalovat Fedora 29. Instaluji Anaconda na disk s F27 (nabootováno z USB flašky), chci přeformátovat /boot, swap a /, zachovat /home. Při dřívějších instalacích nové verže Fedora jsem neměl nikdy problémy. Nyní mi to tvrdošíjně hlásí:

Nenalezeno platné cílové zařízení zaváděcího programu viz níže. Pro UEFI instalaci atd…

Nechci EFI instalaci. Obyčejnou boot jak bývalo dřív. Ať s tím dělám, co dělám, nejde rozjet instalaci. Děkuji předem.

Dobrý den,

hodily by se nějaké logy z instalátoru (poté, co se zobrazí chybová hláška), zejména /tmp/anaconda.log a /tmp/storage.log .

Ok, pokusím se to vydojit z instalace a hodit sem.

Logy jsem nacpal tady: https://www.dropbox.com/sh/tmox8l43c0cyh7e/AADdU0g2G2ydNxcYXWwpL11Va?dl=0 snad to bude přístupné pro všechny. Zvláště ten storage.log je moc dlouhý sem narvat do vlákna. Děkuji za pochopení.

Po dlouhém boji se podařilo nainstalovat, musel jsem, ač nechtěl, nainstalovat jako UEFI, ač mám v BIOS nastaveno LEGACY boot. Ten pacholek asi načuchal, že můj noťas HP dovede UEFI a prostě jinak to nainstalovat odmítl. Jsem zvědav, až to budu instalovat doma na stolním compu, co UEFI neumí, jestli to půjde bez problémů.

No taky jsem si ted s UEFI uzil nejakou legraci - uefi uz nejde bez GPT, jenze kdyz naklonujete disk s GPT z vetsiho na mensi disk tak to dela psi kusy. A duvod? GPT ma na disku dve kopie - na zacatku a na konci no a ta druha tam po takovemhle klonovani samozrejme chybi. Jo to je holt ten pokrok! A k cemu ze to UEFI je? K tomu, aby mohla vzniknout dalsi pekna dira do systemu… aha pardon, aby sme mohli mit uhlazeny graficky start systemu a bezpecne podepisovane zavadece, na zcela deravem HW s IntelME, meltdownama apod.

1 Like

Dal jsem to vývojářům Anacondy, aby se na to mrkli a podle všeho to bootuje v UEFI módu, i když se to tváří, že to bootuje v legacy módu.
V logu je: 11:15:06,695 INF bootloader: bootloader EFIGRUB on EFI platform

Zatímco pokud by to nabootovalo skutečně v legacy módu, tak by tam bylo: bootloader: bootloader GRUB2 on X86 platform

Anaconda vybere způsob podle módu, v kterém systém nabootoval.

Děkuji. Nojo, flaška po vygenerování nástrojem Fedora Media Writter má UEFI i legacy a můj zmetek (notebook HP 15-g000nc) i když má nastaven boot Legacy, tak když někde načuchá, že může bootovat UEFI, tak to tak nasaje a kašle na Legacy - jak jsem se dočetl v manuálech. Anaconda to pak asi přebere a nechce jinak než UEFI a basta fidli. Děsím se instalace na stolní počítač, co UEFI neumí, musím na něm pracovat, tak zatím instalaci odkládám na neurčito.

PS: Logy už můžu z Dropboxu smazat?

Ano, můžete.

Ok. A děkuji moc.

Aha, tohle vysvětluje, proč mám po přeinstalaci na f29 UEFI boot. A já se divil, že přece před tím jsem měl legacy.:smiley: