Nefunkční zvuk u bluetooth audio zařízení

Ahoj, u dvou starších laptopů Dell (E6400 a E4200) mi zlobí bluetooth s audio zařízeními jako jsou sluchátka, reprák atd. V bodech se děje cca toto:

  • Po čerstvé instalaci Fedory 31, 32, 33 mi bluetooth vůbec nefunguje (nevím jak dříve, jelikož jsem dříve bluetooth nepoužíval)
  • Kdysi jsem našel nějaký návod, kde se doporučuje nainstalovat balíček bluez-hid2hci, po jeho instalaci mi začne bluetooth fungovat
  • Poprvé spáruji např. sluchátka, vše naskočí, sluchátka hrají čistě (je to tuším ten A2DP protokol)
  • Po restartu počítače sluchátka bez problémů spáruji, ale už se mi neobjeví jako výstupní audio zařízení, nepomáhá ani odebrání a nové spárování
  • Občas se to po x pokusech odebrání, spárování, vypnutí, zapnutí atd. nějak zázračně chytne, ale po restartu zase nic

Dle lsusb je tam Dell Wireless 370 Bluetooth Mini-card.

Díky

Bez nějakých bližších informací z logů, těžko říct. To může být chyba v kernelu, PulseAudio nebo bluez. Zobrazí se to zařízení ve výpisu pacmd list-cards? Případně není něco v Journalu?

Je možné, že tyto starší Bluetooth adaptéry už nemají bezchybnou podporu v Linuxu. Jestli se nenajde rychlé řešení, tak bych možná pouvažoval nad nákupem USB Bluetooth donglu s podporou Bluetooth 4.0 a vyšší. Dneska stojí od 150 Kč. Před rokem jsem kupoval jeden od Asusu a v Linuxu s různými sluchátky funguje bezvadně.

Při připojení journalctl nic špatného nepíše. Mám se podívat do nějakého konkrétního logu? Ve výpisu pacmd se zařízení nezobrazí. Zkoušel jsem i připojení skrze bluetoothctl a také nic. Nejzvláštěnjší na tom je, že první připojení funguje a pak se to nějak rozhodí.

Mně při debugování bluetooth sluchátek pomohly tyhle dvě Gnome Extensions:
“Sound Input & Output Device Chooser” - umožňuje přepínání výstupu na sluchátka (bez procházení Settings)
“Bluetooth quick connect” - ukáže jestli je zařízení připojené a také ho umožňuje jednoduše odpojit a připojit (bez procházení Settings)

Když sluchátka zapnu, tak se dle informace z Gnome Settings spárování provede ihned. Je fakt, že nevím, jestli jsou skutečně připojená nebo se připojí a odpojí a Gnome Settings o tom jen neví. Zkusím si s tím ještě pohrát, ale už moc nedoufám v nějaké rychlé řešení.