Nefunkční síť - Fedora 12

Zdravím
právě jsem nainstaloval úspěšně fedoru a nejde mi tam síť tudíž nejsem online. Hledal jsem na wiki, ale nic jsem nenašel to co bych chtěl. Na fóru jsem taky hledal ale bez úspěchu. To co jsem našel mně odkazovalo mě to na Systém -> Správa -> Síť, což tam bohužel nevidím, to by mohlo být zapříčiněno nefunkčnosti sítě. Jsem připojený normálně přes kabel. Zřejmě se bude muset nastavit nějak síťová karta nebo něco.

S pozdravem Mjkl

Vis jakou mas sitovou kartu? Prihlas se doprikazove radky (terminalu) a zadej “lspci” podivej se jestli tam neco co se podoba tve karte.

Taky se podivej jestli ti bezi sitovy manazer. Fedora ho pouziva ke spusteni site.

Jinak muzes taky zkusit z terminalu “service network start” bud to nastartuje sit nebo ti to nahlasi ze nemuze najit zadnou sitovku.

Popr napis jaky mas pocitac apod.

FL

Vis jakou mas sitovou kartu? Prihlas se doprikazove radky (terminalu) a zadej “lspci” podivej se jestli tam neco co se podoba tve karte.

Taky se podivej jestli ti bezi sitovy manazer. Fedora ho pouziva ke spusteni site.

service NetworkManager status

NetworkManager (pid 1251) is running…

Jinak muzes taky zkusit z terminalu “service network start” bud to nastartuje sit nebo ti to nahlasi ze nemuze najit zadnou sitovku.

Popr napis jaky mas pocitac apod.

FL

jako síťovka vypadá tohle:

Ethernet controller: 3Com Corporation 3c905C - TX/TX-M [tornado] (rev 78)

ten příkaz

service network start jsem zkoušel už předtím, vypsalo to plno věcí ale furt to neběží…

Případně sem hoď výpis příkazu ifconfig, taky bych zkusil pingnout 127.0.0.1

To je celkem zvlastni ze nefunguje sit - tahle sitovka je podle me normalne podporovana. Pokud mas gnome - vpravo nahore na liste bys mel mit ikonku NetworkManagera a v nem bys mel mit moznost sit nastavit.

Muzes si prohlednout vypis prikazu dmesg a hledej neco ohledne teto sitove karty. Lepsi nez ifconfig bude “ip a s”. Trapne je, ze se ti to sem bez site bude spatne kopirovat, coz je nejlepsi zpusob, jak nam poskytnout dostatek informaci, ze kterych se da neco zjistit.

Takže udělal jsem nějaký výpis z terminálu podle vašich instrukcí…
[Mjkl@Mjkl ~]$ ifconfig
eth0 Link encap:Ethernet HWadr 00:0A:48:1B:29:81
inet6-adr: fe80::20a:48ff:fe1b:2981/64 Rozsah:Linka
AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ BĚŽÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
RX packets:8135 errors:0 dropped:0 overruns:53 frame:0
TX packets:70 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
RX bytes:1072951 (1.0 MiB) TX bytes:17604 (17.1 KiB)
Přerušení:20 Vstupně/Výstupní port:0x8000

lo Link encap:Místní smyčka
inet adr:127.0.0.1 Maska:255.0.0.0
inet6-adr: ::1/128 Rozsah:Počítač
AKTIVOVÁNO SMYČKA BĚŽÍ MTU:16436 Metrika:1
RX packets:12 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:12 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:0
RX bytes:720 (720.0 b) TX bytes:720 (720.0 b)

[Mjkl@Mjkl ~]$ ping 127.0.0.1
PING 127.0.0.1 (127.0.0.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.055 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=2 ttl=64 time=0.065 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=3 ttl=64 time=0.059 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=4 ttl=64 time=0.063 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=5 ttl=64 time=0.076 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=6 ttl=64 time=0.062 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=7 ttl=64 time=0.065 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=8 ttl=64 time=0.066 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_seq=9 ttl=64 time=0.068 ms

[Mjkl@Mjkl ~]$ ip a s
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 16436 qdisc noqueue state UNKNOWN
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 scope host lo
inet6 ::1/128 scope host
valid_lft forever preferred_lft forever
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP qlen 1000
link/ether 00:0a:48:1b:29:81 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet6 fe80::20a:48ff:fe1b:2981/64 scope link
valid_lft forever preferred_lft forever
[Mjkl@Mjkl ~]$

doufám, že vám to řekne víc… jelikož jsem beginer v tomto, tak mi to moc neříká

Omlouvám se, že jsem dřív neodpověděl, ale bohužel jsem časově vytížený student…

Jinak pro ty jak jsem to dostal jsem tak jsem to zkopíroval z terminálu uložil do textáku a flashkou přetahl do druhého kompu :smiley:

@Mjkl

tak jestli tomu dobre rozumim tak sitova karta ti funguje. Jediny co me napada je ze ti nebezi IPv4. Podle vystupu z “ifconfig” ti ukazuje jenom IPv6 a ne IPv4. Jak napojujes ten pocitac na sit? Predpokladam ze mas malej router ktery ti slouzi jako DHCP server?!? Jestli ten router je starsi tak asi nepodporuje IPv6.
Zkus zapnout IPv4 pres NetworkManager. Mam anglickou verzy tak presne nevim jak se ty moznosti a menu jmenujou cesky. Muze nekdo jiny popsat jak na to?

Ja osobne IPv6 nepouzivam vubec a mam to vypnuty.

FL

U IPv4 i 6 není nic vyplněného u IPv6 byla metoda nastavena na Ignorovat a u 4 nastavena na Automaticky DHCP, když jsem i u IPv6 nastavil Automaticky tak to nepomohlo a nastavilo se zpět Ignorovat, u obou možností v nastavení není nic nastaveno (všecky políčka jsou prázdná).

Nefunguje to DHCP. Odkud mas dostavat adresu. Mas DHCP server nebo router? Koukni do “dmesg” nebo /var/log/messages jestli jsou tam nejake chyby.

FL

Pokud mas na tom pocitaci i druhy operacni system, nemas v nem nahodou napevno vyplnena ta policka s adresou, maskou, DNS a branou? To by totiz vse vysvetlovalo - pak staci vypnout ve Fedore automaticke pridelovani a vyplnit tam stejne udaje. Vypada to totiz, ze skutecne nemas v siti DHCP server/router/modem, ktery by ti tu adresu automaticky pridelil. Proto nemuze fungovat.

Mám pouze fedoru…

skusím to tam vyplnit natvrdo…

kamarád mi doporučil pingnout IP routeru, bohužel to napsalo, že síť je nedostupná z čehož asi vyplývá že je chyba někde v kompu

zaujalo mne tam na tom výpisu tohle:

eth0: setting half-duplex.
ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready
CPU0 attaching NULL sched-domain.
CPU1 attaching NULL sched-domain.
CPU0 attaching sched-domain:
domain 0: span 0-1 level SIBLING
groups: 0 1
CPU1 attaching sched-domain:
domain 0: span 0-1 level SIBLING
groups: 1 0
eth0: setting full-duplex.
ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth0: link becomes ready
eth0: no IPv6 routers present

Jestli hlasce dobre rozumim tak sitovka se zkousi nastavit half-duplex kterej neni komatibilni a potom nastavi full-duplex ktery je OK. Ale snazi se dostat jenom IPv6. Vubec se nesnazi on IPv4.

Mas nainstalovany DHCP client?

rpm -qa|grep dhclient

dhclient-4.1.1-5.fc12.i686

Pust “dhclient -4” z prikazove radky a napis jaky je vystup.

Jaky mas router? Mas jiny pocitac na stejne siti?

Jaka je IP adresa routeru? Router nebudes moc pingnout pokud nemas pridelenou IP adresu na kompu. Vypln to natvrdo. Napriklad tvuj router je 192.168.0.1 a subnet mask 255.255.255.0. Nastav svuj pocitac jako client 192.168.0.50 a mask 255.255.255.0 a default gateway (brana) bude 192.168.0.1

Z prikazove radky

ifconfig eth0 192.168.0.50 netmask 255.255.255.0

route add default gw 192.168.0.1

Zkontroluj ze IP je nastavena:

ifconfig eth0

Zkus pingnout tvuj router

FL

Tak vyřešeno (zavolal jsem poskytovalety, ten nastavil MAC adresu k sobě do kompu, já tam zadal IP a pod a pak se to rozjelo), ale nastává nový problém:

Fedora nějak nechce komunikovat s internetem nějak vnitřně, vysvětlím. Když chci aktualizace či přidat software, tak to píše načítám seznam balíčků a furt to šrotuje…

what the hell?!

ako dlho to “srotuje”? minutu? hodinu?

No to už jsem vyřešil taky cosi jsem tam pomačkal pak dal refresh a jede to, ale spíš mě teď štvou ty kodeky na hudbu píše mi to že nemůže nic najít na serverech, které jsou zapsané pro vyhledávání softwaru :frowning:

http://rpmfusion.org

stiahnuť:

http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm a http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

nainštalovať stiahnuté rpm súbory z miesta, kde sú uložené:

  • rpm -ivh rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm

a

  • rpm -ivh rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

  • yum update

inštalácia kodekov pre GNOME/GStreamer:

  • yum install gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-extras gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmper

inštalácia kodekov pre KDE/Xine:

  • yum install xine-lib-extras-freeworld

toľko základ. vyskúšaj, napíš čo išlo, čo nešlo. všetky príkazy (označené sú *) samozrejme ako root.