Nefunkčné ovládanie jasu Fedora19 a Samsung

Ahojte,
rozhodla som sa pre používanie linuxu, konkrétne som sa rozhodla pre fedoru 19 gnome. Používam ju už asi mesiac, inštalovala som už rôzne aktualizácie ale stále sa mi nepodarilo spojazdniť ovládanie jasu obrazovky. Mám notebook Samsung RV520 s grafickou kartou Nvidia Geforce 520M. Jas je zrejme stále na maximum a nejde znížiť ani klávesovou skratkou (FN + šípky hore, dole) ani v nastaveniach obrazovky. Dokonca ak na NB dlhší čas nerobím, obrazovka stmavne (šetrič) ale ak na NB začnem opäť pracovať už znovu nemá pôvodný jas ale je tmavá a pôvodný jas má až po reštartovaní NB. Vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem.

Jas se u tohoto NTB ovlada pres grafickou kartu, takze je zrejme potreba toto:


Ovsem rucne sestavit.

Jeste muzes zkontrolovat ze mas zavedeny ovladac samsung-laptop
lsmod | grep samsung

Jaky ovadac grafiky pouzivas? Mozna ze ten proprietarni by to mohl umet?

V mojom prípade riešim nefunkčnosť ovládania podsvietenia takto:

  1. V súbore /etc/default/grub do riadka GRUB_CMDLINE_LINUX doplním
    acpi_backlight=vendor acpi_osi=Linux

  2. Príkaz
    grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

  3. Reštart

Pozadaní lsmod | grep samsung mi vypísalo:
samsung_laptop 14486 0
rfkill 21694 6 cfg80211,samsung_laptop,bluetooth
video 19104 2 samsung_laptop,nouveau

A skúšala som aj do riadka GRUB_CMDLINE_LINUX doplniť acpi_backlight=vendor acpi_osi=Linux ale nedalo sa mi to uložiť potom. Napíšete mi ako by som to mohla urobiť? A doplním to medzi tie existujúce úvodzovky, ktoré sú tam za posledné slovo?

ivannna napsal(a):

A skúšala som aj do riadka GRUB_CMDLINE_LINUX
doplniť acpi_backlight=vendor acpi_osi=Linux ale
nedalo sa mi to uložiť potom. Napíšete mi ako
by som to mohla urobiť? A doplním to medzi tie
existujúce úvodzovky, ktoré sú tam za
posledné slovo?

  1. Úpravy aj príkaz na rekonfiguráciu grub-u sa realizujú pod root-om.
  2. Áno.

Už som to urobila. Ovládanie jasu síce funguje ale nič mi to nepomohlo. Po spustení NB je jas silný (Tak ako som zviknutá) Ale ako znižujem jas obrazovka na to reaguje ale už sa mi nedá nastaviť pôvodne silný jas. Ukazuje mi, že je jas maximálny ale je to možno 60-70% z toho pôvodného, čiže je taký ako aj predtým, keď mi naskočil šetriš a ja som pohýbala myšou a obrazovka bola tmavá. Teraz je tak isto tmavá a jediné čo môžem je stmaviť ju ešte viac.

Zistila som toto: keď zadám do terminála cat /sys/devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0/drm/card0/card0-LVDS-1/nv_backlight/brightness
vypíše mi 100, čiže by to mal byť 100% jas. Ak obrazovka stmavne a ja urobím echo 100 > /sys/devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0/drm/card0/card0-LVDS-1/nv_backlight/brightness jas je zase dobrý, tak ako má byť. Postupovala som podľa http://linuxos.sk/forum/21678/ len cestu k súboru brightness som si musela pozmeniť. Ako to teraz urobím aby som jas nemusela meniť takto komplikovano ale fungovali mi na to tlačidlá určené? Alebo by úplne aj stačilo, keby som ho mohlo plnohodnotne ovládať v nastaveniach. Teraz ho môžem ovládať len možno od tých 60% a nižšie pomocou tlačidiel alebo v nastaveniach ak chce 100% jas musím použiť ten príkaz.

Keď si v súbore actual_brightness pozriem jas je 100, ak použijem klávesu na zníženie jasu skočí to hneď na 13 a potom jas môžem ovládať len v rozmedzí 10 - 13. Na viac to už nezvíšim pomocou klávesovej skratky alebo v nastaveniach.

To vypada jako by ovladac nvidie exportoval nastaveni brightness v jinem meritku nez jako ho nastavuji klavesy ci tak neco.

Ciste teoreticky by klavesy nastaveni jasu mohly jit premapovat a napsat si kratky skript, ktery to bude nastavovat rovnou pres /sys. Kod klaves by mel jit zjistit pres “xev”. Co dal je uz trochu slozitejsi a zalezi i na prostredi, ktere pouzivas…

Ahoj. U meho notebooku pomohlo krom veci zde jiz zminenych i doinstalovani https://extensions.gnome.org/extension/231/brightness-control/ kde se jiz da nastavit i maximalni jas a klavesy funguji tez ( viz.acpi_backlight=vendor acpi_osi=Linux). Notebook v3-571g a distro f19 x64

ferri napsal(a):

V mojom prípade riešim nefunkčnosť ovládania
podsvietenia takto:

  1. V súbore /etc/default/grub do riadka
    GRUB_CMDLINE_LINUX doplním
    acpi_backlight=vendor acpi_osi=Linux

  2. Príkaz
    grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

  3. Reštart

Po upgrade na F20 jsem měla podobný problém (jas mi šel ztlumit jen o jeden stupeň dolů). Zas tak moc mi to nevadilo, tak jsem se tím ani nezabývala, ale zkusila jsem teď tvoje řešení a po upravení parametrů grubu je to OK. Díky :slight_smile: