Nefunguje wifi karta Realtek d723 v notebooku HP 15-bs151nc

Zdravím všechny. Koupil jsem nový notebook https://www.alza.cz/hp-15-ba0?dq=5312981 a nainstaloval po Fedoře 22 novou Fedoru 28. Vše proběhlo v pořádku, kromě připojení k internetu. Po prostudovaní netu na mobilu jsem vypnul secure boot a jazyk mám v češtině. Jenže to pomohlo jen k tomu, že začalo fungovat připojení k internetu po kabelu. Wifi stále notebook nevidí,přestože předchozí notebook i mobily ji vidí. Možná to je nastavením na americkou frekvenci jak někdo psal,ale netuším kde jak to zjistím? Je to spravný postup nebo mám postupovat jinak?

Jakou wifi kartu to konkrétně má? (dá se zjistit ve výpisu příkazu lspci)
Jiné wifi sítě to vidí?

[vlada@localhost ~]$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Broadwell-U Host Bridge -OPI (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 5500 (rev 09)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Broadwell-U Audio Controller (rev 09)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Broadwell-U Processor Thermal Subsystem (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP USB xHCI Controller (rev 03)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP MEI Controller #1 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #1 (rev e3)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #3 (rev e3)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #6 (rev e3)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP USB EHCI Controller (rev 03)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP LPC Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP SATA Controller [AHCI Mode] (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation Wildcat Point-LP SMBus Controller (rev 03)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP Thermal Management Controller (rev 03)
07:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 15)
0d:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device d723
[vlada@localhost ~]$

Nevidí to vůbec žádné sítě. Viz screen

Nemáš tam hardwarove tlačítko na notasi na zapnutie WiFi? U mňa som to po inštalácii musel zapnúť

To jsem take hledal,znám to z jiných notebooků, ale tento jsem prosel celý dokola a nic takového nemá.

Není tam karta od Broadcomu? U ní je potřeba doinstalovat ovladač, aby se rozhraní zobrazilo. Návod je v příručce.

Rozchozeno. Pro instalaci ovladače jsem použil metodu 1:

https://subinsb.com/install-realtek-d723-wifi-driver-linux/#prerequisite

Zajímavé a smutné zároveň. Myslel jsem, že ovladače na wifi karty nemá v kernelu už jenom Broadcom.

P.S. změnil jsem titulek vlákna, aby to bylo lépe dohledatelné pro ostatní.

Po nainstalování Fedory 30 wifi zase nefunguje. Navíc ani ten návod co pomohl ve Fedoře 28, též ne.

Zůstat u staršího kernelu nepomůže?

Už jsem to pořešil. Pomohly mně tyto stránky:

Funguje pro wifi i ve Fedora 31. Použil jsem metodu 2, ale musí se začít pod uživatelským účtem a ne jako root. Teprve později je vyžadováno zadat heslo pro root a tak dokončit instalaci.

Tak jsem dal blbec aktualizaci a ten návod co jsem předtím použil už na wifi nefunguje. Nainstalovalo se nové jádro (kernel) a wifi se vubec neobjevilo ani po restartu. Může mně někdo poradit jak downgraduji na ten původní kernel, s kterým to fungovalo?

V GRUBu by měly být poslední tři kernely, stačí je při bootu vybrat a nabootovat do něj.

To jsem tam vždy míval, ale ted’ ne. Ted’ notebook načte rovnou OS Fedora 31 i po té aktualizaci a ani mně neukáže nabídku zvolit příslušný kernel. Mám podezření zda li je v pořádku samotný hardware - notebook, protože nejde udělat čistá nová instalace a to ani Fedora 31 ani dřívější Fedora 30. Při instalaci se obraz z DVD začne načítat jako mnohokrát předtím a vždy to skončí chybou " exit shell to continue" a spousta chybových hlášek “Failed…” a červeného textu. Ale jinak na notebooku vše funguje, včetně vypalování v mechanice. Jen ta wifi ne. Píši přes kabel RJ-45.

Ta nabídka je teď ve výchozím nastavení skrytá. Mělo by stačit mačkat klávesu Esc, aby se zobrazila.

To nestačí. Když mačkám klávesu ESC při startu, dostanu se do výběru nabídek tlačítky F… například diagnostiky hardware,ale ne k výběru kernelu. Navíc jsem asi poskytl mylné informace. Ten kernel je nejspíš jeden, proto systém bootuje hned. Ta wifi přestala jít, když jsem nainstaloval novou Fedoru 31, do ní dle návodu metodu 2 a wifi šla. A pak se už v té nové F31 objevila aktualizace OS a tu jsem zmáčknul, že ok. A tam se to wifi připojení ztratilo po restartu PC.

Tak jsem se ptal kolegy a ta zkratka není Esc, ale údajně buď mačkání F8 nebo držení Shiftu.

Už jsem to pořešil. Bylo ušpiněné instalační DVD, proto jej mechanika nepřečetla a notebook hodil chybu. V nové čisté instalaci funguje ten původní návod.

A dostat se ke kernelu mohu skrz F8