Nedá sa prihlásiť po update

Zdravím updatol som balíčky reštartoval ntb a nedá sa mi prihlásiť. Zadám heslo len to preblikne a znova mi da okno s prihlasovaním. Neviete co s tým môže byť?

Zkus dát Ctrl+Alt+F3 a přihlásit v textovém režimu. Pokud to půjde, tak nebude problém s přihlašováním, ale asi nenastartuje prostředí. Můžeš zkusit nabootovat do staršího kernelu, zkusit přepnout do GNOME na Waylandu. Nebo jaké prostředí používáš?

A pokud by ti to naaahodou delalo i v konzoli, tak nabootuj z live media a podivej se do /var/log/dnf.log (snad ho budes mit citelny a ne binarni) co se aktualizovalo.

Nevím, jestli to je stejná související záležitost, ale u některých serverů (všechny s Xeonem, ale nejsem si jist, jestli je to Intel-related problem) jsem zaznamenal, že po updatu z funkčního 4.2.8-300(.fc23, ale F22 se to týká stejně) na jakýkoliv 4.3 kernel (tedy 4.3.3-300, 4.3.4, 4.3.5…) se taky nepřihlásím. Fyzická console mi vůbec nehodí login screen, zůstane to viset na Fedora logu … pokud zkusím zdálky ssh (port 22/tcp se jeví jako otevřený), heslo si to nechá zadat, ale pak to vymrzne na “debug1: Entering interactive session”. Stejně tak mrznou FTP relace, naopak - ač je to podivné - https jede, přes https si pustím VBox guesta a v guestovi taky vše jede, čili networking té mašiny je evidentně v pořádku. Skoro jako by to vypadalo na nějakou systemd (pro změnu) záležitost, která blokuje login/seanci konkrétního uživatele … ale proč to pozoruju jen na některých mašinách, a proč je to jen u 4.3 kernelů (fungl nový 4.4.2 jsem ještě nezkoušel, na 4.2.8 a čemkoliv starším to jede v pohodě), to opravdu netuším. Vyplňoval, resp. doplňoval jsem i bugzillu, byť mám dojem, že jsem to commentoval u trochu jiného bugu, než ten, který popisuju já :

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1297120

Ono je to nicméně asi jedno, stejně to na bugzille nikdo řešit nebude, jak už jsem si zvykl :). Ale třeba to tu někoho na českém fóru postihlo rovněž tak a třeba už zná řešení. Googloval jsem všude možně, například tohle vypadá evidentně jako ten samý problém :

Ale na uspokojivé řešení (resp. ani na odhalení toho, co přesně to způsobuje), jsem dosud nenarazil…

Lepsi by bylo asi zalozit novy bug, protoze to s bootem nesouvisi. Bohuzel musim rict, ze se mi neco podobneho pred casem stalo taky. Jen jsem uz se systemd resil tolik podivnosti v tak nepricetnem rozpolozeni, ze si nepamatuju jak jsem to vyresil.

Mozna by to mohlo souviset s dbusem - zvlast pri aktualizacich obcas v systemu zustane nejake konfigurace kterou systemd uz nepodporuje, jako napr. ze najednou nebezi dbus ve spravne poradi:

covex napsal(a):

Lepsi by bylo asi zalozit novy bug, protoze to s
bootem nesouvisi. Bohuzel musim rict, ze se mi
neco podobneho pred casem stalo taky. Jen jsem uz
se systemd resil tolik podivnosti v tak
nepricetnem rozpolozeni, ze si nepamatuju jak jsem
to vyresil.

Mozna by to mohlo souviset s dbusem - zvlast pri
aktualizacich obcas v systemu zustane nejake
konfigurace kterou systemd uz nepodporuje, jako
napr. ze najednou nebezi dbus ve spravne poradi:

https://major.io/2015/07/27/very-slow-ssh-logins-o
n-fedora-22/

Díky za ten odkaz, ten problém vypadal dost podobně, ale chování bylo trochu jiné - dotyčný se tam alespoň po čase dostal, tudíž měl šanci ten systemd-login zpucovat. U mne prostě ssh relace zamrzla komplet, a lokální console se taky vůbec nedohrabala k login screenu … jinak ale ano, s bootem to evidentně nesouviselo, ten server skutečně nabootoval, routování routovalo, virtuály uvnitř běžely … zjevně tedy něco v “systemd”, resp. “systemd vs. konkrétní řada kernelů” … nejsem si jist, jestli bude lze zpětně dopátrat, co to přesněji bylo, a ač se stále zoufale snažím vidět na systemd ekosystému pozitiva (a ona tam jsou, ne že ne), ta nedeterminističnost a nesnadnost exaktního výtahu problematiky z logů mne trochu znepokojuje, eufemicky řečeno. Chlapci od Widlí jsou na to dlouhá léta zvyklí, ale evolučně se posouvat k logice Microsoftu myslím není úplně přesně to, po čem linuxáci touží. Opět eufemicky řečeno :slight_smile:

No nic, ať už byl ten problém v čemkoliv, problém vyřešen – s jádry 4.4.5 a 4.4.6 (fc22 i fc23) vše bootuje a “loginuje” normálně (stejně jako na jaderné řadě 4.2.X). První stable 4.4 jádro pro Fidorky (tuším 4.4.2-300) jsem netestoval, ale šacuju, že by běželo taky, že to tedy bylo vyloženě “kernel 4.3 related”.