NB Lenovo R61 nenastartuje s jádrem 5 a výš

Zdravím, po aktualizaci kernelu na verzi 5+ můj stařičký nb najel jen do okamžiku, kdy by mělo začít startovat KDE. Tam se to ale zastavilo a dál nic. Totéž se děje i při dalším novějším pětkovém kernelu. Zatím to řeším ručním startem s posledním jádrem řady 4 a děsím se okamžiku, kdy bych přehlídnul, že při další aktualizaci tam bude i další kernel. Což už je v nabídce, ale aktualizaci jsem zatím odmítl.

DNF by ti nemělo odstranit kernel, na kterém zrovna jedeš, takže pokud zrovna používáš ten čtyřkový, tak bys měl být v pohodě.
Nicméně pro klid duše můžeš kernel vyřadit z operací v DNF přidáním následujícího řádku do /etc/dnf/dnf.conf:
excludepkgs=kernel

Stálo by za to taky nahlásit chybu na bugzilla.redhat.com. Pokud o tom problému nebudou vývojáři vědět, tak ho nebudou moct ani opravit.

Taky jsem zapomněl - používám spin s KDE
“uname -a”: Linux localhost.localdomain 4.20.16-200.fc29.x86_64 #1 SMP Thu Mar 14 15:10:22 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Kernel je dle Tvé rady vyřazen z dnf, ale KDEčkový packagekit ho furt vnucuje i přes usilovnou snahu souseda/přítele z Tuxího vrhu. Takže si musím dávat bacha, abych zabránil instalaci, dokud nebude problém vyřešen.

No jo, ale co já do bugzilly budu těm klukům vývojářskejm svou neangličtinou psát?

Nenastartuje to ani s nejnovějším jádrem, je tu ale možná stopa - X.org a jeho log (když grafika vůbec nezačne startovat). Uvidíme, kde se skrývá zrada. Nicméně bych si tipnul, že vykopávek Lenovo R61 jestě po světě běhá dost, že bych já byl tak výjimečný exemplář, že to zlobí jen mě, mi přijde divný.