Návod na instalaci Fedory 16 a Mplayeru pro desku Intel Atom D2700DC Dry Creek pro přehrávání HD filmů (1920 x 1080) s hardwarovou akcelerací

(další klíčová slova pro vyhledávání jsou Intel GMA 3600, PowerVR, Cedar Trail a Cedarview)

Předem zdůrazňuji, že tento návod není vhodný pro začátečníky. Instalaci jsem prováděl z externí DVD mechaniky připojené k počítači přes rozhraní USB. USB „stick“ jsem nezkoušel.

Úvodem:

Po špatných zkušenostech osobních i vyčtených na internetu s různými kupovanými přehrávači xvid, divx atd., bylo mým cílem sestavit si počítač bez pohyblivých částí pro přehrávání filmů až do rozlišení 1920 x 1080, tedy v HD kvalitě. Počítač bude připojen HDMI kabelem k televizi a zvuk se zapojí do samostatného zesilovače.

Po dlouhém googlování jsem se nakonec rozhodl pro konfiguraci:

Základní deska Intel Atom D2700 (procesor s pasivním chlazením, iNM10, integrovaná grafická karta, DDR3 1066, SATA II, USB 2.0, GLAN, DVI, HDMI, 6ch audio, rozměr mini ITX),
4GB paměti,
SSD disk Kingston 60 GB,
300W zdroj,
skříň pro Mini ATX desky
a bezdrátová USB klávesnice a myš.

U zdroje je zaručeno, že pokud je spotřeba pod 50%, ventilátor se nerozjede. Po sestavení jsem provedl několik neúspěšných pokusů např. s XBMC, MeGoo a dalšími distribucemi a programy. Nakonec jsem uspěl, když jsem se rozhodl postupovat podle „Case study“, kterou má Intel na svých stránkách pod názvem

Enabling Hardware Accelerated Video Decode on Intel Atom Processor D2000 and N2000 Series under Fedora 16 (application note – October 2012)
http://download.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/enabling_hardware_accelerated_playback_fedora_16_v.pdf

V této studii je podrobný návod, jak postupovat. Prostředí je xcfe. Já jsem postupoval podle kroků 4.0, 4.1, 4.2. Postup uvedený pod bodem 4.3 jsem nezkoušel, jádro jsem sestavoval přímo na cílovém počítači podle kroků uvedených v části 4.4 výše uvedeného návodu. Zde musím upozornit případné zájemce, že v druhém kroku v odstavci 6. je tisková chyba, v uvedené cestě chybí /src/,
řádek má správně vypadat takto

patch -p1 < …/cdv-gfx-drivers-1.0.3_bee/src/cedarview-kernelv1.0.3_ bee.patch

Potom už vše běží podle návodu. Na konci této části, která trvala přes 5 hodin (jádro se sestavovalo téměř 4 hodiny), se po restartu objeví obrazovka v rozlišení 1920 x 1080. Na tomto místě jsem udělal pomocí PartImage z linuxovského Rescue_disku obraz partion se sestaveným novým jádrem. Využil jsem k tomu 15GB volnou partition na SSD disku, kterou jsem si při rozdělování nachystal na data. SSD disk jsem si rozdělil následovně 20 GB ( ubuntu 12.04 a plný přístup na internet), 20GB fedora 16 (pro instalaci HD přehravače) a 15GB na data (5GB swap).

Dále jsem pokračoval podle návodu uvedeného v kroku 4.5 bez potíží. Krok 4.6 však přinesl další potíže. Nepodařilo se mi sestavit Mplayer s klíči uvedenými v bodu 6 a tak jsem tento krok po několika neúspěšných pokusech, bezúspěšném googlování a nakonec i letmém prostudování chybového hlášení vynechal. Mplayer jsem sestavil s přednastavenými hodnotami podle kroku 7. Sestavení a instalace proběhlo bez chyby. Celou instalaci jsem prováděl v místním adresáři. Místo uživatele „jim“, který je uveden v návodu, mám uživatele „hd-prehravac“.

Neúspěšné pokusy jsem vždy řešil celkovým smazáním adresáře mplayeru pomocí Midnight Commanderu, který jsem si musel kvůli tomu nainstaloval pomocí programu yum a bod 4.6 jsem opakoval. Aktuální verze ffmpeg v listopadu 2012 byla 0.11.1.

Dále jsem provedl testy podle bodu 5.0. Vytížení procesoru je pod 10 %. Nakonec jsem podle bodu 6.0 zkontroloval, že hardwarová akcelerace funguje a že vytížení procesoru pro aplikaci glxgears je skutečně pod 2%.
Tímto krokem jsem si splnil hlavní úkol. Hardwarová akcelerace v Mplayeru jede!

V další části jsem se zaměřil na doladění systému.

Příkazem
yum install system-config-language
jsem nainstaloval jazykovou podporu a nastavil češtinu.

Protože jsem zvyklý používat program Filezilla, nainstaloval jsem si jej a pro aktivní ftp spojení jsem povolil ve firewallu port 21. Nepodařilo se mně zprovoznit tisk pomocí programu Cups, zřejmě chybí nějaké moduly, ale raději jsem dalších pokusů zanechal.
Abych mohl stahovat filmy z NAS serveru (openfiler 4TB na stařičkém Pentiu II 400 Mhz 380MB paměti a WOL) nejen pomocí ftp, nainstaloval jsem si balíček samba-client a pro správnou činnost samby pomocí souborového manažeru Thunar, který je standardní v prostředí xfce, ještě balíček gvfs-smb příkazem

yum install gvfs-smb

Nakonec je nutné povolit ve firewallu port pro samba-client.

České titulky:

Zde jsem postupoval podle českého návodu k úpravě souboru mplayer/mplayer.conf pro instalaci fedory 16:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f16:nekomercni_aplikace_multimedia

a dále podle návodu „ Bezpracné titulky do Mplayeru“ na adrese http://aa.vslib.cz/silk/linux/titulky.php.

Toto byl poslední krok, který jsem zatím udělal. Možná, že se časem ještě pokusím něco vylepšit, ale zatím považuji svůj cíl, který jsem si dal, za splněný:

Filmy se mně přehrávají v rozlišení až 1920 x 1080 plynule,
české titulky se zobrazují správně ať jsou v CP1250 nebo ISO8859-2,
počítač je absolutně tichý
a spotřeba je necelých 10W.

Navíc, mimo původní plán, zde ještě mám prostor pro standardní instalaci linuxu (teď je to ubuntu 12, protože na fedoru 17 s gnome 3 bez hardwarové grafické akcelerace je to pomalé), které používám mimo jiné na surfování po internetu. Zde se při instalaci nastavilo rozlišení 1280 x 1024.
K dokonalosti chybí jen grafické prostředí pro Mplayer, který zatím obsluhuji z příkazové řádku terminálu a možnost přehrávat filmy přímo ze serveru bez nutnosti kopírování na disk.

Budu rád, když tento článek bude pro někoho inspirací a pomůže mu.

V příloze jsou dva soubory, jeden zachycuje výstup glxinfo, informace o displeji, výstup glxgears a top a druhý české titulky a vytížení procesoru při přehrávání HD.

Pekny navod, diky za nej.

Neuvazoval si pouzit jako prehravac RaspberryPi treba s Xbianem? Samozrejme RPi neni moc vhodne pokud bys to chtel pouzivat i jako normalni PC. Kazdopadne ta spotreba 10W se mi zda dost optimisticka, zvlaste s 300W zdrojem, ktery bude mimo optimalni pracovni rozsah a tady bude mit vyrazne horsi ucinnost.

Z toho co pises mi prijde, ze ten Cedar"neco" bude podobne nestesti jako GMA500, pokud je potreba delat takove psi kusy kuli funkcni akceleraci. Nezkousel si F17, nebo F18, zda tam uz treba neni podpora normalne v distribuci?

Po téměř půl roce úspěšného používání uvedeného hardware a software chci připojit několik dalších informací:

  1. Musím se přiznat, že pokus změřit opravdovou spotřebu skončil neúspěchem. Nemám vhodné přístroje.
    Rozsah 400mA spálí pojistku při připojení a rozsah 20 A je příliš hrubý. Jiné rozsahy na svém přístroji nemám. Takže nevím, jak se opravdová spotřeba zdroje liší od uváděné “optimistické spotřeby 10W”. Ale v každém případě mohu potvrdit, že se ventilátor nikdy zatím nezapnul a počítač je absolutně tichý i po několika hodinách provozu.

  2. Pomocí rescue disku jsem vytvořil obraz již funkčího systému, který jsem nakopíroval na další počítač stejné konfigurace. Funguje bezchybně, jen bylo potřeba ručně nastavit bootování.

  3. Program CUPS zajišťující tisk na tiskárně (v mém případě síťové) se mně nakonec podařilo spustit, chyba byla banální. Ve Fedoře 16 se totiž cups spouští příkazem:

systemctl enable cups.service

Pak už tiskárna tiskne bez problémů.

  1. Protože jsem neměl žádné zkušenosti s XFCE, netušil jsem, že GUI a UID je u uživatele automaticky nastavováno na 1000, 1000 na rozdíl od GNOME, kde to je 500 a 500. Pro provoz NAS serveru a dalších počítačů jsem byl nakonec nucen sjednotit GUI a UID. Převedl jsem skupinu hd-prehravac na GUI 500 a změnil jsem jméno skupiny na drahos.
    Čísllo uživatele (UID) hd-přehravac jsem musel změnit z 1000 na 501, jméno hd-prehravac jsem ponechal.
    Protože postup je na rozdíl od předchozích verzí Fedory dost odlišný, popíši jej:

Nejprve je potřeba zajistit, abyste se mohli přihlásili jako root. To vám grafický režim nedovolí a proto je nutno přepnout systém do (bývalé) runlevel 3:

rm /etc/systemd/system/default.target
ln -s /lib/systemd/system/multi-user.target /etc/systemd/system/default.target
reboot

potom po přihlášení jako root můžete provést následující příkazy:

usermod -u 501 hd-prehravac
groupmod -g 500 hd-prehravac
find / -user 1000 -exec chown -h 501 {} ;
find / -group 1000 -exec chgrp -h 500 {} ;
lgroupmod --name=drahos hd-prehravac

ty provedou výše popsané změny. No a nakonec je potřeba opět zajistit bootování systému do grafického težimu, tedy bývalý(á) runlevel 5:

rm /etc/systemd/system/default.target
ln -s /lib/systemd/system/graphical.target /etc/systemd/system/default.target
reboot

Snad není nutné zdůrazňovat, že je dobré mít zalohu systému a po úspěšném provedení si udělat zálohu novou, abyste to nemuseli dělat někdy v budoucnu znovu :slight_smile:

A nakonec ještě doplním zkratky pro ovladání mplayeru pomocí klávesnice, což se v praxi kupodivu ukázalo jako velice pohodlné. Těch ovladačů máme v obyváku i tak dost :slight_smile:

Klávesové zkratky příkazů pro Mplayer (formátování pomocí tabelátoru se bohužel poruší, proto místo tabelátoru dám tři pomlčky a kde je pomlčka příkazem tři +

Klávesová zkratka Úkon

šipka vlevo—Převine zpět o 10 sekund
šipka vpravo—Převine vpřed o 10 sekund
šipka nahoru—Převine vpřed o 1 minutu
šipka dolů—Převine zpět o 1 minutu
pgdown a pgup—Převine zpět/vpřed o 10 minut
[ a ]—Sníží/zvýší aktuální rychlost přehrávání o 10%
{ a }—Zpomalí na polovinu/zdvojí aktuální rychlost přehrávání
p nebo mezerník—Pauza přehrávání (další stisk odpauzuje)
q nebo Esc—Konec přehrávání
±–posun zvuku o +0.1 sekundy
-+++posun zvuku o − 0.1 sekundy

  • nebo 9—Ztlumení hlasitosti
    / nebo 0—Zesílení hlasitosti
    m—Vypnutí zvuku
    _—Cykluje dostupné video stopy
    #—Cykluje dostupné audio stopy
    TAB—Cykluje dostupné programy
    f—přepínaní celé obrazovky a zpět
    v nebo j— Vypnutí/zapnutí titulků
    o—Přepínač zobrazení OSD:
    ------ nic
    ------ posuvník
    ------ posuvník + čas
    ------ posuvník + čas + celkový čas
    g a y (z/x)?—Nastavení zpoždění titulků po +/- 0.1 sekundy
    backspace—Návrat do menu při použití dvdnav
    1,2—Úprava kontrastu
    3,4—Úprava jasu
    I—zobrazí název souboru
    Enter—spustí přehrávání (jestliže už přehráváte, spustí se znovu od začátku)
    s—zastaví přehrávání (a vrátí se na začátek)

-------další zatím nevyzkoušené příkazy vypsané z netu:---------

p—playlist (seznam souborů k přehrávání)
ESC nebo q—ukončit mplayer
z / x—nastavuje zpoždění titulků po 0,1 vteřiny
r / t—nastavuje svislou pozici titulků (toto je podle mě velmi praktická věc)
1 / 2—nastavuje kontrast (Máte-li českou klávesnici, tak používejte Shift+1 / Shift+2 (ne numerický blok). To platí pro všechny číselné zkratky, stejně jako to, že jas, kontrast, sytost barev a barevný odstín nejde nastavovat když používáte jiný video výstup než xv, vidix, xvidix, (x)mga nebo divxds)
3 / 4—nastavuje jas
5 / 6—nastavuje barevný odstín (nenapadá mě, co jiného znamená “hue”)
7 / 8—nastavuje nasycení (sytost barev)
l—zobrazí dialog pro výběr souboru k přehrávání (load)
m— ztlumí hlasitost na nulu - přidat musíte klávesou * (hvězdička)
v—povolí / zakáže zobrazování titulků
w / e—nastavuje “panscan” - u širokoúhlých filmů si můžete nastavit přiblížení obrazu

Na tu spotrebu by se jiste dal pouzit wattmetter za par stovek z nejakeho elektra. Jen je vhodne se podivat od kolika wattu spotreby funguje a neco ukazuje, nektere to maji az od 5W, nicmene funguje to ± docela dobre. Obejit to muzes tak, ze zapojis PC na prodluzku s lampickou s 25W zarovkou, kterou zmeris samotnou a pak s pustenym PC. Tim zmeris skutecnou kompletni spotrebu, protoze ucinnost zdroje neni nikdy 100%, takze kdyz se vyrobce desky chvasta, ze to ma spotrebu jen 10W tak to je sice hezky, ale ucinnost zdroje z toho razem udela 13W a to tam nejsou disky, pameti, USB havet atd…