Návod na instalaci a základní příkazy VLC Media Player

Instalace přehrávače médií s grafickým rozhraním a konzolovým rozhraním ,které umožní spuštění hudby na vzdáleném počítači.

Pro začátek nainstalujeme balíčky:


yum install mpd
yum install ncmpc
yum install vlc

Po provedení instalace už je vše připraveno k použití.

Začnu grafickým prostředím v menu aplikací > zvuk a video se objevil spouštěč VLC Media Player kliknutím na něj spustíte grafickou podobu programu do kterého si můžete přidat média hudbu nebo video podle vašeho uvážení u grafického rozhraní však není moc co vysvětlovat užívání je velmi snadné ovšem pro hudbu a obzvláště pokud máte rozsáhlou kolekci doporučuji spíše Amarok ale o tom zase jinde.

Právě se ovšem dostáváme ke speciální vlastnosti tohoto přehrávače, využití najdete určitě různé vzhledem k dnešní dostupnosti poměrně levného připojení na internet přes EDGE nebo GPRS na mobilním telefonu můžete použít třeba jako dálkové ovládání například přes aplikaci MidpSSH nebo když chcete udělat zbytku rodiny budíček když už jste na cestě do práce/školy docela zajímavé využití mě napadlo třeba vzdálený DJ je to sice trošku nepraktické ale teoreticky to jde využít další možnosti využití mohou být různé ale tento článek přeci nepíšu kvůli možnostem využití že?

Tím se tedy dostávám ke konzolovému režimu ovládání každý asi umí použít příkaz „help“ ale proč by nemohl být článek, který se tím zaobírá.

Příkazem „vlc“ si program spustíte on se načte a vypíše informaci o tom že pro výpis příkazů můžete napsat „help“.

Pokud program spustíte už s umístěním skladeb tak započne přehrávání automaticky příkaz je pak tedy například „vlc /adresář1/adresář_se_skladbami“ a nebo můžete nalinkovat přímo jednu dannou skladbu příkazem např. „vlc /adresář1/adresář_se_skladbami/skladba.mp3“.

Toto je ale pouze volitelná možnost a po spuštění normálním příkazem „vlc“ si přidáte složku nebo skladbu příkazem „add /cesta“ po přidání hned započne přehrávání.

Dalším příkazem který jistě stojí za zmínku je příkaz „playlist“ který vypíše seznam skladeb a hvězdičkou označí skladbu, která je momentálně přehrávána.

Potom jsou k dispozici klasické příkazy „play,stop,next,prev,pause,fastforward,rewind,faster,slower,normal“
jsou to příkazy u, kterých si myslím že není příliš potřeba je osvětlovat tedy pouze rychlé shrnutí

play – spustí playlist nebo pauznutou skladbu

stop – zastaví přehrávání

next a prev – se používají pro přeskakování mezi skladbami dopředu a dozadu

pause – pozastaví přehrávání, které je možné znovu obnovit

fastforward a rewind – je pro rychlé přetáčení skladeb ovšem toto zřejmě mnoho nevyužijete při přístupu na dálku kdy vy výstup neslyšíte

faster, slower a normal – jsou příkazy pro zrychlení či zpomalení přehrávací rychlosti a normal vrací vše do normálního režimu tedy defaultní rychlost přehrávání

Dalších několik příkazů nám pomůže zjistit stav přehrávání nebo informace o přehrávaném médiu.
Info – vypíše informace o médiu délka trvání,bitrate,vzorkovací kmitočet,kodek a celý výpis z ID3 tagu

Status – vypíše momentální stav přehrávání, který soubor a hlasitost

Příkazy pro upravování hlasitosti:
volume [X] – kde X je číselná hodnota jejíž velikost je opravdu individuální, ale ukázalo se že na mém 5.1 systému se prahová hodnota bez zkreslení zvuku pohybovala okolo 400 zajisté záleží na nastaveném Master Volume (hlavní hlasitosti systému) pokud máte např. 1% tak se hodnota vyšplhá výše ale dojde ke zkreslování zvuku proto je lepší mít hlavní hlasitost 100% a hodnotu hlasitosti potom regulovat mezi 0-60. Tento příkaz můžete používat jak k zvyšování tak k snižování hlasitosti je zde sice další příkaz, který má specifické určení a to snížení či zvýšení hlasitosti ovšem jeho chování je divné a dojde ke zkreslení zvuku ovšem nemusí být pravidlem může to být problém pouze u mě.

Tyto příkazy tedy jsou pro kompletnost „volup [X] a voldown [X]“

Příkazem „clear“ potom můžete vyčistit playlist ovšem to je dobré pouze pokud chcete vložit jinou cestu ke složce se soubory a chcete přehrávat jen ony přidané soubory, pokud chcete vlc ukončit tak by tento příkaz zbytečně zdržoval a v takovém případě stačí pouze zadat příkaz „quit“ a nebo ukončit připojení vypnutím konzole/případně programu v mobilním či jiném zařízení.

Tímto bych tedy ukončil popis základních příkazů pro program VLC Media Player ovšem nekončí to pouze tímto zaměřil jsem se jen na přehrávání hudby ovšem to není to jediné co jde přes konzoli ovládat, program umožňuje samozřejmě přehrávání videa a poté existují příkazy na ovládání videa nastavení obrazu, fullscreen, nastavení titulků a nebo režimu 16:9/4:3. Možností je opravdu spousta a tento výpis, který jsem uvedl je opravdu pouze pro hudební část programu.

Závěrem bych tedy napsal že jde o malý ovšem velice schopný přehrávač médií se zajímavou možností a to vzdálené ovládání přehrávání hudby/videa na onom vzdáleném počítači (tzn. Výstup je pouze na něm) zhodnocení programu je ovšem trošku těžší nelze ho jistě porovnat například s Amarok, který má databázi vaší hudební sbírky a umí spoustu dalších věcí, ale jistě může konkurovat jinými přednostmi.