nastaveni rozliseni

Ahoj,
trapim se s nastavenim rozliseni 1680x1050 na fedore10.
mam nainstalovany ovladace od nvidie, v system/sprava/zobrazeni/hardware jsem nastavil monitor na LCD panel 1680x1050, do /etc/X11/xorg.conf jsem doplnil do sekce serverlayout option “autoadddevices” “off” ale po restartu pocitece mam k dispozici jen rozlizeni 1024x768.Zkousel jsem rozliseni nastavit pres livna display konfiguration i pres nvidia display settings, porad totez. Delam nebo mam neco spatne? Diky za kazdou radu.

tady je muj xorg.conf

Xorg configuration created by livna-config-display

Section “ServerLayout”
Identifier “single head configuration”
Screen 0 “Screen0” 0 0
InputDevice “Keyboard0” “CoreKeyboard”
Option “AutoAddDevices” “off”
EndSection

Section “Files”
ModulePath “/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia”
ModulePath “/usr/lib/xorg/modules”
EndSection

Section “ServerFlags”
Option “AIGLX” “off”
EndSection

Section “InputDevice”

keyboard added by rhpxl

Identifier  "Keyboard0"
Driver      "kbd"
Option	    "XkbModel" "pc105+inet"
Option	    "XkbLayout" "us"

EndSection

Section “Monitor”
Identifier “Monitor0”
ModelName “LCD Panel 1680x1050”
HorizSync 31.5 - 65.5
VertRefresh 56.0 - 65.0
Option “dpms”
EndSection

Section “Device”
Identifier “Videocard0”
Driver “nvidia”
Option “AddARGBGLXVisuals” “True”
EndSection

Section “Screen”
Identifier “Screen0”
Device “Videocard0”
Monitor “Monitor0”
DefaultDepth 24
SubSection “Display”
Viewport 0 0
Depth 24
EndSubSection
EndSection

Section “Extensions”
Option “Composite” “Disable”
EndSection

co do section “Screen”
přidat řádek
Modes “1680x1050”

Modes jsem pridal na konec teto sekce a ulozil. Po restartu kdyz se chci podivat na obsah xorg.conf je soubor prepsany a zkraceny. Pri otvirani souboru z terminalu pomoci vi se dozvidam ze soubor xorg.conf je od vcerejska “uzamcen”, ale proces 3352 mezi spustenyma procesama neni. Co se s tim da delat?

E325: ATTENTION
Found a swap file by the name “.xorg.conf.swp”
owned by: root dated: Fri Dec 19 23:36:24 2008
file name: /etc/X11/xorg.conf
modified: YES
user name: root host name: localhost.localdomain
process ID: 3352
While opening file “xorg.conf”
dated: Sat Dec 20 15:39:59 2008
NEWER than swap file!

To nevi proc ten vi blbne, ale tak ten tmp soubor smaz a editaci proved v textovem prostredi (prikaz telinit 3) pak zpet do grafiky (telinit 5). neni vylouceno ze konfigurak prepisuje spusteni zavedeni nvidia modulu (/etc/init.d/nvidia) ale to si nejsem jist - ten by mel kontrolovat pouze nastaveni ovladace. Ja tam mam mnohem vic veci a nic mi to neprepisuje.

Jinak po statu Xek zkontroluj, ze se ti skutecne pouziva ovladac nvidia (akcelarace ti jde?).

tmp soubor jsem nakonec nasel a smazal, ale xorg.conf se mi porad prepisuje :frowning:

akcelerace mi jde :
glxinfo | grep -i render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 8600 GT/PCI/SSE2
GL_NV_depth_buffer_float, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
GL_NV_vertex_program3, GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap,

jak zjistim jestli se skutecne pouziva ovladac nvidia ?
neotvira se mi nabidka system/srava/zobrazeni nemuze to souviset ?

lsmod | grep nvidia
add 2 zkus pustit z konsole co to napíše za chybu.

To ti nvidia podle me funguje, ale neni mi jasny kdo nebo co ti prepisuje ten xorg.conf… to by se dit nemelo. Nedela neco takoveho ten livna a nvidia config? Ja sem to teda nikdy nepouzival.

to vaca:
lsmod | grep nvidia
nvidia 6895600 26
i2c_core 21396 2 i2c_i801,nvidia

nevim jak spustit “system/sprava/zobrazeni” z konzole, protoze nevim jakym prikazem, kde najdu jeho jmeno? urcite se mi takova informace hodi i jindy.

to covex:
vypnul jsem Livna Display Configuration a stejne se mi prepisuje xorg.conf :frowning:
zkusil jsem odinstalovat i nvidia ovladace a chova se to porad stejne.

Kdyz nevis co to je za aplikaci tak ji pust a do terminalu zadej prikaz “ps ax”, tim se ti zobrazi seznam procesu, porovnanim pred a po spusteni zjistis co se pousti. Co se presne spousti z menu muzes zjistit pomoci editoru menu “alacarte”.

Prepisovani xorg.conf neni v zadnem pripade normalni. Pokud si skutecne odinstalovat kompletni nvidia ovladac (tzn. ne jen kmod ale i xorg-x11-drv-nvidia, ktery obsahuje modifikacni skripty /etc/init.d/nvidia) pak bohuzel nevim cim to je.

“system/sprava/zobrazeni” ze radky spustite system-config-display

Ahoj,
po jednom z pokusu mi system nenabehl,takze mam ted cerstve nainstalovanou Fedoru 10
nainstaloval jsem pouze ovladace k nvidii a multimedialni kodeky a opet nemohu zmenit rozliseni z grafickych nastroju.
pri spusteni system/sprava/zobrazeni je vyzadano root heslo ale nic se nezobrazi,
pokud spustim z terminalu system-config-display vypadne na me tato hlaska:

Traceback (most recent call last):
File “/usr/share/system-config-display/xconf.py”, line 312, in
hardware_state = XF86HardwareState(xconfig)
File “/usr/lib/python2.5/site-packages/rhpxl/xhwstate.py”, line 174, in init
self.init_from_xconfig(xconfig)
File “/usr/lib/python2.5/site-packages/rhpxl/xhwstate.py”, line 260, in init_from_xconfig
if screen.device:
AttributeError: ‘NoneType’ object has no attribute ‘device’

nejvyssi rozliseni ktere mohu nastavit je 1024 x 768 a po instalaci ovladacu nvidia se mi pridalo dalsi mozne rozliseni, ale 1024 x 768 je stale nejvetsi.
na 22" LCD se na to nekouka prave nejlip. :frowning:

jeste mam otazky:
po uplnem preinstalovani systemu nemam v /etc/X11 zadny soubor xorg.conf presto gnome (grafika) funguje a zobrazuje 1024 x 768 nemate nejake vysvetleni ?
pokud xorg.conf vytvorim a vlozim do /etc/X11 bude ho system pouzivat ?
system mam uplne nove nainstalovany a jeste neni ani zaktualizovany chybi mi v menu /system/sprava/zobrazit, musim to jeste nejak zvlast doinstalovat ?

pekne se v tom placam a tak bych se rad dozvedel vic
nemate nejaky link kde se da o teto zalezitosti dozvedet vice ? (nejlepe cesky)
diky vsem

xorg.conf v zasade neni potreba, pokud ho vytvoris bude ho system pouzivat.

System/sprava/zobrazeni je to same jako system-config-display, proc ti na ciste instalaci nefunguje mi neni jasne. V kazdem pripade system aktualizuj (bude toho ale asi docela dost). Pak se v zalozece hardware ujisti, ze mas spravne nastaveny typ monitoru. Pokud tam neni primo tvuj monitor, vyber obecne LCD se odpovidajicim rozlisenim.

to covex:

System/sprava/zobrazeni ani system-config-display mi nespusti moznost nastavit monitor, viz chyba v mem predchozim prispevku.
zkousel jsem nastavit monitor na uplne ciste instalaci, na instalaci ktera byla zaktualizovana i na instalaci kde jsem mel nainstalovane kodeky pro prehravani filmu, Virtualbox a par dalsich programu. behem instalace jsem odebral hry.
Stejne jsem zkousel nainstalovat i ovladace od nvidie( podle prirucky yum -y install kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia ).
po ciste instalaci ani pak nemam moznost System/sprava/zobrazeni spustit a kde jinde nastavit typ monitoru nevim. :frowning: chybova hlaska mi nic nerika doufal jsem ze se tady dozvim jak na ni :frowning:

bohuzel nemam ve svem okoli zadneho linuxaka se kterym bych se poradil a ani google mi neporadil

Podivej se do logu /var/log/Xorg.0.log
Neco tam o tech problemech musi byt.
Ja tedy nemam system-config-display, ale gnome-display-properties. Asi nejaka zmena.

gnome-display-properties jsou nastaveni rozliseni pomoci Xrandr. Pokud ovsem Xserver nedetekuje spravne rozliseni fyzickeho zarizeni nelze je pak menit ani pomoci xrandr.

system-config-display musi fungovat, pokud nefunguje jedna se o tuto chybu:
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=477993

zkus pustit system-config-display s parametrem --reconfig

spustit system-config-display s parametrem --reconfig pomohlo,
ted uz se mi okno otevre, jen ma asi nejakou sklerozu, protoze kdyz vyberu typ LCD zapomene jakou mam grafickou kartu a pokud mu zadam typ graficke karty po restartu zapomene typ LCD :frowning:

co se tyka /var/log/Xorg.0.log nenasel jsem tam zadnou chybu nebo varovani, pokud to pomuze muzu sem obsah souboru vlozit, ale je pomerne dlouhy

Nastaveni se musi ulozit do souboru /etc/X11/xorg.conf Je na disku a je v nem neco zapsaneho potom co to nastavis?

potom co v system-config-display nastavim lcd se configurace ulozi do xorg.conf
dokonce toto nastaveni zustane i po restartu.
jenze v system-config-display nezustane informace o graficke karte, je tam “unknown graphic card” a maximalni rozliseni ktere muzu pouzit je 1024 x 768 .

pokud do sekce screen pridam radek Modes “1680x1050” a restartuji, uz se po restartu nespusti system-config-display , pouze s parametrem --reconfig

Podstatne je to co je v xorg.conf… system-config-display jen nastavuje tento soubor. --reconfig slouzi k tomu aby se tento soubor dal vytvorit v pripade ze je nejak poskozen. Tim bych se nezabyval. Podstatn eje, jesli ti po specifikovani modu, typu monitoru a graficke karty funguje takove rozliseni jake chces nebo ne.

proc se stane pokud do sekce screen pridam radek Modes “1680x1050” a restartuji, uz po restartu nespusti system-config-display , pouze s parametrem --reconfig ? zkousel jsem i mensi rozliseni, se stejnym vysledkem.
Muzu reinstalovat Fedoru, ale to asi nepomuze.