nastaveni gnome - velikost fontu, compiz

1. tak toto bude zjevne veci gnome (?) nebo autoru jakehokoliv gui softweru (?) - jde mi o velikosti textovych popisku. narpiklad kdyz si otevru firefox, tak mi do oci bije velikost textu na zalozce a vlastne vubec velikost fontu u vseho - v porovnani s defaultnim nastaveni gnome je opravdu rozdil. to same treba openoffice. nejak mi nejde narozum - ma kazda aplikace vlastni nastaveni gui a tedy abych docilil stejneho - lidskeho a koukatelneho - pohledu na vsechny programy, budu u vsech muset zmenit nejake nastaveni? - tak nejak bych si predstavoval ze system bude mit jednotny vzhled :wink: lepe se na to kouka - nejsem moc nadsenec pro takove ty originality ze pak mam misto systemu omalovanky

2. je nejake gui klikatko (jako v opensuse) nebo nejaky konfigurak (kde je?) v kterem bych si mohl nastavit compiz efekty? nektere efekty bych chtel zapnout, nektere naopak vypnout - gui klikatko ve fedore mi nabizi jen “zapnout / vypnout efekty”, “plocha v kostce” a tim to tak nejak hasne :stuck_out_tongue:

ps
doufam, ze sem neprehledl nejake forum, ktere se tohoto tyka :slight_smile: prosim, nelincujte me, pokud ano

a jeste bych mel takovou vlezlo otazku vubec ke vzhledu gnome:
provozuju linux jak na ntb tak i na pc s crt monitorem - no na obouch mi cely vzhled gnome prijde takovy jemne maznuty. na ntb jsem si nasteloval nejake vykreslovani fontu - je to lepsi, ale porad takove divnounke. nemluve pak treba o okrajich oken, kdy neni ostry prechod ale pixel okna, pixel neco mezi barvou okna a barvou pozadi a treti pixel barva pozadi…
je to obecne “featura” gnome? nebo to lze nekde prestelovat?

Kdybyste dodal screenshot, treba z fotaku bylo by to 100x lepsi nez tento popis. Fonty se nastavit globalne daji, vy mate ale asi problem s nastavenim DPI - kdyz to by melo ovlivnovat i FF - osobne zadnou disproporci nepozoruji. Jinak se to nastavuje - zase nam to v GNOME 2.20 presunuli - v System/Nastaveni/Vzhled a chovani/Vzhled/Pisma.

Compiz zadna nastaveni nema, compiz-fusion jich ma tolik ze vam budou oci prechazet - yum install compiz-fusion.