Nabídka Grub (Fedora 33)

Zdravím ve spolek. Chci se zeptat na jednu věc. Při každé aktualizaci Fedory 33, respektivě když se aktualizuje kernel, se mi Grub rozšíří o další řádek s novou verzí. To je normální? A jak se případně zbavím těch starších verzí? Odinstalovat je v systému a aktualizovat Grub? Předem díky za informaci.

Ano je to normální. To rotuje. Více jich nebude pokud sis nenastavil delší historii.

v /etc/dnf/dnf.conf je

installonly_limit
     integer

     Number of installonly packages allowed to be installed concurrently. Defaults to 3. The minimal number of installonly packages is 2. Value 0 or 1 means unlimited number
     of installonly packages.

Popřípadě zkus
dnf remove --oldinstallonly --setopt installonly_limit=2 kernel

3 Likes

Ahoj,

Opravdu je to tak. Pokud nemáš vysloveně důvod je tam nechtít, nech si je tam. Kdyby (nestává se to často) nějaká aktualizace na tvém HW nefungovala, tak jak by sis představoval, můžeš se vrátit k funkční verzi a pokračovat v práci.

Pokud se provádí operace s balíčky jádra, grub se automaticky aktualizuje, samozřejmě nesmaž si všechny verze :slight_smile:

1 Like

Super. Ten limit mě zajímal. Jestli to bude naskakovat do nekonečna nebo jestli je tam nastavený nějaký maximální počet. Limit to má tak to dál řešit nebudu. Ještě jednou díky :slight_smile:

Ještě bych se tu rád dozeptal. Ten rescue řádek přesně udělá co?

S tím systém nabootuje do tzv. rescue modu, kde má uživatel automaticky administrátorská práva a všechny disky jsou připojené pro zápis. Hodí se to v momentě, kdy je systém rozbitý, že ho nelze opravit v běžném režimu.

1 Like

To je paráda! Fedora to má fakt šikovně nastavené. Už jí máme doma na veškeré technice tak snad bude dobře sloužit :slight_smile:

1 Like