mount sdileneho Win disku

Nainstaloval jsem si Fedoru a potřeboval bych si mountnout disk z Windowsovské místní sítě.

Postupoval jsme podle příručky uživatele Fedora 15
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:sdileni_adresaru
nainstaloval Sambu, pingnul jsem server a pokusil se mountnout disk s výsledkem:

[tomas.XXXX@Tonda ~]$ sudo mount -t cifs //127.X.X.X/Fko /media/smb
[sudo] password for tomas.XXXX:
Password:
mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

Ale zase se rozchodila Síť Windows přes nautilus, můžu si prohlížet i měnit soubory uložené na Win serveru.
Jenže stejně mount potřebuju rozchodit, kvůli Virtualboxu.

Díky za radu.

Zdravim

Je treba zadat uzivatele a jeho pristupove heslo k tomu sharu (Fko). Zkusto takhle:

sudo mount -t cifs //127.X.X.X/Fko /media/smb -o username=<username>,password=<yourpassword>

Nebo bych to zadal do souboru a pouzival to potom nasledovne:

sudo mount -t cifs //127.X.X.X/Fko /media/smb -o credentials=<cesta_k_souboru>

Soubor by mel vypadat takto:

username=<username>
password=<yourpassword>

kuku.mp3

Díky za rychlou odpověď.

Uživatel a heslo je ze Samby?
Kdyz se jedna o cely disk je spravna syntaxe F: nebo Fko (jmenovka svazku ve win) nebo Fko (F) (tak se zobrazuje v nautilu)?
Kazdopadne at skusim cokoliv tak mi to stale vypisuje napovedu k prikazu mount a nic se nestane.

Zjistis prikazem

smbclient -L <ip_adresa_serveru>

Je mozne, ze bude vyzadovana prave autentifikace, v tom pripade pridej za prikaz jeste -U a zadej heslo po vyzvani.

Output bude podobny tomuto:

[ja@cz-r8lgkkh ~]$ smbclient -L localhost 
Enter ja's password: 
Domain=[INTINFRA] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.8-76.fc14]

	Sharename       Type      Comment
	---------       ----      -------
	[b]work[/b]            Disk      Work Stuff
	IPC$            IPC       IPC Service (cz-r8lgkkh)
Domain=[INTINFRA] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.8-76.fc14]

	Server               Comment
	---------            -------

	Workgroup            Master
	---------            -------

kuku.mp3

[tomas.tuma@Tonda samba]$ smbclient -L 127.0.0.1
Enter tomas.tuma’s password:
Domain=[MYGROUP] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.8-68.fc15]

Sharename       Type      Comment
---------       ----      -------
IPC$            IPC       IPC Service (Samba Server Version 3.5.8-68.fc15)
tomas.tuma      Disk      Home Directories

Domain=[MYGROUP] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.8-68.fc15]

Server               Comment
---------            -------
TONDA                Samba Server Version 3.5.8-68.fc15

Workgroup            Master
---------            -------
MYGROUP              TONDA
NYNET                FRANTA

Přiznam se že chytřejší o moc nejsem.

s mountem jsem snad trošku pokročil, jméno a heslo jsem dal do souboru jak si psal a teď narážim na
to že nevim jak napsat název win adresáře ! Prog !, Skoušel jsem i !%20Prog%20!, ale výsledek je:

[tomas.tuma@Tonda samba]$ sudo mount -t cifs //127.0.0.1/!%20Prog%20! /media/smb -o credentials=/home/tomas.tuma/mount_Fko
sudo mount -t cifs //127.0.0.1/20Prog%20! /media/smb -o credentials=/home/tomas.tuma/mount_Fko
[sudo] password for tomas.tuma:
Retrying with upper case share name
mount error(6): No such device or address
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

Tak se priznam, ze jsem ponekud ztraceny :wink:

Snazis se mountnout Windows share ze site nebo vlastni Windows partition?

Pokud ze site, prikaz musis pustit na dany stroj v siti, resp. na jeho IP, ne na svuj localhost.
Pokud partition, musis partitionu nejdriv mountnout, potom ji pridat do samba konfigurace, aby jsi partitionu nasdilel, restartnout samba server, a teprve potom ji budes moct pripojit (treba na tve virtual machiny).

Jinak VirtualBox ma funkci ‘Shared Folders’ (Sdilene adresare). VirtualBox sdili tve adresare svym hostum a ti (za predpokladu ze maji doinstalovan ‘Guest Additions’) si je muzou pripojit. V takovem pripade nemusis rozjizdet sambu, ale staci pripojit partition a uvest ji ve VirtualBoxu mezi sdilenymi adresari.

kuku.mp3

Sorry jsem úplnej začátečník.

Chci mountnout sdílený adresář (nebo klidně celý disk) z počítače s Win XP, ten funguje
jako server pro místí síť o 4 počítačích všechny Win XP, protože bych chtěl dál přejít na Linux tak jsem teď nainstaloval nový počítač s Fedorou, a chci si přidat náš síťový disk (klidně stačí 1 adresář).

Zkoušel jsem nejdřív přes nautilus Procházet síť, což nešlo.

V příručse jsem si našel, že pro připojení do Win sítě musím nainstalovat sambu. To sem udělal, další krok
bylo mount adresář, to už nešlo, ale zjistil jsem, že přes nautilus se už do win sítě dostanu, dokonce můžu měnit i soubory na serveru.

Jenže ve Virtualboxu ve Sdílených složkách není možnost Procházet síť, proto chci mountnout minimálně adresář ! Prog !.

Ok, v tom pripade posli vystup toho programu s tim, ze IP zamen za IP toho pocitace, na kterem je ten sdileny adresar, at vime co mountovat :slight_smile:

smbclient -L <ip_toho_pocitace>

nebo

smbclient -L <ip_toho_pocitace> -U <username>

Uz to vidim, ty jsi jen zkopiroval muj priklad :wink:

kuku.mp3

I prve jsem daval IP adresu serveru. Je to stale stejne:

[tomas.tuma@Tonda samba]$ smbclient -L 127.0.0.1
Enter tomas.tuma’s password:
Domain=[MYGROUP] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.8-68.fc15]

Sharename       Type      Comment
---------       ----      -------
smb             Disk      
IPC$            IPC       IPC Service (Samba Server Version 3.5.8-68.fc15)
tomas.tuma      Disk      Home Directories

Domain=[MYGROUP] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.8-68.fc15]

Server               Comment
---------            -------
TONDA                Samba Server Version 3.5.8-68.fc15

Workgroup            Master
---------            -------
MYGROUP              TONDA
NYNET                FRANTA

MYGROUP je skupina ze Samby, Tonda je PC s Fedorou 15.
NYNET je mistni sit na WIN XP a Franta je server s WIN XP.

IP adresa serveru Franta je 127.0.0.1 (neverejna, interni), adresa Tondy je 192.168.100.51 taky neverejna, mame jeste router a za tim jsou vsechny pocitace schovany ten ma verejnou IP. Pocitace jsou mezi sebou a mezi routerem propojeny pres switch.

Jeste pridam vypis ping z Tondy na Frantu:
[tomas.tuma@Tonda samba]$ ping -c 10 127.0.0.1
PING 127.0.0.1 (127.0.0.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=1 ttl=64 time=0.060 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=2 ttl=64 time=0.054 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=3 ttl=64 time=0.055 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=4 ttl=64 time=0.053 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=5 ttl=64 time=0.055 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=6 ttl=64 time=0.055 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=7 ttl=64 time=0.053 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=8 ttl=64 time=0.056 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=9 ttl=64 time=0.055 ms
64 bytes from 127.0.0.1: icmp_req=10 ttl=64 time=0.049 ms

— 127.0.0.1 ping statistics —
10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9000ms
rtt min/avg/max/mdev = 0.049/0.054/0.060/0.007 ms

IP adresa 127.0.0.1 je localhost - tvuj pocitac! Pribyl tam novy share smb.

Kazdopadne to vypada ze moc nevis co delas, takze ti nedokazu pomoct. Nevim jak jinak ti napsat aby jsi zkontroloval, co se sdili na pocitaci, ze ktereho si chces disk pripojit :frowning:

Jestli se Vam tam o to nekdo stara, zeptej se ho jakou ma ten stroj IP adresu a tu pouzij v tom prikazu misto 127.0.0.1. Pripadne, pokud to prochazis Nautilem, tak zkus zjistit IP nebo hostname z Properties (Vlastnosti).

kuku.mp3

Hele nejsem zase takovej drevak, v XP si myslim ze umim poradit, o pocitace se staram sam, IP adresa serveru Franta s WIN XP dle www.mojeip.cz je jak sem psal uz 3x 127.0.0.1. Tohodle compu s Fedorou je 192.168.100.51. Nebude spis problem ze je spatne nastavena Samba?

Zkusil jsem přejmenovat skupinu v sambě taky na NYNET jako se jmenuje win síť, v nautilusu se teď všechny počítače zobrazují v síť>procházet síť (i tonda s Fedorou), Ale teď už nejde smbclient:

[tomas.tuma@Tonda ~]$ smbclient -L 127.0.0.1
Enter tomas.tuma’s password:
Domain=[NYNET] OS=[Unix] Server=[Samba 3.5.8-68.fc15]
Server requested LANMAN password (share-level security) but ‘client lanman auth’ is disabled
tree connect failed: NT_STATUS_ACCESS_DENIED

Je vlastně nutné aby na Tondovi (Fedora 15) bežela samba, když z něho (Tondy) chci přistupovat na Win síť?
Protože v sambě mám vytvořeného uživatele se stejným jménem jako systémový, ale nemám nastavené žádné sdílení.
Nepotřebuju sdílet z Tondy nic ven, chci z něho mít jenom přístup do sítě Win, nebyl to důvod proč se to na to výpisu smbclient nezobrazovalo?

Adresa 127.0.0.1 je vzdycky adrese lokalniho pocitace http://cs.wikipedia.org/wiki/Localhost . Prikazem smbclient -L 127.0.0.1 rikas: Existuji nejake sdilene slozky na pocitaci kde prikaz spoustim? Jinak receno hledas sdilene slozky na pocitaci s Linuxem. Musis pouzit adresu toho pociatce kam se snazis dostat jinou nez 127.0.0.1.
Jeste jinak receno kazdy pocitac ma adresu 127.0.0.1 a pokud je pripojen do site pak ma jeste jednu adresu. V tvem pripade bude neco jako 192.168.100.XX.

Samba musi bezet pouze pokud chces sdilet adresari z pocitace Tonda na win siti.

OK díky za rady. Skutečně mi to na tom serveru ukazuje IP 127.0.0.1, u všech ostatních počítačů v síti funguje www.mojeip.cz dobře, divný že zrovna na tom serveru to ukazuje špatně. Zkoušel jsem ping na ostatní počítače a je o řád horší než na 127.0.0.1 takže skutečně pinguju sám na sebe.

Zjistim teda skutečnou IP a mělo by to jít, protože přes nautilus se tam dostanu.

Ještě jednou díky za trpělivost.

Hotovo, musel jsem se připojit na router abych zjistil IP adresu win počítače. Když jsem zadal správnou IP do mount
hned se povedlo.

Díky za pomoc.

Supr, jsem rad ze se povedlo. Pokud sam nechces nic sdilet, tak samba bezet nemusi.

kuku.mp3

Tak mám další problém, přeinstaloval jsem na Fedora 14, protože 15 mi moc nevyhovovala.
Rozchodil jsem všechno co potřebuju a už jsem si myslel jak jsem to zvládnul, když jsem zjistil
že po provedení příkazu mount (stejně jak jsme řešili výše) sice všechny soubory vidím, ale read-only,
nemůžu nic měnit ani ukládat. Tak tu s tim bojuju už půl dne a nic mi nenapadá. Používám příkaz

sudo mount -t cifs //192.168.100.XX/CNC /media/smb

Adresář smb před provedením příkazu mount změnim práva

sudo chmod 777 /media/smb

ale jak provedu mount je hned read-only, na straně windows se nic neměnilo a včera na Fedora 15 to běhalo v pohodě.
Adresář CNC je sdílený a je zaškrtnuto “povoleno měnit mé soubory”.

Díky za radu.

Tak jsem udělal malý pokrok, jako root můžu zapisovat. Takže problém je s právama uživatele.

Pokoušel jsem se změnit vlastníka adresáře media/smb na skupinu users, který jsem členem:

chgrp users /media/smb

pokud je umount tak to jde, ale jak mountnu adresář CNC tak se dá vlastník zase na root a ostatním jenom přístup k souborům a zároveň při mountnutym adresáři CNC se nedají měnit práva ani vlastníci, ani když jsem přihlášen na root.

Neporadí někdo?

tak zatim jsem to vybojoval provizorně:

sudo mount -t cifs //192.168.100.XX/CNC /media/smb -o uid=jmeno_uzivatele

uvedený uživatel získá práva vlastníka.

Optimálně bych to chtěl udělat, aby měli právo zapisovat všichni uživatelé ze skupiny users,
na to zatím ale nemůžu přijít.