Mmcli nenajde modem

Dobrý den,
mám problém s rozpoznáním modemu.
Fedora běží ve VirtualBoxu na stroji s Windows 10 Pro.
USB je nasměrován do Fedory a systém jej vidí jako usb zařízení.

[root@fc-arena applicadmin]# ll /dev/serial/by-id/
celkem 0
lrwxrwxrwx 1 root root 13 25. úno 13.51 usb-HUAWEI_HUAWEI_Mobile-if00-port0 -> ../../ttyUSB0
lrwxrwxrwx 1 root root 13 25. úno 13.51 usb-HUAWEI_HUAWEI_Mobile-if02-port0 -> ../../ttyUSB1
lrwxrwxrwx 1 root root 13 25. úno 13.51 usb-HUAWEI_HUAWEI_Mobile-if03-port0 -> ../../ttyUSB2
[root@fc-arena applicadmin]# lsusb
Bus 001 Device 002: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. Modem/Networkcard
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 002: ID 80ee:0021 VirtualBox USB Tablet
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
[root@fc-arena applicadmin]# mmcli -S
successfully requested to scan devices
[root@fc-arena applicadmin]# mmcli -L
No modems were found

Ten modem tam je jenom na odesílání SMSek, žádné datové připojení.

Je tomu jiz davno, nicmene modemy po nabootovani byvaly ve stavu mass storage aby si z nej windows mohly stahnout a nainstalovat driver. Driver pak ve woknech modem prepinal na funkci modem. V linuxu na to existovala utilita, nevim jak se jmenovala. Podivej se tedy spis do vystupu dmesg co se tam pise po pripojeni zarizeni, podle me by to melo vytvorit nejake ttyACM ci tak neco, pokud ne zkus pohledat to prepinani modemu. No a o tom co dela to presmerovani USB skrz wokenice tezko rict co to tam vlastne prezentuje.

Ta přepínací utilitka se jmenuje usb_modeswitch https://linux.die.net/man/1/usb_modeswitch a ta tam je, problém je v tom, že to nerozpozná jako modem. Jinak ten modem systém vidí, viz předchozí post, je v lsusb i jsou vidět jeho 3 sériové porty.
No, už jsem to vyřešil jinak, místo virtuálu jsem vedle serveru nacvakl na lištu Raspíčko, strčil so něj modem a patřičný software překompiloval pro ARM.
A je vymalováno.

Takže nevyřešeno, ale obejito. (workaround)