mintMenu ve Fedoře

Napsal jsem na svých stránkách postup jak rozchodit mě se velmi líbící mintMenu ve Fedoře. Slouží to spíše jako poznámka, až to budu rozcházet zase někdy příště, ale možná se to bude někomu líbit, tak to přepíšu i tady, kde to může oslovit více lidí. Pokud někdo neví, jak mintMenu vypadá, nechť se podívá na následující obrázek, jak může vypadat

http://vain.cz/blog/obrazky/2009/06/mintMenu-Fedora-small.png

Napřed si obstaráme archív s mintMenu, ten je ke stažení ze stránek Linux Mintu, přesněji zde http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintmenu/. V době psaní je nejaktuálnější verze 4.7.8, takže stáhneme tgz archív mintmenu_4.7.8.tar.gz

wget [http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintmenu/mintmenu_4.7.8.tar.gz](http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintmenu/mintmenu_4.7.8.tar.gz)

Pokud je již novější verze, bude možná nutné přepsat číslo 4.7.8 na aktuální.

MintMenu máme stažené, dořešíme si závislosti, respektive závislost, je nutné mít nainstalovaný balíček gnome-python2-gnomedesktop, takže

su -c 'yum -y install gnome-python2-gnomedesktop'

Nyní si rozbalíme archív s mintMenu (x.x.x nahraďte číslem verze mintMenu)

tar xvzf mintmenu_x.x.x.tar.gz

Přejdeme do archívu

cd mintmenu-x.x.x/

Ve složce se nacházejí další dvě podsložky, debian a usr. Složka debian nás nezajímá, důležitější je složka usr a její obsah, ten potřebujeme nakopírovat do složky /usr na našem počítači, tedy s právy roota, ale napřed je nutné zasáhnout do zdrojových kódů (python), jelikož mintMenu je dělané na míru Linux Mintu, takže nepočítá s PackageKitem, ale Synapticem apod…

První soubor k editaci bude system_management.py, takže

gedit /usr/lib/linuxmint/mintMenu/plugins/system_management.py

Najdeme si řádky 100 až 110, vypadají takto (budeme editovat tučný text)

Button1 = easyButton( "[b]/usr/lib/linuxmint/mintSystem/icon.png[/b]", self.iconsize, [_("Software manager" )], -1, -1 )
Button1.connect( "clicked", self.ButtonClicked, "[b]mintinstall[/b]" )
Button1.show()
self.systemBtnHolder.pack_start( Button1, False, False )
self.mintMenuWin.setTooltip( Button1, _("Browse and install available software" ) )
 
Button2 = easyButton( "[b]synaptic[/b]", self.iconsize, [_("Package manager" )], -1, -1 )
Button2.connect( "clicked", self.ButtonClicked, "[b]gksu /usr/sbin/synaptic[/b]" )
Button2.show()
self.systemBtnHolder.pack_start( Button2, False, False )
self.mintMenuWin.setTooltip( Button2, _("Install, remove and upgrade software packages" ) )

Tučný text v prvním řádku udává cestu k ikonce, která bude použita pro správce balíčků, u mě například /usr/share/icons/gnome-brave/scalable/apps/system-software-install.svg, záleží na Vás, kterou ikonku si zvolíte vy, já mám ikonku ze setu GNOME-colors

Druhý řádek, obsahuje tučně mintinstall, to značí, jaká aplikace se spustí při kliku na tuto ikonku, my ve Fedoře mintinstall samozřejmě nemáme, takže přepíšeme na gpk-application (musí zůstat v uvozovkách).

Další řádek s tučným textem je synaptic, opět udává cestu k ikonce, tentokrát pro software na aktualizaci systému/balíčků. Změnte na cestu k ikonce kterou si zvolíte, u mě například /usr/share/icons/gnome-brave/scalable/apps/system-software-update.svg.

A poslední řádek s tučným textem obsahuje gksu /usr/sbin/synaptic, ten přepíšeme na gpk-update-viewer, podotýkám, že opět musí zůstat v uvozovkách.

Tak, tímto jsme vyřešili aplikace pro správu balíčků, ještě ale v tomto souboru upravíme řádek 119, obsahující

Button4.connect( "clicked", self.ButtonClicked, "[b]x-terminal-emulator[/b]" )

Přepíšeme x-terminal-emulator na gnome-terminal, výsledek by měl vypadat nějak takto

Button4.connect( "clicked", self.ButtonClicked, "gnome-terminal" )

V tomto souboru vše, uložíme. Dalším (posledním) editovaným souborem bude ještě /usr/lib/linuxmint/mintMenu/plugins/places.py, takže

gedit /usr/lib/linuxmint/mintMenu/plugins/places.py

Najedeme na řádek 123 obsahující

desktopDir = home + "[b]/Desktop[/b]"

Přepíšeme /Desktop na /Plocha, výsldek tedy takovýto

desktopDir = home + "[b]/Plocha[/b]"

Toď vše, uložíme.

Nyní naše snažení “nainstalujeme” příkazem

su -c 'cp -r usr/ /'

Nyní je mintMenu připravené k použití, klikneme pravým tlačítkem někde na volné místo na panelu a dáme Přidat na panel…, z nabídky vybereme mintMenu. Blahopřeji, hotovo, nyní máte na panelu mintMenu a můžete si obsah oblíbených upravit dle svého. Kdyby se vyskytl v zprovozňování nějaký problém, můžete mě kontaktovat, popřípadě napsat přímo tady do fóra.

Užívejte si tohoto skvělého hlavního menu! =)