Dobrý den,
můžete mne prosím nasměrovat na odkaz týkající se problematiky přechodu z Fedory na CentOS? Případně poskytnout nějaké vlastní postřehy, na co by si člověk měl dát pozor?
A migrovat se bude co? Desktop, server, nějaký specializovaný HW/SW? Jediné na co je potřeba si dát pozor je verze balíků, případně na to, že některé nejsou RHELem (ehm, CentOSem) podporovány.
Servery (v současnosti ořezané F16 bez desktopu, případně úplně bez xorg.) a posléze i desktopy (různé verze F12-F16). Zajímají mne konkrétní problémy (Grub2 - migrace zpět na grub1 ?), systemctl (migrace zpět na init5 ? ), NetworkManager ( no coment), Plymouth (zažraný do initram, fuj) atp.
Na server je CentOS určitě dobrá volba. Co se týče desktopů tak je to trošku otázka no.
Spíše záleží jaké prostředí chcete na desktopu provozovat, jaké programy, jaký HW.
Osobně bych na desktopu spíše Fedoru, ale jestli Vám jde o “sjednocení” tak všude CentOS není špatný nápad (délka podpory).
Na desktopu bych zkusil LiveUSB (kontrola zda jede vše) a potom koukl na wiki centOSu na http://wiki.centos.org/AdditionalResources/Repositories jaké jsou další repa a co v nich je. Takže na desktopu spíš záleží co tam běží.
Na server bych neváhal s CentOSem (co běží tam?).
Ty desktopy nespěchají, tam, kde je třeba F12 tak může zůstat dalších deset let. Některé desktopy potřebují občasné aktualizace, takže tam bude třeba migrovat. Bude také zapotřebí zvolit spolehlivější systém pro nové desktopy. Bohužel se ukázalo, že Fedora byla hodně špatná volba, ale kdo to měl tušit - v době, kdy skončil Redhat a vyšla FC1? Zvlášť když byly snahy některá vydání Fedory spravovat delší dobu (výborná FC3).
Co myslíte tím “co běží tam”? Já bych dnes také neváhal s Centosem. Jenže ty servery běží dvacet let, jen se upgradují a občas se vymění železo. V době, kdy RedHat skončil, žádný CentOS nebyl. Když to budu přehazovat, tak si mohu dovolit tak půl hodiny výpadek, maximálně. Žádný čas na experimenty. Proto se ptám, na co je třeba dát si bacha při F16–>Centos.
Hmm, neaktualizované stroje, yummy!
“Když to budu přehazovat, tak si mohu dovolit tak půl hodiny výpadek, maximálně.” - předpokládám, že budeš mít předem připravený systém s CentOSem, kam v době výpadku jen sesynchronizuješ proměnlivá data. S tím se do půl hodiny vlezeš i s prstem v nose
Při přesunu systému musíš vědět, co jsi kde měnil oproti standardní konfiguraci z balíčku (popřemýšlej nad nějakým CM). Máš vlastní úpravy v grubu? Pak ano, musí být i na novém stroji. Máš úpravy ve spouštěcích skriptech systemd? Pak ano, musí být i na novém stroji. Nic jsi neměnil? Pak bude opět pravděpodobně stačit std. konfigurace z balíku. Nějaký obecný návod na co si dát pozor imho neexistuje, protože co systém, to vlastní konfigurace a jen Ty musíš vědět, co chceš/potřebuješ změnit.
Jestli tomu rozumim, nejedna se o zadny prechod, ale proste reinstalaci z Fedoroy na CentOS. Cely system tak budes muset vicemene nainstalovat znovu. Vyhodou by mohlo byt pouze to, pokud mas nekde Fedoru z jejiz verze vychazi dana verze CentOS (z hlavy nevim). Pak by ti mohli zustat i konfiguraky, jinak to proste budes muset projit a ujistit se ze konfigurace funguji i na starsi verzich (protoze CentOS ma v zasade vsechny baliky starsi). Zmeny systemd -> init te nemusi trapit, je to jen jiny mechanismus spousteni sluzeb a pokud si pouzival stare verze Fedory tak vis jak s init zachazet. Zadny mechanismu downgradu ale v tomto pripade fungovat nebude. Proste cista instalace a rucne vyzobat co bylo v puvodnich instalacich. Pokud si nemuzes dovolit vypadek, pak samozrejme musis mit vsechno pripravene predem a vyzkousene ve virtualu.