Memtest se seká

Zdravím!
Pořídil jsem domů novější železo - https://www.stilcomp.cz/pocitace/vykonny-pocitac-hp-elitedesk-800-g1-tower-intel-core-i5-4590-33-ghz-4-gb-ram-500-gb-hdd-dvd-rw-windows-10-professional , ovšem s pamětí, rozšířenou na 16GB.
Vložil instalační flashku s F32 a spustil z ní rutinně utilitku memtest.
Ten mi naprášil, že ve slotu 0 je nějaká noname paměť (1333MHz) a druhá Hynix (1600MHz). Pokud si vzpomínám, tak rada vždy zněla - stejné paměti! Ale možná už je to dneska fuk.
Co je mi ale opravdu divné, že memtest se sekne hned na začátku prvního procesu na jakýchsi 35%, zhruba po třech vteřinách od spuštění!
Nic, než vypnutí natvrdo se s ním pak už dělat nedá.
Comp má vlastní utility, krom jiného i memory test, HP (musí se vychytat neskutečně krátký okamžik, kdy se dá zmáčknout kláv. Esc - já si start compu musel natočit telefonem, a pak si to pauznout, abych vůbec zjistil, co se tam vlastně píše - GRRRR), ale ten samozřejmě prohlásil, že paměti jsou v pořádku. Bodejť ne!
Tomu ale nevěřím ani Dobrý den. Zvlášť, když widle, které tam jaksi nativně jsou, nabíhají pomalejc, než F30 v mém dvanáct let stařičkém compu. A pak pracují podobně svižně, zkrátka pohřeb.
Podle mého ty paměti pracují jako by tam bylo max tak 4GB, a to kdoví jestli.

Pravdu má ten implemetovaný memtest anebo ten co je součást F32?
Mám prudit prodejce nebo je všechno v pořádku?
Bohužel jiné DDR3 doma na vyzkoušení nemám :slightly_frowning_face:

Asi bych spíš věřil výrobci. memtest86+ je software, který se dlouhodobě nevyvíjí (neměl vydání už 7 let!). Momentálně nefunguje na UEFI systémech, jenom v legacy modu.
Ve Fedoře se teď řeší, jak jej nahradit něčím spolehlivějším, ale nic moc není k dispozici.

Děkuji Ti velmi zdvořile, milý Jiří!
On je u té mašinky v velkou pravděpodobností problém v řadiči. Proto byly osazeny paměti 8GB jen ve slotech DIM3 a DIMM4, což prý není nijak šťastné řešení, poněvadž je každá z jiného kanálu (A a B) a to rychlosti rozhodně neprospívá. Když jsem chtěl použít některý ze slotů DIMM1 či DIMM2 mašina jen zapípala a jedno velké NIC.
Takže jsem rozhodnutý comp (je použitý - všichni ví, že jsem chudý jak kostelní myš a navíc kolenovrt) poslat ho zpět do obchodu a chtít takový comp, co je sice stejně starší, jetý, ale v pořádku.
Takže MemTest86+ přese všecko pomohl! Tobě ještě jednou díky!
Ať se daří!
Pep

Ty testy RAM v ramci BIOSu jsou jen takove jako testy, memtest bych uplne do kose nehazel ono na tom neni moc co skazit. To ze nestartuje v UEFI rezimu neni tak uplne chyba memtestu ze… jednoduchy test je, proste v kompu nechat jen jeden DIMM, pokud kazdy zvlast jde ale dohromady ne, je to proste nevhodna kombinace (coz v tomto pripade je uz od oka).

Comp jsem poslal jako reklamaci, přišel jiný. Ten má paměti shodné. Nicméně MemTest u toho druhého compu se taky kouše na 30% čehosi, hned asi po minutě a půl.

Tak si říkám, že je ta mašinka a paměti na ten nevyvíjející se MemTest dohromady asi už moc rychlé.

OT:
Mimochodem - v tom novém (no, novém - přesněji řečeno novějším) compu jede ta Tv karta, co jsi mi, milý Covexi, doporučil - Hauppauge WinTV-quadHD - jak z praku. HD se holt musí dopočítat a když není výpočetní výkon, tak jsou kostičky a pak se to zkrátka zadře.