mazání dns

proč mi fedora 10 neustále maže dns, gedit resolv.conf taky nevydrží takže to musí něco přepisovat a správné hodnoty jsou v resolv.conf.bak

Nepřepisuje ti to NetworkManager?

F10 ve vychozi konfiguraci nastavuje sit automaticky pres sluzbu NetworkManager. Pokud si chces nsstavit sit staticky, pak tuto sluzbu vypni, zapni sluzbu Network a nastav sit rucne, bude editaci konfiguracnich souboru nebo nastrojem system-config-network.

V network Manageru se da nastavit DHCP adresses only. Muzes si pak nastavit DNS servery jak ti to vyhovuje.

Pravym na NM applet->edit connection->Edit na xpojeni ktere pouzivas->IPv4 Settings->Tady si muzes zmenit metedu co si jak vezmes z DHCP.

díky za rady, budu to moct vyzkoušet až v pátek protože počítač je rodičů
ale vypadá to že tady by mohla být ta chyba.
Takže ve službách vypnu network manager,zapnu network,všechno znovu nastavím ručně
a budu modlit aby to restartu zůstalo zapsané.
To že se nedostanu do IPv4 settings je tím že není zapnutá službu network?

No na to aby ti bezel applet tak musis mit pustenou sluzbu NetworkManager. Tam pak muzes menit vse co chces. Muzes tam i nastavit staticke priojeni pro danou sit. Je to akorat o tom jestli mas radsi graficka klikatka nebo prikazovou radku. Akorat u NM bych to radsi moc nekombinoval. Muze se pak zacit chovat divne.

Priznavam, ze muj postup muze byt trochu nesikovny, nicmene vychazi ze zkusenosti, ze NM ma stale se statickymi IP obcas problemy. Ovsem mozna, ze uz se veci maji lepe.

Tak jak jsem předpokládal, všechno opět selhalo.Buď bylo všechno zpátky,
nebo síť nešla vůbec spustit.A tu mě přepadla spásná myšlénka :wink:
v network-scripts do ifcfg-eth0 jsem napsal obě dvě dns a ono to fungovalo.
Doufám že tohle někomu ušetří hodiny otravování a mlácení klávesnicí o stůl.

Co přesně jsi tam napsal,prosím. mám stejný problém-po 5ti letech jsem instaloval lin a chtěl jsem vyzkoušet F11.
Tehdy to byl mandrake a nedělal mi problém jako oknaři. Zalíbil se mi f11 ale už dva dny tady mlátím hlavou o stůl a nemůžu zafixovat DNSka. děkuji.

Pokud mas DNS z DHCP v /etc/resolv.conf tak si do ifcfg-eth0 pripis

DNS1=<ip_dns>
DNS2=<ip_dns>

a tamtez zmen
BOOPROTO=dhcp
na
BOOTPROTO=none

DHCP jsem zrušil - měl jsem v xp ftp a nastavenu pevnou ip kvůli natu v modemu.

Ve fedorě jsem sice nastavil pevnou ip,masku a bránu,ale nejdou nastavit DNSka ,vždy musím v systém-nástroje zadat DNS ,uložit a pak se dostanu na internet./do restartu nebo vypnutí pc/ Kdysi v mandrivě šlo jednoduše-natavil a šlo to.Linux jsem použil naposled před 5-6lety a fedoru mám poprvé -na vyzkoušení.
nastavení musím tuším zapsat do ifcfg-eth0, ale použitím “primaryDNS=” apod nefunguje.Takže stačí napsat uvecené DNS1=? Ještě bych potřeboval nějaký odkaz na práci v telnetu? /příkazy a co dělají /-jako dělám v dose,nebo příkazovém řádku. Děkuji

Ano staci zapsat DNS1= a DNS2=
Zde na webu mame myslim velice dobrou prirucku, ktera ma take kapitolu zaklady prikazove radky
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:prompt
Muzes zkusit taky http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:diagnostika atd.

MMCH: Telnet je neco jineho nez konzole.

díky za upozornění- po přečtení několika diskusí jsem si asi zaměnil tyto dva pojmy.