Mate Desktop Environment

Zdravím, nevíte někdo, kde roste Mate Desktop Environment pro Fedoru 16 (funkční binární rpm balíček)?
Po opětovném zkoušení Gnome 3 jsem zjistil, že Gnome Shell je sice efektní, ale špatně navržený a nedodělaný xindl.

Nic takoveho neni, ale mas moznost ho zkompilovat a zabalit. Treba pri te praci prijdes na to ze Gnome3 zase takovy xindl neni.

Nedovedu nebýt jedovatý: opravdu si člověk musí do Fedory kompilovat vlastní balíčky, aby se dala používat? Povedená distribuce, opravdu!
Zatím jsem si kompiloval rpm balíčky jen z vlastních programů a ze specialit které potřebuji k práci. Že se dožiju toho, že si budu muset na RedHatím systému dodělávat prostředí, to jsem před sedmnácti lety, když jsem s ním začínal, opravdu netušil. Asi vytáhnu z šuplíku fvwm.
Gnome Shell je prostředí pro tablety, na desktop se to nikdy nemělo dostat. Howgh.

Priprav balik do build systemu Fedory. Je to vzdy otazka nabidky a poptavky. Pokud neni zadny spravce, ktery by to delal, balik ve Fedore nebude, protoze sam se neudela.

Prvotní dotaz jsem tedy ještě chápal, ale onu jedovatost nechápu. Je spousta prostředí, které onen “RedHatí” systém nemá a jen tak namátkou mě napadá Trinity (KDE3.5) a tedy jak říká covex, nabídka/poptávka. Buď si počkej, až se toho nějaký správce chytne, nebo se toho chytni sám, ale samo se to neudělá.

Zajímavé, že Mint s tím nemá problém a to mu za zadní částí nestojí RedHat. Opravdu nehodlám spravovat balíčky s desktopovým prostředím pro Fedoru. To je úlet. Ne poptávka/nabídka. Dělal jsem si kdysi balíčky s mpqc, protože jsem chápal, že na Fedoře moc lidí kvantové výpočty nedělá - dnes je v distribuci. Dělal jsem si balíček pro vi editor, jednu jeho verzi, která mi sedí v ruce lépe než vim. Dnes je v distribuci. A další. Ale dělat balíčky pro Gnome forky? To myslíte vážně? To není otázka žádné poptávky, na fórech brečí tisíce uživatelů Gnome, to je otázka firemní politiky RH. Já na počítačích pracuji, nejsem zvědavý na oversized ikony a grafické efekty desktopu. Idiotická rozhodnutí lidí z Gnome a to, že je akceptují tvůrci distribucí mne stojí čas. Už jen tím, že musím shánět, čím bych ten xindl nahradil.
Doslova mne fascinuje naprostý nedostatek demokracie v linuxovém světě. Daleko horší než v reálném světě, kde člověk může aspoň jít k volbám nebo kontaktovat svého senátora. Tady se člověk akorát tak může vyblejvat na diskusních fórech. Lidé z Gnome jsou dokonale isolováni od uživatelů, kontaktovat je není možné. Chápu lidi od Fedory, že si z volby Unity/Gnome 3 vybrali to druhé, ale měli na Gnome přitlačit. Jsem zvědavý, jak budou v komerční svéře koukat, až to dají do RHELu.

Je to právě Red Hat, který tlačí GNOME 3, a většina jeho designérů a vývojářů pracuje pro Red Hat. Proto je jaksi naivní předpokládat, že by balíčkovali GNOME 2 a navzájem si konkurovali. Nicméně jak říká covex a vain, ve Fedoře má každý dveře otevřené a může si GNOME 2 ubalit.

Mimochodem mně naprostý nedostatek demokracie v linuxovém světě nepřekvapuje. Open source totiž není o demokracii, ale o meritokracii. Pokud chceš do něčeho kecat a ovlivňovat vývoj, musíš přiložit ruku k dílu. Velmi jednoduchý princip.

P.S. Myslím, že brečet nad tím, že ve Fedoře není vhodné prostředí, je trošku přehnané. Xfce má ve Fedoře velmi dobrou podporu. Na výběr je celá řada dalších - Fluxbox,…, nebo awesome, které používá celá řada lidí v Red Hatu, i když myslím není součástí oficiálních repozitářů.