Mala diskuse na teme = Zakaz proprietarnich modulu v jadre

Ahoj,
před nějakým časem jsem narazil na blog http://www.abclinuxu.cz/blog/Robert/2007/1/19/165880. Jedná se v něm o zákazu proprietárních modulů v jádře. Doporučuji přečíst.
Teď ale o co mi jde. Na konci je Linusova věta:

“Takže si to nejdřív začleňte do stromů v Ubuntu, (Open)SuSE, RHEL a Fedoře. Tohle nebude situace, kdy by se můj strom využil jako způsob, jak to dostat do ostatních stromů. Tady jde o něco, při čem bude ten podnět muset přijít odjinud.”

Nejdříve jsem se tomu zasmál, proč by Red Hat zakazoval prop. moduly, to by byl sám proti sobě (podpora hw). Pak mi ale došlo, že fedora je poměrně dost proti uzavřeným formátúm (Mp3, atd. http://fedoraproject.org/wiki/ForbiddenItems). Např. pokud nebudou pro nové grafické karty open ovladače, ale pouze proprietární, nedostanou se na CD(DVD). A to je velice nebezpečné pro rozvoj Fedory…

Tak mě zajímájí vaše názory na toto téma. Díky za účast, Mira.

Linusuv postoj naprosto sdilim a ac se bohuzel do instalacek FC5 dostala jakasi uprava ktera znemoznovala do kernelu narhat moduly nvidia tak i kdyz jsou tam jiste tendence k tomuto kroku, bez toho aby to bylo v oficialnim kernelu to nikdo neprosadi. Duvod proc Linus tohle napsal je jasny: Jemu to muze byt jedno, ale ten kdo bude celit naporu uzivatelu kterym prestanou fungovat v podstate vsechny mid-high end graficke karty jsou prave distribuce. Z tohoto duvodu pokud si to oni (distribuce) vemou na triko a prosadej to (coz je podle me nerealne!) tak on to do main stromu zacleni. Rekl bych ze problem s mp3 a DVD je daleko vetsi nez s proprietarnimi moduly. Ohledne mp3 je totiz jasne, ze se jedna o licencovanou technologii a ma jasne hranice. Nikdo vsak zatim nedokazal ze proprietarni moduly vkladane do kernelu porusuji GPL. Velmi rozsahla diskuse na tohle tema byla tusim i na rootu.