Mainboard ASUS nebo JINÝ?

Ahoj, mohl by nám někdo poradit? Zatím nemáme zkušenosti s instalací linuxu, jen jej trochu používáme na webhostingu. Potřebovali bychom teď vlastní malý internetový LAMP server s Fedorou Core 5 a nechceme špatně koupit základní desku, protože tolik peněz zas nemáme.
Deska by měla podporovat alespoň
4 GB DDR2 667/příp.533MHz ECC RAM,
3 x SATA300 HDD 250-500GB (RAID bychom i oželeli),
Intel Pentium D945 3,4 GHz nebo jiný D9xx,
a celé by to mělo běžet nejlépe na 64 bitech.

Našli jsme za necelých 9 tisíc desku ASUS P5MT-S, která by měla údajně podporovat FC3/4.
Máte prosím někdo s touto deskou zkušenosti i pod FC 5?
Je plně podporovaná nebo něco neběží (RAID, senzory, síťovky…)?
Je něco třeba pozměnit, přenastavit?
lscpi?
Víte o nějaké lepší desce?
Nebo poradíte někdo nějakou lepší (třeba i trochu dražší, intelovskou, výkonnější, …), konfiguraci, která šlape ale bez problémů?

Díky moc všem, kteří nám jakkoliv poradí! Čím víc rad, tím líp.

Dovolil bych si tento kus HW oznacit mezi uzivateli desktopove FC za ne prilis bezny, takze se obavam moc lidi neporadi. Samozrejme vam nikterak nechci prehnane radit, neznam vas zamer s timto zelezem, ale neni to trochu zbytecne drahy nadobi? Za tuhle cenu se da koupit starsi server nebo za dvojnasobek HP ProLiant nejake nizsi rady.


AD. COVEX - PROČ TAKOVÝ SERVER

  1. STARŠÍ SERVER
  • Do něj bych nešel, protože se to nakonec může dost prodražit.
  • Není v záruce. Kdoví co všechno je tam napůl spálenýho a může třeba už druhý den odejít.
  • Je brzy očekávatelná nějaká porucha, takže bych přišel o data (neakceptovatelné) nervy, čas a naprdnul bych uživatele.
  1. ZNAČKOVÝ SERVER
  • Kdybych někdy musel dovnitř, a to bych musel, přišel bych o záruku.
  • Kdybych to nechal na servisu prodejce a chtěl tam něco přidat, vyměnit nebo opravit poruchu, tak by výpadek serveru mohl být třeba i týden (neakceptovatelné), ještě bych platil technika a ještě by mohlo dojít k úniku dat ze serveru.
  • Dodání by bylo možná i za víc než měsíc (obzvláště při vlastní konfiguraci).
  • Instalace Linuxu některými prodejci bude asi taky možná experiment jako u mě, protože jak jsem se poptal u pár prodejců, tak si rozhodně nebyly jistí, jestli ta a ta deska nebo komponent vůbec podporuje Linux natož konkrétně třeba Fedoru nebo konkrétně tu a tu verzi nebo kompletně/částečně.
  • Kdybych si na to nainstaloval Linux sám, mohli by říkat, že hardware nejede kvůli mému operačnímu systému.
  • Kdyby mi Linux nainstaloval prodejce (asi tak za 10.000), tak by nejspíš chtěl nainstalovat nějakou (možná) zaručenou komerční verzi (asi tak za dalších 10.000).
  • Prodejce by mi nainstaloval nějakou svojí konfiguraci jádra i LAMPu, takže bych stejně brzy musel překládat jádro (a to se stejně chci naučit).
  1. VLASTNÍ SERVER
  • Kdyby se mi to podařilo dát dohromady a nainstalovat s FC5, vyšlo by to asi tak na 45-50 tis. a byla by to myslím docela výkonná sestava, i na nějaký čas do budoucna.
  • Mohl bych to mít i dříve než za měsíc.
  • Věděl bych přesně, co v tom mám za hw a klidně do toho i “hrábnout” bez porušení záruky.
  • Za ten měsíc bych už měl nějaké vlastní zkušenosti z ovládání linuxu, instalace, konfigurace a překladu jádra a zároveň bych mohl dělat už i na datech.
  • Jiné výhody viz výš, atd.

VŠEOBECNĚ K LINUXU A KE MNĚ A CO MI VADÍ

Můžu říct, že i když neumím instalovat Linux a v systému nemám nějakou praxi, umím ale docela dobře programovat v PHP4+MySQL pod Linuxem, už jsem udělal i celkem dobrý internetový obchod a musel jsem se vejít do úzkých pravidel pronajatého webhostingu. V podstatě si s PHPkem můžu naprogramovat vše co mi nabízí i když třeba musím občas mrknout do manuálu ;). Nejsem tedy typ člověka, který si chce Linux “zkusit”, hodit tam nějakou hru, zahrát si a když to nebude fungovat tak zas nainstalovat widle nebo zas něco jinýho. Chci se tenhle systém pořádně naučit a seriózně a bezpečně ho “provozovat”.

Nyní, když jsem náhle dostal možnost dělat na vlastním železe umístěném v serverhousingu a uskutečnit tak svoje myslím dost velký ale reálný plány (tedy ještě ad. Covex - není to “zbytečně drahý nádobí” - jde mi o kvalitu); nyní když mám konečně šanci pracovat na Linuxu jak jsem vždycky chtěl a neměl jsem na to prachy (protože jsem kvůli jistotě kompatibility a práce dával to málo raději do widlí), tak i teď po tolika letech, co tu Linux je, musím říct, že ani člověk který Linux opravdu chce, tak ani ten nenajde pořádně strukturované a kompletní nebo ucelené informace o tom, který hardware je stoprocentně (nebo jak moc) podporován tou a tou verzí té a té distribuce nebo kernelu. Místo toho (a hledám skoro 2 týdny) všude nacházím v podstatě jen nekompletní útržky informací, někdy dokonce i úplně nesmyslné bláboly, keci pětkrát zkopírované z jiných fór a webů, někdy si odporují. Jen málokdy nějaký zasvěcenec poradí úplně a dobře (a to je asi jen pár lidí, kteří pracují v těch serverhousingových centrech). Tomu říkáte silná a jednotná linuxová komunita? Copak nikdo není schopen udělat web, kde bude konkrétní produkt (a ne třeba jen 5-10 produktů jako někde), a u něj informace o instalaci podle distribucí, verzí, v. kernelů, kompletní konfigurace instalovaného hardware atd.? Copak tohle nejsou schopni udělat ani ti (A K TĚM TO HLAVNĚ SMĚŘUJI), co se rozhodnou vyplivnout na světlo bóží další novou distribuci k těm několika stovkám již existujících, ti, jejichž distribuci si na dývýdýčku koupíte třeba i s knížkou za litr. Ptám se proč? To nemají tolik slušnosti a úcty k člověku a i spotřebiteli. To si chtějí jen nahrabat na vydávaných knížkách (které když porovnáte tak je tam mnohdy opisované také to samé), bannerech na diskusních fórech a na distribucích podporujících kompletní sestavy velkých hardwarových firem. Zdá se mi, že Linux či spíše linuxové distribuce už o svobodě moc nejsou. Ono je to totiž pohodlnější vydělávat takto nenápadně a odhodit odpovědnost (na diskusní fóra, na “otevřenou komunitní podporu”). Na jednu stranu se “tvůrci distribucí” snaží, aby nejlépe všichni vyhodili wokna z vokna a nainstalovali Linux, ale přitom zájemce odradí už při tom prvním nejzákladnějším kroku jako je kompatibilita hardware a svým přístupem. Nejde o to, že Linux nepodporuje tolik hardwaru jako wokna (a to bezpochyby tak je - všechno co jsem píchnul do XPéček mi bez problémů fachčí), ALE jde o to, že nedávají kvalitní informace o tom, jak je co podporováno. Místo toho, abyste takové informace poskytli, raději nejspíš podle šablonky vytváříte jedno fórum za druhým, aby se každý nováček jen dozvěděl, že je lama a looser a kdovícoještě a ještě mnohdy od těch, kterým linux neběží taky na 100 % a chladí si tak žáhu na druhých nebo záměrně dávají špatné informace (což jsem už taky viděl).

“kdo je tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci”. Nejspíš bych si měl koupit a vyzkoušet jednu dvě tři základní desky s paměťma a procesorem a když to hold na týhle distribuci nepojede tak to vyhodit nebo dát do bazaru nebo na to hodit widle.

Myslel jsem si, že když si chci nainstalovat distribuci “SERVER - Fedora”, tak najdu kompletní pomoc pro SERVER FEDORA alespoň třeba tady na Fedoře.cz, Fedora.com

Jde mi jen o to najít pos… výkonnou serverovou desku kolem 10-12 tis. (a k tomu základní komponenty),
které budou BEZPROBLÉMOVĚ SEVŠÍMVŠUDY FUNKČNÍ VE FEDORA CORE 5!

Trochu jsem se rozepsal, sorry lidi… :wink:
fedodido

Asi jsi neuvědomil, že všechno, co se nachází na tomto serveru vzniklo ve volném čase lidí, kteří sem přispívají. Například já mám na svědomí příručku, ze které kromě dobrého pocitu nemám nic (nevím, jak jsi přišel na ty milióny za knihy o Linuxu). Taky jsem nikdy žádnému nováčkovi nenapsal RTFM následované třemi vykřičníky - sám se považuju za poloviční lamu.
Dále jsi si pravděpodobně neuvědomil, že to, že se Ti zde někdo snažil pomoci, je jenom jeho dobrá vůle nikoliv povinnost. Je mi hrozně líto, že se Ti neozval nikdo z pěti lidí v ČR, kteří by na této desce mohli teoreticky potencionálně provozovat Fedoru - ale to je život. Nevím, proč nám všem tady kvůli tomu nadáváš a nezeptáš se přímo ASUSu - opravdu nechápu, co jsi těch čtrnáct dní dělal…
Sečteno a podtrženo - postav si co chceš, hoď si na to Windos a pak můžeš nadávat pouze sobě a Billovi.

S pozdravem,

Macky

no ja neviem, ja som z toho elaboratu taky nejaky rozcarovany …
chapem co chces a snazim sa pochopit aj to ze ta zerie to ze nevies najst odpoved na tvoju otazku …

najviac ma ale asi stve to, ze mi tento tvoj prispevok berie chut do prace s linuxom.

vies aj mne skutocne vadi sposta veci na linuxe, a viem co to je ked nieco mi nejde a neviem preco, ked na forach pisu ako to kazdemu ide ale mne nie aj ked to nastavim presne ako pisu. ale ked to potom ide … :slight_smile:

este mi neda, ked ti setko tak ide na widlach preco si nedas na server tie ?

ale k tovojej otazke, ako pisal covex, kto nema taky hw asi ti neporadi. (presne si nanapisal co tam bude bezat, aka sa predpoklada zataz www atd.)

  1. RAID ak pouzijes software raid tak to pojde. mirroruju sa particie

  2. sietovky - podla cipu. ak kernel ju podporuje myslim ze pojde. ja mam 1gb realtek ide ok
    scrdeiption: Ethernet interface
    product: RTL-8169 Gigabit Ethernet
    vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.

  3. senzory - s tym je vacsinou problem, niektory udaj proste nesedi …
    konkretne u mna
    +12V: +3.40 V (min = +10.82 V, max = +13.19 V) ALARM
    +3.3V: +3.28 V (min = +3.14 V, max = +3.47 V)

neriesim to ze neukazuje dobre 12V, mozno sa to da niekde opravit …
sledujem teplotu CPU a FAN otacky

typ dosky mam:
description: Motherboard
product: MS-7140
vendor: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD

skus si tu dsoku niekde pozicat na par dni ak sa da a otestuj …

2fedodido:

Myslim ze si napsal pomerne peknou analyzu, se kterou v mnoha smerech souhlasim. At uz se tyka pouziteho zeleza, nebo databaze HW pro linux.

Co se tyka prvniho, pouzivam 1. variantu, kterou jsem i doporucoval a ted sme byli na uptime 103 dni… jen kuli kritickym aktualizacim restart. Mozna mam kliku na zelezo.:slight_smile:

Co se tyce databaze podorovaneho HW s tim velmi souhlasim. Snaha o vznik takove databaze byla/je v cechach na abclinuxu. Jako vsechno zadarmo je zalozena na tom, jake zaznamy tam vyplnuji dobrovolnici. Odborna uroven tomu pak odpovida.

Co se tyce problemu jako celku, stav odpovida mnozstvi prostredku ktere chces investovat. Ty chces investovat co nejmene, ale po ostatnich pozadujes, aby investovali co nejvice - jak casu, tak penez. Za kvalitni sluzby se musi kvalitne platit. Pokud chces certifikovany HW s certifikovanym Linuxem musis do RedHatu pro RHEL.
https://hardware.redhat.com/hwcert/index.cgi
Pokud chces Linux zadarmo na levny HW musis si pomoct sam. Vyhoda je, ze si muzes vybrat libovolnou cestu mezi temito dvema meznimi hodnotami.

MMCH: Pokud chces sam pro Linux neco udelat zaloz takvou DB na tom svem zeleze a naprogramuj kvalitni engine, do ktereho se budou ukladat kvalitni informace o HW. Nikdo jiny to zrejme neudela. Ja bych rad, ale jsem na tomto svete jen jednou.:slight_smile: Variabilita distribuci a mnozstvi HW z toho ale dela velmi nesnadnou ulohu.

Reference:
http://www.phoronix.com/lch/?k=home
http://cdb.suse.de/?LANG=en_UK
http://www.linuxhardware.org/
atd…