LVM - rozdeleni disku pred vytvorenim skupiny

Ahoj,

nemate nekdo zkusenosti s LVM ? Zajimalo by me, jak fyzicky rozdelit disk pred vytvorenim LVM skupin, oddilu apod. V anglickem LVM howto se pise, ze je vhodne pokryt cely disk jednim oddilem + samostatny boot, resp. swap. Nevite jaky to ma potom dopad pri fyzicke chybe na disku ? bude potom jakykoli logicky oddil na tomto fyzickem oddile nedostupny ? A vubec, jake jsou uskali pouziti LVM pripade chyby na disku ?

…jeste jeden dotaz. Je mozne vytvorit dve LVM skupiny pokryvajici jeden fyzicky oddil ? A ma to nejake vyhody ?

Dik za tip…

Fyzicka chyba na disku by se mela projevit stejne jako bez LVM tedy konkretni soubor(y) nepujde precist.

Jedine co je u LVM navic jsou metadata a ty je dobre mit nekde ulozene bokem pro pripad, ze by disk prisel o tu konretni cast. Metadata jsou chranena pomerne dobre takze nejaka nahodna mala chyba je nemuze nijak ohrozit.

Jinak LVM celkove ma spis vyznam u serveru kde se predpoklada nejaky RAID s vice disky. Na stanici se moc neresi zvetsovani mista nebo snapshoty.

To ze mas LVM na jednom oddile muze mit to vyhodu, ze muzes delat snapshoty a pripadne pridat dalsi disk do VG.
Na normalnim kompu neni ani pro jedno dost dobre zadny duvod.

Diky,

mam dva disky, jeden navic pro zalohovani… Prave jsem testoval snapshoty. To funguje.
RAID prozatim nemam, k tomu se bohuzel dostanu pozdeji…