Live F19 na vykopávce -NB ACER Travelmate250

Vážení přátelé,
OT -kamarád, co má taky dost hluboko do žlabu, -/OT řeší co dál po XP. Audit používaného sw vyzněl jednoznačně pro použití Linuxu (žádný speciální sw, jen office)

I zkusil jsem originál Live F19 OT -získaný na její pražské prezentaci, kde Miro Hrončok předváděl 3D tiskárnu -/OT a dal boot. Než začaly chroupat KDEčka, všechno dobrý, ale skončilo to několikrát nereagujícím stavema černým monitorem. I zkusil jsem i live -tentokrát jen CD s Mageiou4 a kupodivu totéž.
Ta mašinka má sice asi 20GB na disku, ale jen 512MB RAM (tak si asi dokážete představit, co je to za vykopávku; patrně asi stejně starý, jako ty widle, co jsou v tom…). Na DVD je doporučená velikost 768MB…
Chtěl jsem mu to jen ukázat, no, nevyšlo. Může být problém jen velikost paměti? Zkusit Xfce? (volil jsem vždy KDEčka).
Děkuji velmi zdvořile

Ahoj, 512 MB RAM je dnes na desktop opravdu málo. Opravdu na hraně použitelnosti. Předpokládám, že má integrovanou grafiku, která si z RAM ještě něco vezme, takže reálně tam pro systém zbude jen takových 450 MB. Jeden problém je instalace. Instalátor potřebuje těch 768 MB, aby do paměti načetl vše, co během instalace potřebuje. Již nainstalovaná Fedora pak může běžet i na méně. Rozhodně ale ne s velkými prostředími jako KDE nebo GNOME. Na to je 512 MB opravdu málo.

Vyzkoušel bych nabootovat do LXDE, to by na tom Live DVD mělo být taky. Pokud prostředí naběhne a spustí se i instalátor, tak je vyhráno. Jinak by bylo potřeba instalovat přes textový instalátor, který tolik paměti nepotřebuje.

Nejlepsi je nainstalovat pro takoveto vypopavky OS na jinem silnejsim stroji na dany disk a pak prendat disk, pripadne regenerovat initramfs.