Live CD alebo DVD/CD?

Zdravim,
som uplny zaciatocnik vo Fedore, obecne v Linuxe. Nieco uz sa na mna nalepilo okolo tohto vsetkeho… No chcem malu radu… Co je lepsie, Live CD alebo instalacne DVD/CD? Aky je rozdiel medzi Live Desktop, Live KDE? Pripadne instalacne DVD a Netinstall?
Vdaka za pomoc a rady :slight_smile:

Figure.09

To záleží co máš v plánu s tím dělat.

Na vyzkoušení je určitě lepší Live CD, OS ti poběží z média (ať usb nebo cd) a nebude ti měnit obsah harddisku.
Pokud jsi obeznámen s Windowsy, tak tam lze slušně vyzkoušet i Ubuntu http://www.ubuntu.com/download/desktop/windows-installer a až to budeš mít ošaháno, můžeš zkusit další distribuce a instalovat natvrdo.

Live Desktop je verze s Gnome Shell[/url] desktop prostředím, Live KDE je s [url=http://kde.org/]KDE desktopem.

Vyzkoušej více distribucí. Doporučil bych ti Fedoru, která udává směr, je moderní, ale někdy je to tak novátorské, že to může člověka naštvat :slight_smile:

S ubuntu uz mam nejake skusenosti. Nie s instalaciou, ale mal som moznost si to vyskusat parkrat :slight_smile: preto chcem ist do niecoho noveho, dalsieho :slight_smile: Nech sa ucim stale viac a viac :slight_smile: Nebol som si velmi isty s tym Live CD, tak pre istotu :slight_smile: ale super, dik za rychlu odpoved :slight_smile: huraaa do novych veci :wink:

No, ten Windows instalátor Wubi u Ubuntu už není udržovaný. U verze 12.04 to možná ještě funguje, ale já bych doporučoval vyzkoušet něco novějšího. Třeba Fedoru 20 :wink:

Prave Fedoru 20 idem skusit :slight_smile: mam aj nejaku literaturu k tomu, takze hura do novych veci :slight_smile:

Tak myslel som, ze to skusim opravit sam… ale skusil som uz asi aj nemozne… no stale mi to neide nainstalovat.
Postup je takyto:
Disk si dam “Shrinknut”… spravim si cca 100 GB volneho… volny priestor ostane Unallocated…
Tak si dam boot z CD/DVD. Na DVD mam Fedora 20 instalacne, a na druhom DVD mam LIVE image. Obe mi vykazuju tu istu chybu… len aby ste boli v obraze :slight_smile:
Takze boot z CD/DVD… dam skontrolovat Disk a vzapati, nech zacne instalacia. Po skontrolovani mi napise, ze Disk: PASS… vsetko je ok. Spusti instalaciu. Zadam si jazyk (Skusal som aj slovencinu, aj cestinu, aj anglictinu…), dalej som si zadal casove pasmo… tak som sa pripojil na wifi… nasledne som si vybral co chcem nainstalovat… zadal som KDE, plus dodatky - aplikacie… Toto vsetko prebehlo super. No ked som vosiel do Lokalizacie… Ukazalo mi moj disk, ktory mam jediny v ntbk (ukazuje volnych cca 650 GB, k dispozicii 1 MEGA) Pritom som si “shrinkol cca 100 GB, no ukazuje mi 1 MB - ano MEGA, nie GIGA” No ked som potom vybral, ze chcem ziskat miesto na disku… (skusil som aj tu druhu moznost, uz si nepamatam ako sa nazyvala, ale je to hned vedla moznosti “ziskat miesto” )… no po vybrati moznosti “ziskat miest” mi to sekne, a vyhodi "“Unknown Error”. a uz mozem len dat “quit” a skonci mi to vsetko. V tom hlaseni je aj moznost pozriet si definiciu chyby… skopiroval som si to do poznamkoveho bloku pri instalacii LIVE KDE, no lenze je to nesmierne dlhe… Myslim, ze taka diplomovka z toho by bola urcite :slight_smile:
Poradi mi niekto? co mam s tymto robit? joj… uz ma to privadza do sialenstva… Snazil som sa spravit co som vedel, no uz nemam inu moznost len pytat sa skusenejsich o radu :slight_smile:
Dakujem :slight_smile:

Stale tu istu chybu mi vypisuje… Unknown Error… joj… a pritom mam 64 bit OS, skusil som Fedora 64 bit, aj 32 bit. a nic neide. Disk mam cca 650 GB, volnych cca 550 GB… a vyhradil som pre Fedoru cca 100 GB. No nechce mi najst to vyhradene miesto. Stale mi pise pri vybere disku 1 MB a ked dam ziskat miesto, tak mi to sekne a vyhodi tu chybu… a uz len ukoncit to mozem… joj… ako mam postupovat? Vie mi niekto poradit? :frowning:

Hele to vypada nejaky problem tabulky deleni disku, kterou instalator nepochopil. Nemas tam nejake krytpovani ci tak neco? Kdyz pustis livecd zkus poridit vypis deleni disku
fdisk -l
parted, print, quit

Po zadani fdik -l mi vyskocilo toto:

Disk /dev/sda: 596.2 GiB, 640135028736 bytes, 1250263728 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x5a28449e

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 2048 409599 203776 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 409600 811403263 405496832 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3 1221003264 1250050047 14523392 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4 1250050048 1250261679 105816 c W95 FAT32 (LBA)

Disk /dev/mapper/live-rw: 4 GiB, 4294967296 bytes, 8388608 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk /dev/mapper/live-base: 4 GiB, 4294967296 bytes, 8388608 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk /dev/mapper/live-osimg-min: 4 GiB, 4294967296 bytes, 8388608 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Ide mi o to, aby som mal windows 7 a Fedora 20 sucasne, dualboot. pojde to? Teraz som cez Live CD, no podarilo sa mi vcera nainstalovat Fedoru 20, ale len tak, ze som musel vymazat win 7 a v ntbk som mal len Fedoru. Samozrejme mam Recovery DVD na win, vsetko je v pohode. Win mam opat na ntbk, no chcel by som mal aj Fedoru. Zakupil som si aj nejaku tu literaturu o Fedore, linux vseobecne a chcem fungovat na tomto. Ale mat v zalohe na ntbk aj win 7 :slight_smile: pojde to? nejake navrhy ako mam pokracovat? Fedora je super, vsetko sem ide plynulo, rychlo. Az sa cudujem, aky rychly dokaze byt moj ntbk. A pritom mam 64bit system, 6 GB RAM, Core i5. No taku rychlost na win7 som nezazil ako s Fedorou :slight_smile: A dalsia vec je ta, ze sa chcem ucit novym veciam, zaujima ma to a nevzdavam sa len tak. Bojujem s tymto uz od pondelka, no chcem a chcem :slight_smile: Ako dalej, aby som mal Fedora 20 a aj win 7 dualboot? Pojde to?

k te cetbe bych urcite doporucil mistni ceskou prirucku fedory :wink: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:obsah

podle vypisu fdisku to vypada ze mas “zaplnenou” tabulku rozdeleni disku. V rezimu mbr lze mit max 4 primarni oddily nebo 3 primarni + 1 rozsireny do ktereho lze pote vlozit dalsi tzv. logicke oddily. (je to omezeni z davnych dob). Zde jsou videt 4 oddily (/dev/sda1 - sda4) ale zadny nema typ extended (rozsireny). Volne misto je jinak mezi 2. a 3. oddilem, tak by bylo nejlepsi odstranit posledni dva oddily (/dev/sda3 a /dev/sda4) tim uvidi fedora pri instalaci souvisle volne misto a sama si tam vytvori sve oddily ktere jsou jine nez windowsi. Otazka je co je v tech dvou oddilech. Pro info jeden ma velikost cca 14GB a ten posledni jen 103 MB. Napada me jestli na tom predposlednim neni recovery kopie win7 od vyrobce ntb.

Dik za tu prirucku :wink:
no a co sa tyka tych dvoch poslednych oddielov… tak ano… v sda3 je recovery kopia win7 a sda4 je to HP Tools. Co by mi ani tak nechybalo, pretoze mam aj recovery DVD, takze o to strach nemam :slight_smile: lenze 14 GB je dost malo. to je ako mat PC 386-tku a vacsim diskom :smiley:
takze zrejme mi nie je pomoci, ze? :slight_smile: Tak ako tak velmi to nevadi, tak sa rozlucim s win nadobro a pojdem do linuxu :wink: To mi uz islo na ntb, odstraneny win uplne a len linux :slight_smile:
ale este je tu otazka… moze byt fedora na externom harddisku? slo by to? Potom boot systemu musi byt z USB Drive, ze? Zase potom by to vsetko slo o dost pomalsie… ak sa to vobec da. neviem. Nie som zas az tak pokrocily v linuxe :slight_smile:
no a este nieco… to obmedzenie sa asi uz neda zmenit, vsak? Nejak to tam nastavit, aby bol jeden oddiel extended, ci?
Dik za rady zatial :slight_smile:

Nejak to tam nastavit, aby bol jeden oddiel extended, ci?

dá se to, ale není to zrovna jednoduché. Např. pres klikací appku gparted nebo právě v tom fdisku. Gparted na livecd není ale dá se doinstalovat přikazem yum install gparted v terminalu pod uzivatelem root. Viz prikaz su.

moze byt fedora na externom harddisku? slo by to? Potom boot systemu musi byt z USB Drive, ze?

ano, pomalejší by to bylo.

lenze 14 GB je dost malo

není, linux zdaleka není tak nenažraný jako window$. Stačilo by i méně. :slight_smile:
ale na tom disku je další volné místo mezi 2. a 3. oddílem. První soupec start vypisuje začátky a druhý sloupec end konce jednotlivých oddílů v sektorech (1 sektor = 512 bytů). Takže když se podiváš na konec druhého a začátek třetího oddílu tak uvidíš že ty čisla nenavazují. Jejich rozdil (x 512 / 1024 / 1024 / 1024 = x GB ) je volné úplně nevyužité místo cca 195GB.

Ups, to ano… to som sem zabudol dopisat… to je “unallocated” na disku :slight_smile: to som dal tolko, pretoze som skusal vsetky moznosti, aby mi tu Fedoru nainstalovalo :slight_smile: zacinal som s 50 GB, a teraz to mam na 195 GB :slight_smile: tak preto je tam miesto :slight_smile:
a s tym cca 14 GB volneho… tak to viem, ze linux nepotrebuje tak vela miesta ako win, ale totizto mam dost hudby, ktoru by som rad mal aj v ntb :slight_smile: resp. len hudbu mam cca 18 GB :slight_smile: takze preto :slight_smile: skor som nenazrany ja, ako win alebo linux :smiley:
no ok, tak skusim spravit ten oddiel na extended… ak to nepojde, idem len do linuxu, bye bye win :slight_smile: nejaka mala rada pri rieseni oddielu na extended? :slight_smile:

A co tak nainstalovat jen fedoru a widle hodit do virtualu? Zalezi sice na co by jsi widle pouzival… Mas asi slusny stroj. Virtualizaci by zvladl hrave…

Pokud bys smazal ty posl dva oddíly tak extended nemusíš řešit. Jinak já bych to udělal tak že bych smazal všechny oddíly, vytvořil dva nové čisté pro win system a data o velikostech 100GB a třeba 450GB oboje typu ntfs, nainstaloval do 1.oddilu win a do volného místa Fedoru. Potom by sly oba systémy a data z druhého oddilu by také byly dostupné z obou systémů.

Dandim… No tak este zabehavat sa a aby som mal po ruke este win… :wink: a hlavne kvoli ppt prezentaciam, ktore priatelka robi na skusky :wink: takze je aj dobre si nechat nieco, v com vies behat :slight_smile: ale tie widle… nice :wink:

li737… No uz sa aj tak stalo… ked si napisal ohladom Gparted, tak som necakal a siel hned do toho cez LIVE CD :slight_smile: rychlo a uspesne :slight_smile: Vymazal som posledny oddiel, kde bolo hlupe HP Tools… tak som ziskal 14 GB a potom som z sda2 vzdal par GB este. tak mi vzniklo pekne cislo… :slight_smile: uz pri tych neuspechoch od pondelka som nerozmyslal nad nicim a vsetko som dal aplikovat a spravilo to uspesne :slight_smile: takze som mal unallocated velmi vela GB, dal som instalovat Fedoru 20, a aha ho… nainstalovane, dualboot funguje. vsetko slape ako hodinky :slight_smile:

Takze dakujem chalani za pomoc, vazim si to! ziskal som par novych vedomosti, co robit ak sa take nieco este stane. Takze to uz hravo zvladnem :slight_smile:

Este raz dakujem! A hura na Fedoru :wink:

Nooo, malicky problem… vie mi niekto poradit?
Mam Fedora 20, KDE plasma desktop… 64 bit system, grafika Intel HD graphics 3000.
Po pouzivani, mi zrazu nabehla cierna obrazovka. Terminal/konsole mozem spustit, vidim mysku. No inak vsetko je cierne. da sa pisat do terminalu, ide aj ATL+CTRL+F2… no a do konsoly ked zadam startx, tak chvilku obrazovka je normalna, vidno plochu vsetko v pohode… no po chvili zase je to vsetko cierne. a opat dokola…mysku vidno, spustim konsolu…co s tymto?
uff…

V prvni rade: Instaloval si mezitim neco (aktualizace)? Po rebootu ti to funguje? Mas na prihlasovaci obrazovce i jine neakcelerovane (!) prostredi nez KDE? Treba Xfce? Pokud ne doinstaluj a zkus (yum group install xfce-desktop ci tak neco).

No ako prve som aktualizoval fedoru po instalacii… no a potom som si dal len google chrome - stable. nic viac. po rebootu fungovalo ako malo. no teraz som si obnovil vsetko a ide zatial vsetko ako ma :slight_smile: nastastie som nerobil nic prevratne, takze som si mohol dovolit vsetko obnovit :slight_smile: no a co sa tyka neakcelerovanych prostredi? je to potrebne mat? Prepacte, ak niekedy mam primitivne otazky, no zacinam v tomto lietat a uz ako tak chapem suvislosti, ze co a ako funguje… no stale ked je nieco nove, tak radsej sa spytam a potom mi to uz ostane v hlave :slight_smile:
Este sa chcem spytat… ked zapnem ntbk, pri prihlasovani sa na moj ucet su tam “sedenia”… standardny, Plasma workspace, rescue alebo take nieco… a vlastny. naco to vsetko sluzi? je to potrebne stale zadavat pri prihlaseni, alebo to mozem nechat prazdne? :slight_smile:

Neakcelerovane prostredi ma mnohem mensi potencial k chybam, protoze akcelerace zavisi ma mnoha vlastnostech grafickych karet a tedy na jejich bezchybne implementaci. Proto kdo nepotrebuje paradicky radsi zvoli neco “neakcelerovaneho”.

Prave ze v tom prihlasovacim dialogu si muzes, pokud je nainstalujes, vybrat dalsi prostredi. Zadavat to dokola nemusis, po vybrani a prihlaseni se zapamatuje aktualni nastaveni (standardni). Pokud mas instalaci s KDE je to Plasma workspace. Co presne dela v KDE mod rescue nevim, ale je mozne, ze to je prave nejaky KDE mode bez akcelerace, resp. efektu.